Reklama

Siły zbrojne

Leopardy i Kraby na ulicach Warszawy. Dużo sprzętu na defiladzie Wojska Polskiego

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia ma uświetnić jedna z największych parad w historii III RP. Weźmie w niej udział ponad pół tysiąca żołnierzy, około 130 pojazdów i przeszło 50 samolotów oraz śmigłowców. Znajdą się wśród nich najnowocześniejsze pojazdy, takie jak czołgi Leopard 2 i haubice samobieżne Krab, myśliwce F-16, ale też samoloty i śmigłowce transportowe.

Przygotowania do tej operacji rozpoczną się już dziesięć dni przed planowaną paradą. Żołnierze i sprzęt będą sukcesywnie zjeżdżać do stacjonującej w Warszawie 1. Brygady Pancernej. Należy nie tylko przetransportować dużą ilość sprzętu i ludzi, ale też przećwiczyć skomplikowaną „choreografię” dynamicznego pokazu. 

Weźmie w nim udział około trzydziestu ciężkich pojazdów gąsienicowych w tym czołgi Leopard 2 i najnowsze armatohaubice Krab. Do tego należy dodać ponad sto pojazdów kołowych. Znajdą się wśród nich oczywiście KTO Rosomak, działa samobieżne Dana, wyrzutnie WR-40 Langusta czy zestawy przeciwlotnicze OSA-AK, ale też lekkie Honkery Skorpion, HMMWV, zestaw przeciwlotniczy Hibneryt czy samochody saperskie Topola-S.

W powietrzu zaprezentuje się około 60 maszyn latających. Będą to myśliwce MiG-29 i F-16 Fighting Falcon, samoloty transportowe CASA C-295M oraz C-130 Hercules, ale również śmigłowce Mi-24, W-3 Sokół i Mi-8. Część powietrzna parady zależna jest jednak od warunków pogodowych, przede wszystkim od podstawy chmur.

Jakk co roku zaplanowano również dużą wystawę statyczną , na której oprócz pojazdów obecnych na paradzie zostanią również przedstawione różne typy broni ręcznej, wyposażenie snajperów, sprzęt specjalistyczny, systemy łączności czy moździerze i granatniki. Pojawi się także bezpilotowy system latający Orbiter, zestaw nurkowy UWS-50 i bezzałogowy pojazd podwodny ROV Sea Falcon.

Reklama

Komentarze (31)

 1. kris

  Może czas zmienić mentalność Rosomaki zdały egzamin na misji ale do wojny to się średnio nadają ! Bo w generalskich głowach ciągle tkwi iraq i afganistan zapomnieli że już jesteśmy w Polsce i trzeba sprzęt posiadać do obrony kraju a nie misji stabilizacyjnej ! Co obronimy się przed atakiem rakiety, czołgu,samolotu,śmigłowca takim Rosomakiem ? Chyba nie ! Tylu was tam inteligentnych po szkołach siedzi.

  1. ryszard56

   dobrze piszesz

  2. taki jeden

   Ty! Ty lepiej popraw ortografie a potem pisz ty iraq!

 2. JOLA

  JEŚLI KTOŚ MUSLI ŻE NIEDŻWIEDZ DO NAS NIE PRZYJDZĘ,TO NIECH POCZYTA HISTORIĘ I ZOBACZY JAKA BYŁA CHRONOLOGIA DZIEJÓW POLSKI.DZIWI MNIE JEDYNIE JEDEN FAKT ŻE JESZCZE SĄ TACY KTÓRZY MYŚLĄ O PRZYJAŻNI Z ROSĄ I SIĘ ŁUDZĄ,TEJ NIGDY NIE BYŁO I TRZEBA ZNAĆ MENTALNOŚĆ LUDZI TAM MIESZKAJĄCYCH ŻEBY POWIEDZIEĆ ŻE NIE BĘDZIE.ALE CO W TEJ KWESTII ZROBIŁ ,,1,, NAPASTNIK,,TUSK,,PRZEZ 7LAT.

  1. jaan

   Chodzi w marynarce z zieloną podszewką.

 3. Aral

  Szykujemy się na wojnę!

  1. Piotrek29

   Si vis pacem, para bellum

 4. tramal

  śmiech na sali 30tyś na poligonie ze stu tyś armii - reszta to darmozjady WSTYD!!!!

 5. Anton

  Czyżby zwarci i gotowi, POkaz? Śmiech.

 6. ryszard56

  A gdzie Polski system Loara?

 7. say69mat

  Takie skojarzenie historyczne, przed wybuchem II WŚ defilady organizowane, z rozmachem, przez władze IIRP. Z jednej strony, faktycznie budowały ducha narodu. Z drugiej, niezwykle skutecznie maskowały iluzoryczną potęgę naszej armii. Nawet przed krytyczną autorefleksją organizatorów defilad, czyli władzami IIRP. Dla tego też, za defiladami nie przepadam, a na ich organizatorów patrzę bardzo podejrzliwym okiem. I zastanawiam się, czegóż to nasze słodkie 'misie' nie chcą nam pokazać??? Ps. I niech ktoś mnie teraz nazwie 'ruskim trollem'!!!

