Reklama

Siły zbrojne

Kutry pasażerskie dla Marine Nationale

Francuski kuter Kernaleguen (Y 759). Nowe jednostki będą uzupełnieniem tego projektu. Fot. Defence24.pl
Francuski kuter Kernaleguen (Y 759). Nowe jednostki będą uzupełnieniem tego projektu. Fot. Defence24.pl

Francuska Agencja Zamówień Wojskowych (DGA-Direction Générale de l’Armement) podpisała ze stocznią Socarenam z Boulogne-sur-Mer kontrakt o wartosci 20 mln euro na budowę 20 kutrów pasażerskich nowego typu Vedettes de LIaison (VLI). Przeznaczone będą one do transportu personelu w obrębie baz morskich Brest, Cherbourg, Toulon, jak i położonych za granicami Francji.

Projekt tych jednostek został opracowany przez prywatne biuro konstrukcyjne Pierre Delion z Puteaux w aglomeracji Paryskiej. Będą one miały 16 m długości, 4,5 m szerokości i osiągały prędkość 16 węzłów zaś ich zasięg ma wynosić 300 mil morskich. Mają być one zdolne do transportu 36 pasażerów wraz z bagażem. Dostawa pierwszych 10 kutrów, które powstaną w nowym zakładzie produkcyjnym Socarenam w miejscowości Etaples-sur-Mer planowana jest na rok 2016.

(AN)

Reklama

Komentarze (4)

 1. tomicki1914

  Przypomniałem sobie informacje o remoncie motorówki portowej za jakieś 3 mln złotych a tu nowy sprzęt za niewiele większe pieniądze

 2. szejk

  Czy IU prowadzi już może dialog ws. pozyskania tych... "okrętów" dla PMW? Oczywiście w grę wchodzi sprzęt z opcją holowania.

 3. hp7

  a holowniki już mają ??

 4. AM84

  chcial bym miec cos takiego , na jeziorze u mnie w Szwecjii :)

Reklama