Siły zbrojne

Korea Południowa i Chiny nawiązują współprace wojskową

Fot. militar.infomondo.ro
Fot. militar.infomondo.ro

Dowódcy wojsk Korei Południowej i Chin podczas spotkania w Pekinie zgodzili się pogłębić współpracę w ramach strategicznego partnerstwa. Cel? Zmusić Koreę Północną do redukcji nuklearnego arsenału.Było to szóste spotkanie między dowódcami wojsk obu krajów. Ostatnie odbyło się w 2007 roku. Przywódcy Chin i Korei Południowej nawiązali strategiczne partnerstwo podczas szczytu w 2008 roku, jednak nie obejmowało ono do tej pory ścisłej współpracy wojskowej. Ostatnie spotkanie ma zmienić tą sytuację, co pozwoli skutecznie przeciwstawić się prowokacjom Korei Północnej.

Więcej: Korea Południowa chce kupić 20 samolotów patrolowych

Gen. Jung Seung-jo, przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów Korei Płd. i jego chińskiego odpowiednik gen. Fanga Fenghui ustalili, że wznowione zostaną regularne spotkania konsultacyjne między dowódcami które zostały zawieszone w 2001 roku. Seul i Pekin planują wspólne rozmieszczenie sił w Zatoce Adeńskiej, które będą miały za zadanie ochronę statków handlowych przez atakami somalijskich piratów oraz udział w operacjach pokojowych ONZ. Obie strony rozważą także wymianę przedstawicieli wojskowych mających wziąć udział w ćwiczeniach z jednostkami drugiego kraju.

Obaj dowódcy postanowili utrzymywać regularny kontakt telefoniczny. Decyzja o utworzeniu wojskowej gorącej linii zapadła już w 2011 roku, lecz jej uruchomienie planuje się dopiero w tym roku. Umożliwi ona przeprowadzanie regularnych konsultacji i wspólną reakcję w razie prowokacji ze strony Korei Północnej. Siły morskie i powietrzne tych państw korzystają z wojskowej gorącej linii od 2008 roku.

Więcej: EADS oferuje Korei Południowej 2 miliardy dolarów

Następne spotkanie na pewno odbędzie się w Seulu, lecz nie ustalono jeszcze jego daty. Ostatnim razem przewodniczący chińskiego Kolegium Szefów Połączonych Sztabów odwiedził Seul w 2009 roku. Zaplanowano także wizytę prezydenta Korei Południowej Parka Geun-hye w Chinach jeszcze w tym miesiącu.

(MS)

 

Komentarze