Reklama

Siły zbrojne

Łask i Poznań zamawiają części do F-16

Wyrzutnia Wojsko ćwiczenia
Wyrzutnia Wojsko ćwiczenia

32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu poinformowały odpowiednio o udzieleniu zamówienia oraz o prowadzonym postępowaniu na zakup sprzętu. Oba dokumenty dotyczą realizacji dostaw części do statków powietrznych, a dokładnie myśliwców F-16.

Przedmiotem zamówienia, które już zostało udzielone, w przypadku bazy w Łasku, jest dostawa części do maszyn F-16C/D Block 52+. Podzielone na 30 części zamówienie dla 32. BLT dopuszcza dostawę wyłącznie części fabrycznie nowych. Na liście znalazły się m.in.: wyrzutnia pocisków rakietowych, zawór rozdzielczy podwozia głównego czy podwozie przednie. Terminy dostawy określone zostaną w umowach z poszczególnymi wykonawcami.  

Całkowita końcowa wartość zamówienia oszacowana została przez bazę na ponad 18 mln PLN brutto. Zadecydowano również, że będzie ono realizowane w ramach procedury przyspieszonej. Na udzielenie zamówienia wpływ miały trzy kryteria, z których najważniejsze stanowiły cena (waga 60). 31. BLT wzięła również pod uwagę czas realizacji (waga 20) oraz gwarancję (waga 20).

Zlecenie na realizację dostaw na części do F-16 dla bazy w Łasku trafiło do firm: FIN Sp. z o.o. z Krakowa, Glomex MS s.r.o. z Pragi, Ankol Sp. z o.o. z Chorzelowa, Wingstore Zofia Kiebała z Zielonej Góry, Fights On Logistics Sp. z o.o. z Warszawy oraz Cenzin Sp. z o.o. z Warszawy. 

31. BLT w Poznaniu  dostawę części zamiennych do samolotu F-16C/D Block 52+ podzieliła na 107 zadań. Na razie wiadomo jedynie, że całkowita cena zamówienia wyniesie na pewno ponad 443 tys. EUR, zakłada się również realizację prawa opcji do 100 proc. wartości zamówienia podstawowego. 

Na liście części, które mają trafić do Poznania, można znaleźć m.in. dysk hamulcowy, łożysko ślizgowe płytkowe, akumulator lotniczy, panel ręcznego przejęcia kontroli czy rejestrator danych lotu. Ich dostawy rozłożone zostały na 4 lata, między 2018 a 2021 rokiem.

Baza w Poznaniu również zdecydowała się na realizację zamówienia w ramach procedury przyspieszonej, gdyż ze względu na konieczność utrzymania wysokiej sprawności samolotów F-16 eksploatowanych w SZ RP zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia dotycząca zakupu części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Kryterium udzielenia zamówienia będzie najniższa cena. 

Na oferty 31. BLT czeka do 22 marca 2018 roku, do godz. 11:00.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Selmak

  Polskie wojsko nie kupuje części dla najdroższego posiadanego uzbrojenia bezpośrednio u producenta? wtf...

  1. us man

   No właśnie szok to dla mnie szok

 2. Rafał

  Proponuje wstrzymac sie na kilka lat z defiladami ,uroczystościami itp. Kasa moze byc przeznaczona na poprawe bezpieczenstwa . Tego roczna wymiana mundurów na nowy wzor to chyba jakaś pomyłka czy naprawde nie mamy pilniejszych potrzeb ?

 3. trolik

  Ale poprzedzili to wieloletnią analizą ? Czy są pewni tych potrzeb ...

 4. sjjeejejejeheheh

  Pilna potrzeba a rozłożona na kilka lat. .......eeeeeee

 5. Wojak Szwejk

  Wszystko fajnie tylko czemu musimy korzystać z firm pośredników które prowadzą emerytowani płk. i gen. I to oni zarabiają krocie na tych zakupach a polska tylko traci. Niech służby specjalne się temu przyjrzą!!!

