Reklama

Siły zbrojne

Leopardy „Czarnej Dywizji” w drodze do Warszawy

Fot. 11LDKPanc/Facebook
Fot. 11LDKPanc/Facebook

Czołgi Leopard 2 z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania oraz pojazdy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej wyruszyły już do Warszawy koleją. KTO Rosomak z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza niebawem do nich dołączą. To część przygotowań do obchodów Święta Wojska Polskiego.

Na warszawskich ulicach pojawi się 15 sierpnia niemal 150 pojazdów wojskowych, biorących udział w defiladzie i pokazach statycznych. Niemal czterdzieści pochodzić będzie z jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc).

Największe zainteresowanie wzbudzą z pewnością nowe czołgi Leopard 2A5, należące do 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, które wezmą udział w paradzie po raz pierwszy. Towarzyszyć im będą także wozy zabezpieczenia technicznego czy systemy minowania narzutowego Kroton. 

Niebawem zostanie przeprowadzony transport kołowych transporterów KTO Rosomak, które do stolicy dotrą z Międzyrzecza, gdzie stacjonuje 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. 

Reklama

Komentarze (27)

 1. siwy

  za mojej młodości propaganda straszyła "tanki" bronią neutronowa...bajka to czy nie?

 2. Piorun

  Niemcy się pozbywają traktorów technologia 2 wojny światowej to nie blitzkrieg 1939 , w dzisiejszej wojnie stawia się na lotnictwo patrz pustyna burza operacja Instant Thunder, na obronę antyrakietową taką jak ma izrael , na systemy rakietowe i odstraszania nuklearnego tak ja ma Pakistan "NASR" The Hatf IX ("Vengeance IX"), Inteligentne pociski rakietowe takie jak ma Rosja. Lepiej kupić kilka Eurofighter Typhoon , F-15 , F-16 , Gripeny niż kulawe F-35 i pracować nad własną konstrukcją. Rozwijać systemy rakietowe Narew , wisła , itp. A czołgi to już Polskie PT-91 jak za stary to stworzyć PT-92, dozbroic dywizje pancerne w pojazdy obrony przeciwlotniczej takie jak Tor.

 3. tere fere

  Przy naszych zasobach sprzętowych i napiętej relacji z Rosją głupotą jest delegowanie na defiladę 100 pojazdów wojskowych. One powinny być teraz 24 h na dobę w gotowości bojowej. Oczywiście nie po to by bronić Ukrainy. Po prostu mam przeczucie że takie samo-rozbrojenie się jest prowokowaniem agresora. Zróbcie coś z systemem komentarzy, bardzo trudno zweryfikować kod z obrazka a nawet jak się uda to rzadko kiedy komentarze userów pojawiają się na stronie, tak jakby jakaś cenzura była.

  1. bolebor

   bo jest :)

  2. Darek

   Jest tu Kolego jeden cenzor poprawny politycznie, niebawem za tą poprawność dostanie medal z półtuska ;)

 4. Robert

  Nie istnieje coś takiego jak 17 Wielkopolska Brygada Kawalerii Pancernej! Kto to pisał? 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest oddziałem ogólnowojskowym, wchodzącym w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dziedziczy Tradycję 3 Dywizji Strzelców Wielkopolskich, 17 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty Armii Poznań z jej 68, 69 i 70 Pułkami Piechoty oraz 17. Pułku Piechoty i 17 Pułku Zmechanizowanego. 5 lipca 1996 roku nadano brygadzie miano „Wielkopolska” oraz imię patrona gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Litości........

  1. podbipieta

   A jedną córkę Pana Generała Gestapo zakatowało a druga,pilotka zginęła w Katyniu

  2. inny

   ...litosci, a pmietales te nazwy, czy szukales ich pol dnia w necie, po cholere te cale dziedziczenie i tyle nazw, wyjasnijcie mi, misz masz, pomieszanie z poplataniem, obs....li sie z tymi tradycjami, 100-tysiecy sztandarow, proporcow, naszywek i bog wie czego tam jeszcze,

 5. Gajowy

  No znaczy Ruskie Cepy srają już w galoty!Wasz Gajowy!

