Siły zbrojne

Łask i Poznań zamawiają części do F-16

Wyrzutnia Wojsko ćwiczenia
Wyrzutnia Wojsko ćwiczenia

32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu poinformowały odpowiednio o udzieleniu zamówienia oraz o prowadzonym postępowaniu na zakup sprzętu. Oba dokumenty dotyczą realizacji dostaw części do statków powietrznych, a dokładnie myśliwców F-16.

Przedmiotem zamówienia, które już zostało udzielone, w przypadku bazy w Łasku, jest dostawa części do maszyn F-16C/D Block 52+. Podzielone na 30 części zamówienie dla 32. BLT dopuszcza dostawę wyłącznie części fabrycznie nowych. Na liście znalazły się m.in.: wyrzutnia pocisków rakietowych, zawór rozdzielczy podwozia głównego czy podwozie przednie. Terminy dostawy określone zostaną w umowach z poszczególnymi wykonawcami.  

Całkowita końcowa wartość zamówienia oszacowana została przez bazę na ponad 18 mln PLN brutto. Zadecydowano również, że będzie ono realizowane w ramach procedury przyspieszonej. Na udzielenie zamówienia wpływ miały trzy kryteria, z których najważniejsze stanowiły cena (waga 60). 31. BLT wzięła również pod uwagę czas realizacji (waga 20) oraz gwarancję (waga 20).

Zlecenie na realizację dostaw na części do F-16 dla bazy w Łasku trafiło do firm: FIN Sp. z o.o. z Krakowa, Glomex MS s.r.o. z Pragi, Ankol Sp. z o.o. z Chorzelowa, Wingstore Zofia Kiebała z Zielonej Góry, Fights On Logistics Sp. z o.o. z Warszawy oraz Cenzin Sp. z o.o. z Warszawy. 

31. BLT w Poznaniu  dostawę części zamiennych do samolotu F-16C/D Block 52+ podzieliła na 107 zadań. Na razie wiadomo jedynie, że całkowita cena zamówienia wyniesie na pewno ponad 443 tys. EUR, zakłada się również realizację prawa opcji do 100 proc. wartości zamówienia podstawowego. 

Na liście części, które mają trafić do Poznania, można znaleźć m.in. dysk hamulcowy, łożysko ślizgowe płytkowe, akumulator lotniczy, panel ręcznego przejęcia kontroli czy rejestrator danych lotu. Ich dostawy rozłożone zostały na 4 lata, między 2018 a 2021 rokiem.

Baza w Poznaniu również zdecydowała się na realizację zamówienia w ramach procedury przyspieszonej, gdyż ze względu na konieczność utrzymania wysokiej sprawności samolotów F-16 eksploatowanych w SZ RP zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia dotycząca zakupu części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Kryterium udzielenia zamówienia będzie najniższa cena. 

Na oferty 31. BLT czeka do 22 marca 2018 roku, do godz. 11:00.

Komentarze