Reklama

Siły zbrojne

Korpus w Szczecinie ze statusem sił najwyższej gotowości

Fot. Bundeswehr/Stollberg
Fot. Bundeswehr/Stollberg

Zgodnie z ustaleniami szczytu w Newport, korpus będzie miał status sił najwyższej gotowości – powiedział generał broni Bogusław Samol podczas wykładu poświęconego roli Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w polityce bezpieczeństwa regionalnego NATO. Zakomunikował też, że do jednostki dołączą żołnierze z Holandii, Grecji, Francji, Turcji i Wielkiej Brytanii.

W trakcie wykładu w Akademii Obrony Narodowej  generał Bogusław Samol przypomniał historię korpusu w Szczecinie, jego dokonania i strukturę. Powiedział też o przyszłości jednostki. Stwierdził, że zgodnie z ustaleniami szczytu w Newport będzie miała status sił najwyższej gotowości, a także, iż dołączą do niego żołnierze z Holandii, Grecji, Francji, Turcji i Wielkiej Brytanii. Zaznaczył, że zmiany mają być gwarantem bezpieczeństwa Polski. Wejdą w życie 1 czerwca 2015 roku. Wzmocnienie gotowości bojowej przez szczeciński korpus NATO wiąże się z powiększeniem liczby personelu wojskowego do 400 osób, a także rozbudową infrastruktury. Jednostka będzie funkcjonowała nieprzerwanie.

Do końca 2018 roku Korpus NATO w Szczecinie ma być gotowy do dowodzenia komponentami połączonymi, czyli składającymi się z wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Jednym z kluczowych zadań korpusu ma być synchronizacja działań NATO Force Integration Units – jednostki koordynującej i planującej wspólne ćwiczenia. Poszczególne jej pododdziały mają być rozmieszczone w Rumunii, Polsce, Bułgarii, Estonii, Litwie i Łotwie.

Decyzja o zmianie statusu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego wpisuje się w szerszą strategię NATO dotyczącą utworzenia tymczasowych sił szybkiego reagowania (VJTF), a w dalszej perspektywie sformowania docelowej jednostki.

Reklama

Komentarze (1)

  1. jerry

    Status GRF (L) HRF nie bieże się z deklaracji politycznych tylko ze spełnienia setek wymagań certyfikowanych w czasie IOC/FOF, a to już jest silna i droga zabawa pozdrawiam on the track to get Road Map były espert certyficaji NFS (miedzy innymi) kwalifikowania MNC-NE do FLR DHQTF

Reklama