Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa używa pojazdów z Rosji jako celów poligonowych

Południowokoreański czołg T-80U (w tle wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet K239 Chunmoo).
Południowokoreański czołg T-80U (w tle wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet K239 Chunmoo).
Autor. 박종훈/Wikipedia

Południowokoreańska armia wykorzystała wycofane ze służby i pochodzące z Rosji czołgi T-80U oraz bojowe wozy piechoty BMP-3 jako cele do szkolenia operatorów dronów kamikaze.

Szkolenie południowokoreańskich operatorów nieokreślonych dronów kamikaze miało miejsce pod koniec listopada. Jako cele wykorzystano tutaj przynajmniej dwa czołgi T-80U oraz jeden bojowy wóz piechoty BMP-3. Są to najpewniej pojazdy wycofane już ze służby z powodu m.in. braków części zamiennych. Na poniższych zdjęciach widzimy moment trafienie jednego z dronów w bok wieży T-80U, jednak nie jest znany jego skutek.

Reklama
Celem tego eksperymentu poligonowego jest znalezienie sposobów wykorzystania dronów, będących główną siłą ofensywną wojny rosyjsko-ukraińskiej, w odniesieniu do pola bitwy na Półwyspie Koreańskim.
Przedstawiciel południowokoreańskiej armii

Korea Południowa planuje spisać ze stanu oba typy wozów (odpowiednio 33/2 T-80U/UK oraz 70 BMP-3), które i tak od dawna były używane jedynie do szkolenia (m.in. jako jednostki agresorów) i większą część roku znajdowały się na magazynach. Dlaczego zatem nie trafiają one na Ukrainę? Powodem tego jest najpewniej niechęć Korei Południowej do bezpośredniego wspierania militarnego Kijowa oraz wiążące ją z Rosją umowy dotyczące m.in. możliwego transferu opisywanych pojazdów. Nie jest wiadome, co stanie się z innymi pojazdami poradzieckimi, jakie posiada Korea Południowa do ćwiczeń jak m.in. czołgi T-62 (Tiran-6) oraz T-72M1. Niewykluczone, że one także staną się celami do szkoleń.

Reklama

T-80U to radziecki czołg podstawowy opracowany w połowie lat 80. XX wieku wyróżniający się względem poprzednich wersji lepszą ochroną załogi, siłą ognia oraz mobilnością. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi gładkolufowa armata 2A46M-1 kal. 125 mm zasilana przez automat ładowania mieszący 28 naboi (pełny zapas amunicji to 45 sztuk, z czego część mogą stanowić lufowe przeciwpancerne pociski kierowane rodziny 9K119 Refleks). Sprzężony z nią został karabin maszynowy PKT/PKTM kal. 7,62 mm, zaś na wieży umieszczony został wielkokalibrowy NSWT kal. 12,7 mm (sterowanym z wnętrza czołgu) przez dowódcę.

Czytaj też

W celu zwiększenia ochrony załogi czołg ten otrzymał modułu pancerza reaktywnego Kontakt-5 z elementami reaktywnymi 4S22. Za napęd ważącego 46 ton czołgu odpowiada turbina gazowa GTD-1250 o mocy 1250 KM połączona z manualną skrzynią biegów, co pozwala na rozpędzenie go do 80 km/h po drodze utwardzonej. Wariant ten jest obecnie wykorzystywany przez takie kraje jak Rosja, Ukraina, Korea Południowa oraz Cypr.

Południowokoreański czołg T-80U obok K2 Black Panther.
Południowokoreański czołg T-80U obok K2 Black Panther.
Autor. Ministerstwo Obrony Republiki Korei

BMP-3 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty, który miał całkowicie zastąpić starsze BMP-1 i BMP-2. Pojazd wprowadzono na uzbrojenie armii radzieckiej w 1990 r., lecz upadek ZSRR sprawił, że nie wszedł do służby w tak dużych liczbach jak poprzednicy. Uzbrojenie główne stanowi gwintowana armatowyrzutnia 2A70 kal. 100 mm. W karuzeli automatu ładowania znajdują się 22 naboje, zaś łączny zapas amunicji wynosi 40. Z armaty można prowadzić ogień zarówno klasycznymi pociskami odłamkowo-burzącymi (ZUOF-17/19), jak i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi rodziny 9M117 Bastion, 9M117M Kan i 9M117M1 Arkan. Te drugie są zdolne do przebicia ekwiwalentu 550-750 mm jednorodnej stali pancernej osłoniętej pancerzem reaktywnym. Umożliwia to eliminację starszego typu czołgów podstawowych w przypadku trafienia w przednią część wozu.