 6. [sic!]

  Brawo - chyba wszystkie krotony WP przejechały do Wawy

 7. Szopenfeldziarz

  Fakt. Wyglądają nieźle. Szkoda tylko, że jedynie setka. My nie jesteśmy w stanie wyprodukować czegoś takiego. Liftingujemy tylko wiekowy T-72 (niech żyje Bumar). W stosunku do ilości czołgów (niezależnie od ich jakości - nie wystarczy amunicji do Leonów, żeby je wszystkie rozstrzelać) po stronie Rosji, nawet ta ilość Leonów nie jest wystarczająca. Inną sprawą jest ilość i rodzaj otrzymanej amunicji, bo akurat amunicję jesteśmy w stanie wyprodukować, tylko kiedy.... A co do minowania narzutowego. To, czy my podpisaliśmy i ratyfikowaliśmy konwencję w sprawie min to jest sprawa drugorzędna - najważniejsze jest to, że Rosja nie podpisała konwencji a tym bardziej jej nie ratyfikowała. Nie będzie miała więc do nas pretensji, jeżeli my użyjemy rzeczonych Krotonów wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

  1. tank_buster

   Dorównywanie ilością czołgów potencjalnemu wrogowi to głupota i niegospodarność. Są lepsze i tańsze środki przeciwpancerne niż czołgi, więc za taką samą sumę można mieć ich więcej i w ten sposób zwiększyć potencjał bojowy.

  2. gregor

   BUMAR już nie istnieje a T-72 i modernizacje tego czołgu PT91 Twardy nie są produkowane od chwili zlikwidowania PZL - WOLA jedynego producenta silników -S12U i nowszych S-1000 w roku 2009.Te ostanie były zamontowane w czołgach PT 91 MALAJ i pojechały do Malezji i miały moc ponad 1000 KM.Aktualnie Polska nie produkuje żadnych czołgów.

 8. NAVY

  Czy aby to jadą w dobrym kierunku ....!? Nic ,tylko defilowanie nam zostało....

 9. xyz

  A za jakiś czas na rosyjskich portalach będzie ten filmik i podpis "Polsze tanki jadą na ukrainę wspierać faszystów majdanowskich"...

  1. xardas12r

   http://www.liveleak.com/view?i=416_1407234551#LHQVvfJywlQtfYYb.99 Mój ty proroku!

  2. Santiago

   I co z tego, że będzie taki komentarz? Taki czy inny zawsze będzie, trzeba nauczyć się wreszcie zwalczać ruską propagandę, zastąpić ją swoją.

  3. Joanna K.

   XYZ 10:44 - podrzuć im zdjęcia i dodaj, że takie same pojechały pod Kaliningrad - ruskie wiedzą, że będziemy się wściekle bronili

 10. Wojtekus

  Zdjecie przedstawia kolumne w szyku paradnym. Czolgi zachodnie ale szyk wschodni z podniesionymi armatami. Przypomina mi to T-72 na Placu Czerwonym. Nie mozna ich paradowac tak jak robia to inne kraje posiadajace Leo czy Abramsy? Powinny jechac z wieza na wprost i lufa armaty w poziomie. Zdjecie jest klasycznym przykladem wszystkiego zlego w naszym panstwie. Czyli to samo PRL-owskie podejscie i metody tylko przykryte nieco zachodem. A tak na marginesie widac iz szykuje sie prawdziwa wyprawa i wysilek logistyczny z transportem. Dobrze ze matolow (tych co je tam ulokowali) Ruskie rakietami nie bija w trakcie tego transportu czyli tak jak by doszlo do ich uzycia. W razie czego wyslanie Leo do rejonu operacyjnego 600 km od bazy domowej jest zadaniem ekspedycyjnym pomimo iz nadal beda w kraju. Pragniemy aby NATO wzmocnilo wschodnia flanke? Wzmocnijmy nasza wschodnia flanke.

