Reklama

Siły zbrojne

Korea kupuje 120 pocisków rakietowych AMRAAM

Fot. SSgt Peter Reft (USAF)
Fot. SSgt Peter Reft (USAF)

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż do Korei Południowej 120 pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM. Transakcja zrealizowana jest w ramach programu Foregin Military Sales.

Seul planuje pozyskać od Amerykanów 120 pocisków rakietowych AIM-120 Advanced Air-to-Air Missiles (AMRAAM) w wersji C-7 bądź też C-8. Ponadto w ramach sprzedaży na Półwysep Koreański mają być dostarczone pakiety z częściami zamiennymi do rakiet oraz usługa logistyczno-szkoleniowa. Łączną wartość kontraktu wyceniono na 253 mln dolarów. Oczywiście jest to kwota maksymalna i po akceptacji Kongresu USA może ulec ewentualnemu zmniejszeniu.

Pociski rakietowe AMRAAM produkowane przez koncern Raytheon będą przeznaczone dla wielozadaniowych myśliwców bojowych F-15K Strike Eagle, KF-16C/D Fighting Falcon oraz F-35A Lightning II.  

Przypomnijmy, że wersja AIM-120C-7 jest ona naprowadzana radarem aktywnym, dysponuje głowicą odłamkową o wadze 18 kg, ma zasięg nie mniejszy niż 105 km, a rakietowy silnik na paliwo stałe pozwala rozpędzić się do prędkości 4 Machów. Natomiast wersja C-8 jest najnowszym wariantem rakiety, znanym również pod nazwą AIM-120D. Posiada on jeszcze bardziej zwiększony zasięg od swojego poprzednika i system naprowadzania inercyjnego z dwustronnym łączem danych. Zdaniem producenta znacznie zwiększono jego odporność na zakłócenia i manewrowość.

Reklama

Komentarze (4)

 1. abc tekno master

  Wiedzieli. inaczej spadly by dwa migi. Chyba nie wierzysz ze F-16 strzelaly tylko do jednego miga z pary? Tu masz cytat z prasy o przebiegu tej potyczki. Cytuje: : "The IAF added that its Mirage-2000, Su-30 and MiG-21 Bison aircraft “were involved in the engagement” after what it described as Pakistan’s attempt to attack Indian ground targets using Pakistani Air Force (PAF) planes. During combat, use of F-16 by PAF and multiple launches of AMRAAM [air-to-air missile] were conclusively observed. Prompt and correct tactical action by Su-30 aircraft, in response to AMRAAM launch, defeated the missile”, the IAF pointed out. The statement came after IAF Air Vice Marshal RGK Kapoor said late last week that India’s MiG-21 Bison shot down a PAF F-16 on 27 February in an aerial incident in the contested province of Kashmir. The PAF earlier denied that it had deployed F-16 aircraft during the February 27 air battle, stressing that no PAF aircraft had been hit and that India’s MiG-21 was downed over Pakistan. The pilot of the downed plane was handed over to India on 1 March in what Pakistani Prime Minister Imran Khan described as a “peace gesture”. Jest wyraźnie napisane, że odpalenia pocisków AMRAAM były obserwowane a pociski zostały pokonane. I to tyle w temacie twoich bajek o uciekających SU-30MKI. Jeżeli było inaczej to przedstaw jakieś dowody, bo żadnych dowodów na ten temat doczekać się od ciebie nie można.

 2. GB

  Tylko ze nie jestes w stani tych bejek hinduskiego pilota zacytowac. jakichkolwiek wypowiedzi pilet ten udziela beda w pakistanskiej niewoli.

 3. Covax

  Pytanie powinno brzmieć, gdzie "nasze" C7 opłacone w 2017r.?

 4. GB

  Kupuje to po blamazu nad Kaszmirem, gdzie w przypadku celu jakim byl SU-30MKI okazaly sie bublem i wykazaly zerowa skutecznoscia? No chyba ze na polnocno koreanskie Migi-21.

  1. GB

   Kupuje bo mają na koncie sporo rosyjsko/radzieckich samolotów, łącznie z super szybkim MiG-25. Takim wynikiem nie potrafi pochwalić się rosyjski odpowiednik R-77 (R-27 zresztą też nie), w które były wyposażone hinduskie Su-30MKI, które zmykały przed AIM-120 tak że nie były w stanie nawet odpalić swoich przestarzałych rakiet. Musisz po prostu douczyć się na czym polegają walki powietrzne. Wtedy zrozumiesz że pakistańskie F-16 w tym przypadku wykonały swoje zadanie polegające na osłonie grupy uderzeniowej, a hinduskie Su-30MKI NIE wykonały swojego zadania, bo zmykały przed AIM-120.

  2. GB

   Ty znowu ze swoją alternatywną matematyką. Nie masz pojęcia co tam się wtedy działo, faktem jest tylko zerowa skutecznośćAIM-120. Poczytaj sobie czasami coś innego oprócz wiki, bo według zachodniej prasy R-77-1 absolutnie nie ustępuje najnowszym wersją AIM-120. A jak masz jakieś dowody o tym, że sSU-30MKI uciekały to je podaj. Nie męcz tylko tematu z wypowiedzią hinduskiego pilota (wypowiadał się będąc w niewoli),bo on nie miał nic wspólnego z SU-30MKI. Poza tym Migi-21 leciały w parze, jeden został zestrzelony a drugi wymanewrował AIM-120. Bo nie sądzisz chyba że strzelano tylko do jednej maszyny w parze. A co to oznacza? Oznacza to, że Migi doskonale wiedziały że są atakowane. I to tyle w kwestii twoich wynurzeń. A teraz czekam na dowody ucieczki SU-30MKI.

  3. Davien

   Nie, kupuja bo jest to najskuteczniejszy obecnie pocisk p-p pozostawiający rosyjskei R-77 i R-27 dekady z tyłu:) Na 19 odpaleń 12 rosyjskiej produkcji maszyn na ziemi włacznie z MiG-25 który mimo zwiewania na całej mocy silników nie uniknał swojego losu:) Aha wiec czemu w Kaszmirze te Su-30MKI jak nie zwiewały gubiąc dopalacze to nie odpaliły swoich "cudownych" R-77?:)

Reklama