Reklama

Szybkostrzelność praktyczna przy strzelaniu amunicją konwencjonalną wynosi 10 strzałów na minutę. Armatowyrzutnia 2A70 jest sprzężona z armatą automatyczną 2A72 kal. 30 mm i uniwersalnym karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm. Kolejne dwa kaemy umieszczono z przodu kadłuba. Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi do siedmiu żołnierzy. Są chronieni przez pancerz o grubości do 35 mm (przód kadłuba). Jednostkę napędową stanowi silnik UTD-29M o mocy 500 KM, który umożliwia na rozpędzenie ważącego 18,7 tony pojazdu do 72 km/h na lądzie oraz do 10 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania.

BMP-3 Korea Południowa ROK
Południowokoreański BMP-3.
Autor. 박종훈/Wikipedia
Reklama

Macron w Polsce, ukraińskie drony, upadek Syrii – Defence24Week 103

Komentarze (6)

  1. Książę niosący na plecach białego konia

    Najważniejszym powodem obecności wojsk USA w Azji jest zerwanie sojuszu Seulu z Tokio i zasadnicze zablokowanie ich połączonych sił przed inwazją na Pjongjang, Pekin i Władywostok. Wycofanie wojsk amerykańskich z Korei przyspieszy rozwój broni nuklearnej w Seulu, Tokio i Tajpej, a w ciągu roku rozpoczną masową produkcję broni nuklearnej, która będzie bardziej wyrafinowana i potężniejsza niż ta w Moskwie i Pekinie. (Seul nabył technologię broni nuklearnej w 1979 r., a Tokio w latach 60.) Pekin podejrzewano o manipulowanie wyborami w Seulu i Waszyngtonie w celu zablokowania tego powiązania (wspólnego sojuszu koreańsko-japońskiego).

  2. SZAKAL

    Wysyłanie Ukrainie starego , posowieckiego złomu nie ma żadnego sensu , bowiem jej armia potrzebuje nowoczesnych systemów uzbrojenia , górujących technologicznie nad sprzętem rosyjskim. Nie ma sensu użalać się nad zniszczonymi koreańskimi T-80 czy BMP 2 , ponieważ Ukraina potrzebuje nowych zachodnich wozów a nie złomu. Państwa NATO dysponują wystarczającą ilością wozów bojowych , które można przekazać Ukrainie , pamiętając o tym , że zachodnia broń w magazynach nie obroni Europy przed Rosją ale użyta w wojnie na wschodzie może powstrzymać jej agresywne zapędy .

    1. radziomb

      Oni potrzebuja WSZYSTKIEGO. Wojna zasysa wszystko w dużych ilościach. Potrzebują ich choćby do ćwiczeń rezerwistów lub po modernizacji do walki. przeciwko .. jeszcze starszym wozom które używa Rosja pobierając z magazynów i Korei pn.

    2. kurczak

      radziomb ale ukraina nie ponosi strat, o czym ty piszesz. Po co ukrainie więcej sprzętu jak oni czołgów maja więcej niż ludzi.

  3. Dudley

    Może Europa powinna zasugerować Korei Południowej, że gdyby została zaatakowana nie powinna spodziewać się wsparcia w uzbrojeniu? Europa ograniczy się w takim wypadku do pomocy humanitarnej i wyrażania ubolewania.

    1. radziomb

      Dudley: A po co Korea ma ogłaszać pomoc oficjalnie? Żeby wkurzac Rosje? Bez sensu. Pomyśl logicznie? podobnie Turcja i Izrael, Indie dozbrajaja ukrainę PO CICHU.

    2. Immortan Joe

      Izrael nie dozbraja Urainy. Izrael musiał być dozbrajany przez USA, aby nie przegrać z hamasem.

    3. Davien3

      Radziomb Ani Korea Płd ani Izrael nie dozbrajają Ukrainy w ogóle , a Turcja robiła to oficjalnie i robi cały czas.

  4. radziomb

    Korea ma też mase starych armat M109 i wozów M113 które spisuje ze stanu. Kiedys się dowiemy ile tego trafi na Ukraine. Wg mnie raczej wiecej niż mniej.

  5. skition

    Normalna kolej rzeczy .Najpierw jako OpFor. a następnie jako cele na poligonie. Podobnie było z naszymi czołgami T-55. Jedno jest pewne ,że naszych BMP1 nie kupią gdyż mają swoich BMP3 całkiem sporo.

  6. Grom2137

    Czemu więc Polska nie używa starych wycofanych czołgów jako celów dla Warmate itp.? Normalny proceder.

Reklama