Reklama

Siły zbrojne

Leopardy ze Świętoszowa pojechały do Niemiec

Fot: 10BKPanc
Fot: 10BKPanc

Czołgiści 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa rozpoczęli przemieszczenie do Centrum Strzelań Taktycznych w Munster na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Wezmą tam udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami niemieckimi pk. SchUbZ - 21. Ćwiczenie odbywać się będzie w ramach inicjatywy Cross Attachment.

Jak podało Dowództwo Generalne RSZ, pierwszy etap ćwiczenia to przemieszczenie w rejon realizacji zadań na poligon wojskowy NATO w Dolnej Saksonii w północnych Niemczech do miejscowości Munster. Aby transport odbył się sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, istotne było sprawdzenie stanu technicznego pojazdów.

Do Niemiec, poza żołnierzami batalionu wyruszyły również czołgi Leopard 2A4 oraz pojazdy zabezpieczenia logistycznego. Pancerniacy ze Świętoszowa ćwiczyć będą wspólnie z żołnierzami z niemieckiej Bundeswehry z 41. Brygady Grenadierów Pancernych (Panzergrenadierbrigade 41).

„Wzajemne zgranie oraz zaufanie to podstawa. Liczą się doświadczenie oraz umiejętność skupienia, które pozwala na precyzyjne wykonywanie wszystkich czynności podczas załadunku kilkudziesięciotonowych pojazdów” – tłumaczył por. Krzysztof Dąbrowski.

Reklama
Reklama

W drugim etapie ćwiczenia pk. SchUbZ-21 na czołgach zostaną zainstalowane laserowe symulatory walki AGDUS. Symulatory tego typu dzięki zastosowaniu zasady dwukierunkowości wiązki laserowej są nie tylko prostym urządzeniem wskazującym efekty prowadzonego ognia, ale przede wszystkim dającym rozbudowany realizm i materiał analityczny przyczyniający się do podnoszenia umiejętności i kwalifikacji szkolonych. Oprócz doskonalenia działań taktycznych załogi wykonają szereg zadań ogniowych amunicją bojową.

Celem ćwiczenia jest przede wszystkim wymiana doświadczeń szkoleniowych i zacieśnienie współpracy pomiędzy Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej i republiki Federalnej Niemiec. Ćwiczenie zostało zaplanowane w terminie od 26 maja do 15 czerwca.

Cross Attachment to inicjatywa mająca na celu zacieśnienie współpracy wojskowej Polski i Niemiec w zakresie wojsk pancernych i zmechanizowanych. Jest realizowana od kilku lat i zakłada wzajemne podporządkowanie batalionów pancernego (z Polski) i zmechanizowanego (z Niemiec) brygadzie z drugiego państwa. Początkowo z polskiej strony uczestniczyła w niej 34 Brygada Kawalerii Pancernej, jednak w związku z przezbrojeniem tej ostatniej w czołgi T-72, obecnie - od 2018 roku - bierze w niej udział 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Ćwiczenia takie, jak to obecne, realizowane są cyklicznie.

image
Fot: 10BKPanc
Reklama

Komentarze (2)

  1. BUBA

    I bardzo dobrz niech razem cwicza.Razem u boku a nie przeciwko sobie.

  2. Meska

    Dlaczego nie 2A5/2PL ?

Reklama