 6. Jan

  Nie wiem już czy śmiać się, czy płakać ....... Nie ma dnia, by nie było doniesień o istotnych zakupach uzbrojenia w krajach całego świata ( w tym zwłaszcza w Rosji ), zaś w Polsce cisza, cisza i cisza i nagle jest - zakup części do samolotów !!!!!!!!!!!!!!! No rewelacja !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pogratulować tempa zmian !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Bla bla bla

   Żeby co kolwiek konkretnego kupić to trzeba mieć kasę. A kasa jest pusta. 10 mld USD jaki jest budżet monu to jest jakieś 5 razy za mało. Poczytajcie ile wydają Francuzi, anglicy. Niemcy Włosi Japonia. I też nie mają wszystkiego co by chcieli mieć a wydają na zbrojenia 40 - 50 - 60 czy tak jak Rosja ponad 70 mld USD. A nasz budżet wynosi raptem 10 mld USD.

  2. anakonda

   a nie przyszło ci do glowy ze oni robia te zakupy tylko w mediach?

  3. Olo

   Cała Europa by chciała, by robili te zakupy tylko w mediach. Problem w tym, że to tylko pobożne życzenia.

 7. MiP

  No i mamy zamówienie roku 2018,BRAWO :) modernizacja armii pełną parą :)

 8. Gts

  Wyeksploatujemy te Jastrzebie szybciej niz sie decydentom zdaje, bo jest ich za malo. Za 5 lat znow ktos sie obudzi z reka w nocniku i bedzie pytanie: To co teraz? Zamiast w te pedy zamowic 3 nowe eksadry poki jest taka mozliwosc udajemy ze mamy duzo samolotow. Wszakze skladanymi na tasme i sznurek Migami jeszcze troche mozna polatac, ale juz Suki to mozna co najwyzej popchac. Wazne ze stany liczbowe pokazuje ze bezpieczenstwo panstwa jest dobre, ba najlepsze od czasow PO, a moze i Mieszka I. Nich nikt mi tylko nie mowi ze pieniedzy nie ma, \"wystarczy nie krasc\", bo w dalszym ciagu widze te przewalane na absurdalne zakupy palety banknotow.

  1. Olgierd

   Po pierwsze, nie ma na rynku nowych F16 a używanych rownież. Trzy eskadry F-35 są poza naszym zasięgiem finansowym! Chętnie dowiem się gdzie kupić lub od kogo te trzy eskadry!?

  2. bonus

   Na rynku są oferty używanych F16, chocby od Izraela i USA o czym regularnie pisze chocby właśnie Defence, w związku z ofertami tychże, m.in. dla Rumunii i państw bałkańskich. Nowe F16 block 70 będą produkowane w Greenvile dla Bahrajnu. Lockheed właśnie kompletuje załogę . licząc że wciąż istnieje potencjał, na sprzedaż zagranicznym odbiorcom, nawet 200 maszyn

 9. jasader

  to fajnie ze wszystko lub prawie wszystko kupujemy za kosmiczne pieniadze tylko do naszych super hiper F-16 tymczasem do np smiglowcow cisza - w wielu przypadkach infrastruktura naziemna do rozpacz i dramat (przyklad Tomaszów Mazowiecki) czesci brak , ludzie (personel latajacy , SIL itd) odchodza z wojska na potegę i nikt nie widzi w tym problemu - dokupmy wiec moze w ramach tego chociaz duzo kleju , drutu i tasmy samoprzylepnej zeby te smiglaki nie zaczyely rozsypywac sie w powietrzu - no i wiecej generalow ktorzy na pewno spowoduja ze kadra (zwlaszcza nizszego szczebla) przestanie w takim tepie odchodzic do cywila majac dosyc tego kabaretu i cyrku pt Armia plus pracy za coraz bardziej żenujace pensje!

 10. Lll

  Jak to tak? Bez przekrojow?

 11. vbn

  W Izraelu dobili maszyny i w Syrii

  1. rydwan

   no i? żołnierz musi eksploatować sprzet cały czas bo tak się zdobywa doświadczenie które następnie przekazuje się adeptom ,zakup sprzętu i zaparkowanie go w garażu nic nie wnosi do naszego bezpieczenstwa

 12. greg

  Najważniejsze Wydarzenie 2018r!

 13. Willgraf

  efekt sojuszniczych cen z USA i pomocy w eksploatacji F-16 ,których sprawność to 35-45%

Reklama