Siły zbrojne

Korea Południowa kupuje rakiety AMRAAM

Rakiety AMRAAM- fot. Wikipedia
Rakiety AMRAAM- fot. Wikipedia

Korea Południowa kupi nowoczesne rakiety AIM-120C-7 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) za sumę 452 milionów dolarów.

Kontrakt opiewa na zakup 260 rakiet najnowszej generacji, wraz z pakietem technicznym, obejmującym, pakiet części zamiennych i dokumentacji technicznej, szkolenie obsługi naziemnej oraz wsparcie logistyczne. Pociski trafią na uzbrojenie Koreańskich myśliwców F-15K i KF-16.

Transakcja wiąże się z szerszym programem wzmacniania sił zbrojnych tego kraju, w ramach nowej polityki obronnej USA. Wiąże się to z przekazaniem Korei dowództwa nad siłami w tym regionie na wypadek konfliktu w roku 2015. Nie będą one więc podporządkowane rozkazom amerykanów, którzy od tej chwili będą pełnić role pomocnicze.

Czytaj także: W Korei Południowej zwodowano drugą fregatę typu FFX (Incheon)

Jednocześnie jest to kolejny już w tym roku kontrakt firmy Raytheon na dostawy pocisków AIM-120C-7. W czerwcu podpisano wartą ponad 534 mln dolarów umowę na dostawy tych rakiet US Air Force oraz ”siłom zbrojnym wybranych państw Bliskiego Wschodu”.
AIM-120C-7 to najnowsza z obecnie eksploatowanych wersji pocisku AMRAAM o zwiększonym zasięgu oraz zmodyfikowanym systemie naprowadzania. Dokładne parametry nie są znane, jednak zasięg ma być „znacznie większy” od 100km, jakie osiąga wersja AIM-120C-5. Trwają już testy nad pociskiem AIM-120D, którego zasięg skuteczny ma sięgać 180km.

(JS)

Komentarze