Reklama

Siły zbrojne

Libia: Tureckie drony taktyczne zestrzelone przez myśliwce

Fot. Baykar Makina
Fot. Baykar Makina

Libijska Armia Narodowa (LNA) utrzymuje, że w ostatnich dniach zniszczyła dwa tureckie bezzałogowce taktyczne Bayraktar TB2, które atakowały jej siły w rejonie Trypolisu. Turcja wspiera aktywnie będący obecnie w defensywie libijski rząd jedności narodowej, podczas gdy LNA cieszy się poparciem państw Zatoki Perskiej.

Jak informuje dowódca operacyjny sił powietrznych Libijskiej Armii Narodowej, gen. Mohamed al-Manfour, tureckie bezzałogowce atakowały siły naziemne LNA w rejonie Trypolisu. Pierwsza maszyna została strącona kilka tygodni temu przez samoloty bojowe LNA. 27 czerwca 2019 r. kolejna maszyna została zniszczona przez myśliwce, podczas lądowania w porcie lotniczym Mitiga, około 11 km od Trypolisu.

W odróżnieniu od sił rządowych, Libijska Armia Narodowa posiada co najmniej kilka sprawnych myśliwców należących wcześniej do lotnictwa Kadafiego. Są to poradzieckie maszyny MiG-21 i MiG-23. Rząd jedności narodowej dysponuje jedynie dwoma maszynami Mirage F1ED oraz kilkoma jugosłowiańskimi lekkimi odrzutowcami G-2 Galeb i J-21 Jastreb.

Turcja stara się wspierać rząd kontrolujący Trypolis i kurczące się terytorium kraju, chcąc dać odpór ekspansji Egiptu i krajów Zatoki Perskiej. Jak wynika z nieoficjalnych źródeł Erdogan dostarcza do Libii broń, pojazdy oraz zapewnia wsparcie „doradców wojskowych”, których jest co najmniej 30. Jak podaje agencja Ahval News, oraz ekspert wojskowy Babak Taghvaee, zestrzelone bezzałogowce, to maszyny typu Bayraktar TB2.

Taktyczny bezzałogowiec Bayraktar TB2 jest od roku 2015 operacyjne używany przez tureckie siły zbrojne, m. in. podczas operacji w Syrii. Maszyny realizują zadania rozpoznawcze i patrolowe, ale prowadzą również ataki na cele naziemne. Pierwszy udokumentowany przypadek użycia przez drony tego typu uzbrojenia w misji bojowej datowany jest na 8 września 2016 i dotyczy ataku na siły PPK, o czym poinformowały tureckie siły zbrojne.

Bayraktar TB2 może przenosić pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd przetestowano m.in. odpalanie kierowanych pocisków przeciwpancernych UMTAS o masie 37,5 kg każdy oraz amunicji precyzyjnej MAM-L (22,5 kg) produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych pylonach.

Maszyna ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym. Stałopłat pobił podczas testów rekordy dla maszyn swojej klasy, osiągając długotrwałość lotu 24 godziny i 34 minuty oraz pułap 8 tys. metrów. W marcu b.r. systemy Bayraktar TB2 weszły na uzbrojenie sił zbrojnych Ukrainy.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Gośc

  "taktycznie zestrzelone " - wkrótce nastąpią pierwsze zestrzelenia strategiczne

  1. Davien

   Gość, a niby czym? Jak wkurza bardziej Turcje to ta wysle parę F-16( dopóki jeszcze może) i lotnictwo prorosyjskiego watazki przejdzie do historii.

  2. im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka

   Cóż za brak konsekwencji. To w końcu ta Turcja jaki ma "status". Leży i kwiczy "obrywając CAASTA:" jak piszesz od tygodni czy jest regionalnym mocarstwem i II armią NATO co sugerujesz teraz?

  3. Kiks

   Jakim mocarstwem. To raczej Erdogan uważa się za "cesarza". Zresztą cóż to za "mocarstwo", które jest finansowo zależne od UE.

 2. hym108

  Usa ktora strane tam wspiera?

  1. Urko

   USA tak jak Polska i chyba wszyscy popierają stronę rządową czyli NLA (National Liberation Army)

  2. prawieanonim

   Na pewno nie rosyjską strAne.

 3. Kazimierz W.

  Wracając do meritum, z niecierpliwością czekam na analizę D24 dotyczącą zaangażowania Turcji w Libii. Całościowa analiza dotycząca odbudowy "Imperium tureckiego" na terenie Bałkanów, Afryki Płn., Kaukazu i Półwyspu Arabskiego byłaby doskonałą lekturą.

  1. Karkses

   O tak to byłoby coś wspaniałego przy jednoczesnej analizie także polityki mocarstwowej prowadzonej przez państwa arabskie no i Iran. Na Bliskim Wschodzie ścierają się trzy siły kulturowo-mocarstwowe Persowie, Arabowie i Turcy. Też bym chętnie przeczytał taką analizę.

 4. Kazimierz W.

  bezzałogowce taktyczne ? jest cyt. "dwa tureckie bezzałogowce taktycznie Bayraktar TB2" a w tytule drony taktyczne?

Reklama