  1. kris

   Może czas zmienić mentalność Rosomaki zdały egzamin na misji ale do wojny to się średnio nadają ! Bo w generalskich głowach ciągle tkwi iraq i afganistan zapomnieli że już jesteśmy w Polsce i trzeba sprzęt posiadać do obrony kraju a nie misji stabilizacyjnej ! Co obronimy się przed atakiem rakiety, czołgu,samolotu,śmigłowca takim Rosomakiem ? Chyba nie ! Tylu was tam inteligentnych po szkołach siedzi.

  2. Ogór

   Niemcy przed tamtą wojną też organizowali parady i całkiem nieźle im z nami i Francją poszło. Co to za myślenie?! Defilady są dla podkręcenia morale cywili.

  3. gazek

   W pełni się z Tobą zgadzam. Takie parady trącą czymś płaskim, marnym i głupim. Czy naprawdę armia jest od paradowania? Rozumiem, jakieś symboliczne pokazanie się armii w celach informacyjno-promocyjnych, ale parada…. Ponadto, faktycznie może to budzić fałszywe przekonanie u wielu ludzi, że mamy silną armię i w razie czego… „nie oddamy ani guzika”. Celem armii jest zapewnienie bezpieczeństwa państwu, ludziom i terytorium, a nie „show”. Nie mam żadnej wątpliwości, że urządzając paradę osłabiamy nasze zdolności obronne, przez głupią alokację zasobów „pod publiczkę”.

 8. gepard

  Ruskie trole wracajcie juz do siebie mamy juz dosyc siania zametu ,zacznijcie lepiej od siebie , przestancie oczerniac nasze wojsko ,do piet nie dorastacie jemu ,szkoda waszej fatygi

 9. Nex

  Drodzy Administratorzy Defence24, w celu ograniczenia szkalujących komentarzy z Olgino pod Moskwą, proszę o umieszczanie adresu IP przy komentarzach.

  1. z prawej flanki

   tych walacych z serwerów proxy teź? I tak nic sie z nich nie dowiesz a adminowi to niepotrzebne ,bo cenzoruje nie ze wzgledu na to skad/kto nadaje ,ale co i w jaki sposób pisze.

  2. To ja

   To nawet niekoniecznie Trolle spod Moskwy czy Petersburga. Naszych rodzimych też znalazłem na FB, przykład: facebook.com/permalink.php?story_fbid=582686285173606&id=100002967185478

 10. Pół żartem, pół serio, ale z środkowej flanki

  Dóch Leha Kaczińskiego jest teraz troche bardziej óspkojony. A Korvin-Mikke maródzi rze żąd podatki marnóje.

  1. Gajowy

   Naucz się pisać po polsku baranie! Wasz Gajowy!

 11. Gajowy

  To moja zasługa i liczę na wasz głos w wyborach pacany Wasz Gajowy!

 12. ja

  Do radzieckich troli. Wyleczyliście już swoich żołnierzy ?

 13. Leonardo

  Leopard 2A5 wszedł do służby w 1990 roku, jakies pytania?

  1. Daniel

   ja mam jedno, co z tego?

  2. Grzegorz

   a T-90 gdzieś w tym samym czasie.

 14. Kolo

  Bronek morzna ? Jak się chce to morzna !

  1. Dier

   No i jak piszesz morzna no jak?! ...a morze i dobże.

 15. rebeliant80

  Jak ostatnio na defiladzie był ten sam złom, lepiej zróbcie zamiast defilady pokaz akrobacji na drzwiach od stodoły

  1. Piotrek29

   Co nazywasz złomem?? Czy wiesz jaka jest wartość bojowa prezentowanego sprzętu?? Po nicku jak i twoim wpisie wnioskuję że jesteś osoba niezwykle obeznaną w kwestii obronności :) Oczywiście odbierz to jako ironie a nie pochwałę twojego wpisu :)

 16. RYSZARD56

  Agdzie obrona aktywna nawet Indie juz ja maja,a gdzie inteligentna amunicja do Krabów?????? a gdzie nowe BWP

  1. Piotrek29

   RYSZARD56 to kolejny znawca tematu w zakresie obronności, pozwolisz kolego miły że przedstawie ci dwie dane które powinny zobrazować człowiekowi o średnim ilorazie inteligencji ( Moim skromnym zdaniem autor postu RYSZARD56 jest grubo poniżej tego progu ). Budżet wojskowy Indii na 2014 r wyniesie 2,24 bln INR (113,5 mld zł) i jest to wzrost o 10% w porównaniu do budżetu z 2013 roku natomiast budżet Ministerstwa Obrony Polski wyniesie w 2014 roku 32 mld zł. Różnica ogromna!!!!!!

