Reklama

Siły zbrojne

Leopardy z Wesołej na zimowym poligonie

Fot. st. szer. Paweł Bednarczyk
Fot. st. szer. Paweł Bednarczyk

Załogi zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej systematycznie realizują szkolenie programowe na garnizonowych placach ćwiczeń.

Pancerniacy z 1. batalionu czołgów w nowy rok wchodzą bez zbędnego rozruchu, nowy sprzęt wymaga sprawdzenia w każdych warunkach. Jak podaje ppor. Jacek Piotrowski, czołgiści na przykoszarowych placach ćwiczeń, realizują zadania w ugrupowaniu plutonu, doskonaląc element przemieszczenia marszem ubezpieczonym, wykrywanie przeciwnika przy wykorzystaniu przyrządów termowizyjnych oraz reagowanie na potencjalne zagrożenia.

Na określony sygnał dowódcy plutonu, załogi zajmowały wskazany rejon wyjściowy oraz organizowały obronę w terenie przygodnym. Jednym z celów zajęć było doskonalenie współdziałania pomiędzy załogami czołgów Leopard 2PL, Leopard 2A5 i Leopard 2A4.

image
Fot. st. szer. Paweł Bednarczyk

Zmodernizowana wersja Leopard 2PL różni się zasadniczo od poprzednich wozów tej klasy, głównie pod względem przyrządów obserwacyjnych. Unowocześnione czołgi wyposażone są w kamery termowizyjne trzeciej generacji polskiej produkcji zarówno dla dowódcy, jak i dla działonowego.

To bardzo istotne, że po modernizacji zachowano peryskop dla działonowego, którego w wersji Leo 2A5 nie ma. Dzięki niemu widzimy więcej i możemy szybciej i sprawniej reagować.

por. Mateusz Bieniara

Czołgi Leopard 2A4 zmodernizowane do standardu Leopard 2PL będą w najbliższej przyszłości stanowić trzon i pancerną siłę Wojsk Lądowych.

Najlepszy czołg to ten, który ma najlepszą załogę, dlatego załogi czołgów z Warszawskiej Brygady od chwili wprowadzenia zmodernizowanych wozów, intensywnie realizują szkolenie programowe. Żołnierze ciągle doskonalą umiejętności indywidualne oraz współdziałanie pomiędzy załogami różnych wersji czołgów.

dowódca brygady, gen. bryg. Jarosław Górowski

 

Reklama

Komentarze

    Reklama