 11. sas

  Jakiego minowania narzutowego? Przecież Polska przyszły kraj frontowy, wyrzekła się min przeciwpiechotnych podpisując stosowną konwencję w 2013 roku.

  1. podbipieta

   To nie sa miny przeciwpiechotne.Raczcej przeciwgąsiennicowe.Samolikwidatory mają

  2. Dier

   O minach przeciwpancernych słyszałeś?

  3. ryszard56

   to trzeba to zmienic

 12. ryszard56

  wszystkie czołgi powinne przejsc modernizację do wersji 2A6,POWINNE BYĆ WYPOSARZONE W OBRONE AKTYWNĄ jednocześnie należy dokupić najnowsze czolgi Leopard2A7,oraz zakupić nowy BWP wyposarzony w obronę aktywną ,reaktywować WDZ,oczywiście OPL i obrona antyrakietowa na pierwszym miejscu,a gdzie Polski system Loara???????

 13. nikt

  Nie chcę być złym prorokiem. Moim zdaniem Rosja zaatakuje Ukrainę 15 sierpnia.

  1. owa

   a jakieś argumenty dlaczego 15.08 a nie 23.08 ? takie wróżenie z fusów i liczenie na to ze zaklniesz rzeczywistość ?

  2. [email protected]

   Też mi taka myśl przeszła obyśmy się mylili

 14. Robert

  Dlaczego nie publikujecie komentarzy- dobrze że je chociaż je czytacie zniknęła już 17 Wielkopolska Brygada Pancerna.

  1. Bob

   Uspokój się...

  2. Maxxi

   Zniknęła? Tak "pstryk" i jej nie ma? Pancerna?

 15. Pancerniak

  Niemiec płakał jak sprzedawał !

 16. gość

  Czy są jakieś plany przebazowania sprzętu do wschodniej i północno-wschodniej Polski?? 25 lat minęło od upadku Układu Warszawskiego, a my w dalszym ciągu trzymamy sprzęt przy zachodniej granicy

  1. Robert

   Bo tam jest bardziej bezpieczny! Chciałbyś aby sprzęt stacjonował w zasięgu wrogiej artylerii? Myślenie należy włączyć!!

  2. podkarpatczyk

   z tego co wiem to nie, bo według strategii natowskiej Polska w razie ataku ze wschodu ma być przedpolem, czyli cały teren Polski byłby terenem walk. Po to by tu przyjąć wrogie uderzenie i je zatrzymać by ewentualnie poźniej kontratakować

  3. cerg

   Najlepiej byś ustawił te Leopardy w kupie na polu w zasięgu Gradów?

 17. tomicki1914

  To 15 będziemy mieli festiwal propagandy sukcesu. Ciekawe jak rządowe media czy nie popękają z zachwytu, jak dobrze pamiętam to na poprzednim Prezydencie nie zostawiły suchej nitki za zorganizowanie podobnej defilady.

  1. as

   No to źle pamiętasz. Ale jak zwykle jest okazja żeby poujadać

  2. pól źartem ,pól serio ale prawej flanki

   dobrze pamietasz - nie zostawily ; teraz beda sie zachwycać nawet "dowcipami" Pana zwierzchnika...

 18. Franek

  Mam nadzieje że niemieckie krzyże usuneli z czołgów

  1. kpc001

   A po co? Niestety nie zdążyli.

  2. Oski

   Z tego co widać na filmie to niestety nie...

 19. Maxxi

  Efektywny jest ten nowy polski kamuflaż.

 20. kamo

  Przygotowujcie się do wojny a nie defilad...

 21. Nitro

  Piekne!!!!!!

 22. Chasim

  Jeden kolor zmieniony a taka różnica w kamuflażu na +

 23. Polak

  Piękne te nasze leosie:)

 24. Historyk

  Już niebawem na ulicach naszej stolicy zobaczymy dynamiczny pokaz zorganizowany przez Muzeum Wojska Polskiego.

 25. ef43

  Dobry pomysł na przerzut taktyczny na wschód. Niby defilada.....a Leopardy jadą bliżej granicy. Tylko trzeba ich więcej...

Reklama