Reklama

Siły zbrojne

Kuba modernizuje fregaty włoskiej produkcji. "Bez doświadczenia"

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Kubańska stocznia Granma ma przeprowadzić modernizację wenezuelskiej fregaty „General Soublette” (F-24) typu Luppo.

Za przeprowadzenie prac modernizacyjnych kubańska stocznia może otrzymać ponad 104 miliony dolarów. Zadanie będzie dotyczyło remontu kadłuba, systemów pokładowych oraz późniejszego wsparcia logistycznego.

Zamówienie jest o tyle interesujące, że dotyczy modernizacji okrętu pochodzenia włoskiego w stoczni kubańskiej marynarki wojennej. Kubańczycy podjęli się więc prac nie mając praktycznie żadnego doświadczenia z zachodnimi systemami uzbrojenia.

„General Soublette” należy do grupy sześciu fregat typu Lupo, które zostały dostarczone dla Wenezueli w latach 1980-1982 przez włoskie stocznie w Anconie i Rivo Trigoso.

Jest to jednostka o wyporności około 2500 t, długości 112,8 m i szerokości 11,98 m. Uzbrojeniem fregaty jest osiem pocisków przeciwokrętowych typu Otomat Mk.2, system przeciwlotniczy Dardo z ośmioma rakietami Aspide, dwie potrójne wyrzutnie torped Mk.32 kalibru 324 mm oraz armatę Otobreda Comatto kalibru 127 mm i dwie podwójne armaty Breda-Bofors kalibru 40 mm.

Na pokładzie „General Soublette” znajduje się również hangar dla śmigłowca Agusta / Bell AB-212 w wersji do zwalczania okrętów podwodnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama