Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa chce kupić 20 samolotów patrolowych

Korea Południowa planuje zakup 20 samolotów patrolowych, które zastąpią obecnie wykorzystywane samoloty P-3C Orion– fot. Republic of Korea Navy
Korea Południowa planuje zakup 20 samolotów patrolowych, które zastąpią obecnie wykorzystywane samoloty P-3C Orion– fot. Republic of Korea Navy

Rząd Korei Południowej poinformował, że podjął decyzje o zakupie 20 nowych samolotów patrolowych, które zwiększą nadzór nad obszarami morskimi w związku ze zwiększającym się zagrożeniem ze strony Korei Północnej.Zagrożenie to nie dotyczy jedynie rakiet wystrzelonych z północy ale również floty okrętów podwodnych, które pomimo, że przestarzałe i słabo uzbrojone, przez swoją ilość i brak zahamowań w ich użyciu stanowią poważne zagrożenie dla transportu morskiego w tamtym rejonie świata. Przekonała się o tym koreańska korweta ROKS „Cheonan” typu Pohang, która została zatopiona niespodziewanym atakiem spod wody w marcu 2010 r. na Morzu Żółtym. Zginęło wtedy 46 marynarzy i wszystko wskazuje, że za tą napaścią stoi okręt podwodny z Korei Północnej.

Więcej: EADS oferuje Korei Południowej 2 miliardy dolarów

Nowe samoloty mają zastąpić starzejącą się flotę 16 patrolowców powietrznych Lockheed Martin P-3C Orion. Przetarg nie został jeszcze otwarty, ale wiadomo, że na zakup nowych statków powietrznych zaplanowano około 889 milionów dolarów.

Jako ewentualnych kandydatów na nowy koreański patrolowiec powietrzny wymienia się samoloty: C-295 MPA (Airbus Military), P-8 Poseidon (Boeing) oraz SC-130J Sea Hercules (Lockheed Martin). Największe szanse ma produkowany obecnie dla sił morskich Stanów Zjednoczonych P-8 Poseidon ale i koncern Airbus zaczyna być coraz bardziej aktywny w tamtym regionie świata.

Więcej: Korea Południowa zamawia myśliwce FA-50 za miliard dolarów

Poza zakupem samolotów patrolowych Korea Południowa planuje również zmodernizować system obserwacji dla obecnie wykorzystywanych samolotów P-3C.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama