Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa (jednak) wybiera AW159?

Pokładowy AW159 Lynx Wildcat zdobył Koreę Południową - fot. AgustaWestland
Pokładowy AW159 Lynx Wildcat zdobył Koreę Południową - fot. AgustaWestland

15 stycznia br. nastąpił nieoczekiwany zwrot w programie wyboru wielozadaniowego śmigłowca pokładowego dla Marynarki Wojennej Korei Południowej. Pomimo wcześniejszych deklaracji, wygląda na to iż Seul zdecydował się na produkt firmy AgustaWestland.Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA poinformowała, że AW159 Lynx Wildcat pokonał w przetargowej walce amerykański MH-60R Seahawk. Początkowo, 1 stycznia, podawano iż zdecydowano się na wybór oferty firmy Sikorsky.

Zamieszanie może być wynikiem samodzielnych deklaracji władz administracyjnych, które nie czekały na decyzje DAPA. Z drugiej strony, nieoficjalnie, mówi się iż było to związane z faktem wcześniejszych negocjacji z Włochami i próbą obniżenia ceny oferowanego przez nich pakietu obejmującego osiem śmigłowców, wsparcie szkoleniowo-logistyczne oraz opcję na kolejnych 20-22 wiropłatów.

Jeśli, tym razem, informacje okażą się prawdziwe, będzie to oznaczało iż AW159 Lynx Wildcat zdobył swojego pierwszego eksportowego klienta. Powinno to znacznie poprawić wizerunek programu, dotychczas rozwijanego wyłącznie na zamówienie sił zbrojnych Wielkiej Brytanii.

(ŁP)
Reklama

Komentarze

    Reklama