 17. Nex

  Drodzy Administratorzy Defence24, w celu ograniczenia szkalujących komentarzy z Olgino pod Moskwą, proszę o umieszczanie adresu IP przy komentarzach.

 18. Nex

  Drodzy Administratorzy Defence24, w celu ograniczenia szkalujących komentarzy z Olgino pod Moskwą, proszę o umieszczanie adresu IP przy komentarzach.

 19. Nex

  Drodzy Administratorzy Defence24, w celu ograniczenia szkalujących komentarzy z Olgino pod Moskwą, proszę o umieszczanie adresu IP przy komentarzach.

 20. filo

  Dlaczego moderator nie kasuje wypowiedzi ruskich pajaców plujących na Polskę, Polaków i polską armię??? Czy to jest jeszcze polski portal? Jeśli tak kiedyś będzie wyglądała nasza skuteczność w walce z „zielonymi ludzikami” jak dzisiaj z ruskimi pajacami z Olgino, to czarno to widzę. Przegrana w cyberprzestrzeni jest zapowiedzią klęski w polu.

  1. Icek

   Stepan, banderowski trollu, kto cie tu prosił? Znowu będziesz straszył dzieci kominiarzem i zapraszał swoich oponentów pod politechnikę? Spadaj na swoją zapyziałą banderowszczyznę.

  2. Grzegorz

   Mnie ich wypowiedzi jeszcze bardziej pchają w przeciwną stronę niż chcieliby osiągnąć. Jeszcze bardziej zniechęcam się do tego dziwnego niby kraju na wschodzie. Taki będzie efekt, że nienawiść do narodu rosyjskiego będzie na poziomie z początku lat 90. Trudno, sami tego chcą. Natomiast prawdą jest, że należałoby to jakoś moderować. Są na ty wyjścia: (1) logowanie kontem FB, Twit i nnymi, (2) wprowadzenie kont z rankingiem ilości oddanych komentarzy i możliwością podejrzenia historii wypowiedzi każdej osoby (trolle zazwyczaj z każdego konta na danym profilu korzystają tylko raz lub dwa)

  3. HUZAR74

   POPIERAM. Tyle się mówi o ruskich prowokatorach ale nic się nie robi.

 21. z prawej flanki

  obludnicy ; a jeszcze nie tak dawno temu za źywota poprzedniego Prezydenta wypominali mu bezpotrzebne koszta i "potrzasanie szabelka" - teraz ,jak strach wyborczy u czterech liter to sami ludowi po palcu w nia wlaźa... A co na to pewna rzadowa Gazeta? Wtedy suchej nitki na defiladzie z okazji Świeta WP nie zostawila... Pan zwierzchnik zaszalal jak nigdy ,oby mu tylko do glowy nie przyszlo dowcipami z rekawa sypać.

  1. realizm

   Nic dodać, nic ująć. Popieram.

  2. wróg

   Oj tam, z pałacu namiestnikowskiego ten zwierzchnik ^^

  3. Grzegorz

   Co za pierdoły piszesz. A jak by Prezydenta nie było, to byś napisał "takie święto a jego nie ma".

 22. jacuś

  mam nadzieję że Bronek nie zdrzemnie się na trybunie podczas defilady...

  1. tomicki1914

   Ale on do tradycji przywiązany i tradycyjnie komara przytnie;)

 23. klimo

  A gdzie elementy NDR? Loara? Poprady? PT-91 Twardy? BWP-1, Raki, Anders im więcej będzie tył ładniej posolimy kacapowe oczy:)) Uwielbiam takie imprezi:)

 24. sas

  Leopardy ok, Kraby ok, Rosomaki ok, Langusty ok. Natomiast pokazywanie publiczne pozostałego sprzętu lądowego to świadomy sabotaż na obniżenie prestiżu Polski.

 25. Sokole oko

  Nie ma czym się chwalić, strata czasu i paliwa. Jak przyjdzie "niedźwieć" to te nasze zabawki dostaną paraliżu, a żołnierze będą znów tworzyć polskią armie na obczyźnie. Lepiej niech nasi od zakupów kupią coś wreszczcie bo szlak może trafić. W mediach to my mamy dziesiątki programów zbrojeniowych, prawie jesteśmy mocarstwem, wydamy 130 mld zł, sra..ta..ta..ta. Jak tylko przyjdzie coś ze "Wschodu" to zobaczycie, że popełniamy ten sam błąd co przed 1939 r., czyli dużo propagandy i brak uzbrojenia.

  1. zorro

   Bez paniki, niedzwiedz tez guzik ma...

  2. Viktor

   Nikt nikogo nie najedzie. Przestań się podniecać.

Reklama