Siły zbrojne

Lekkie rakiety Griffin - skuteczna broń przeciwko ISIS

fot. Raytheon
fot. Raytheon

Koncern Raytheon przeprowadził testy rakiet Griffin ER (Extended Range), w której trzykrotnie zwiększono zasięg w porównaniu do poprzednich wersji. W tej chwili jest on dwukrotnie większy od donośności pocisków Hellfire i prawdopodobnie przekracza 15 km.

Według koncernu Raytheon poza samym silnikiem, dla nowych rakiet Griffin ER opracowano dodatkowo głowicę naprowadzającą pracującą w podczerwieni. Oznacza to, że pociski te można odpalać również jako broń klasy „wystrzel i zapomnij”, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo dla użytkownika, który po wystrzeleniu rakiety może zmienić pozycję.

Wcześniej taką możliwość miała jedynie wersja pocisku wyposażona w odbiornik GPS, natomiast nie miały jej rakiety naprowadzane na promieniowanie lasera. Ze względu na cenę to jednak pociski Griffin z półaktywną głowicą laserową są najbardziej popularne. Rakiety tego typu były wykorzystywane bojowo w Iraku i Afganistanie. 

Griffin ER to pocisk o długości 1,09 m, masie 19,5 kg, wyposażony w wielozadaniową głowicę bojową MEWS (Multi-Effects Warhead System) o masie 5,9 kg. Wskazuje się, że jest to uzbrojenie dedykowane dla niewielkich jednostek pływających oraz statków powietrznych, w tym bezzałogowców. Griffiny są uważane za skuteczną broń w warunkach działań przeciwko terrorystom i innym zagrożeniom asymetrycznym, tym bardziej że nie powodują dużych strat ubocznych.

Komentarze