Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na wsparcie reprezentacyjnych MSBS-ów

Fot. R. Surdacki
Fot. R. Surdacki

2. Regionalna Baza Logistyczna podpisała trzyletnią umowę ramową z Fabryką Broni „Łucznik” z Radomia na dostawę technicznych środków materiałowych do karabinków reprezentacyjnych MSBS-5,56R. Łączna wartość kontraktu to 3 mln zł.

Negocjacje w sprawie dostawy w latach 2020-2022 technicznych środków materiałowych, narzędzi specjalnych, sprawdzianów i opakowań do karabinka reprezentacyjnego MSBS-5,56R prowadzone były od marca 2020 roku. W ich wyniku 15 czerwca 2. Regionalna Baza Logistyczna udzieliła zamówienia Fabryce Broni "Łucznik" z Radomia - producentowi Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm MSBS-Grot. 

Wartość całego trzyletniego kontraktu zawartego poprzez podpisanie umowy ramowej z zakładami w Radomiu została oszacowana na ok. 2,44 mln zł netto, a po doliczeniu podatku VAT całkowita kwota równa się 3 mln zł. Zgodnie z ogłoszeniem wszystkie zamówione przez wojsko materiały techniczne mają być dostarczone do składów magazynowych w Olsztynie przed 22 listopada 2022 roku.

5,56 mm karabinek reprezentacyjny to odmiana karabinka MSBS-Grot, strzelająca wyłącznie amunicją ćwiczebną. W porównaniu z karabinkiem podstawowym zastosowano w nim lufę długości 508 mm i wyposażono w wydłużone łoże oraz stałą kolbę wzmocnioną dla zwiększenia sztywności niezbędnej podczas wykonywania musztry paradnej. Broń wyposażona została równie w magazynek o pojemności 10 nabojów. 

Karabinek reprezentacyjny jest bronią strzelecką powtarzalną, w której wszystkie czynności przeładowania broni użytkownik wykonuje ręcznie. Podstawową różnicą pomiędzy bronią w wariancie bojowym i reprezentacyjnym jest specjalny moduł lufy, pozwalający na wykorzystanie wyłącznie amunicji ślepej. W wyniku wykorzystania cechy charakterystycznej systemu MSBS, tj. modułowości konstrukcji, karabinek reprezentacyjny można bez trudu przekształcić w karabinek standardowy w wersji bojowej.

Karabinki reprezentacyjne MSBS-5,56R zastąpiły użytkowane w ceremoniale Wojska Polskiego posowieckie karabinki samopowtarzalne wz. 1945 SKS. Była to broń skonstruowana pod koniec II wojny światowej, a do polskich formacji mundurowych trafiła w latach 50. XX wieku. Wymiana broni reprezentacyjnej nastąpiła w 2016 roku, gdy na mocy umowy dostarczono 150 sztuk MSBS-5,56R do jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Pierwsza ich publiczna prezentacja nastąpiła 3 maja 2016 roku na Placu Zamkowym w Warszawie, podczas uroczystości państwowych z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Następnie sukcesywnie, poprzez podpisywanie kolejnych umów (we wrześniu 2017 roku zamówiono kolejne 490 sztuk karabinków) nowa broń trafiała do kolejnych jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego. 

MSBS-5,56R zostały pozyskane również przez jednostki reprezentacyjne służb mundurowych podległych pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, m.in. trafiły do Służby Więziennej, Policji oraz Straży Granicznej.

Reklama

Komentarze (14)

 1. ito

  Takie nakłady na remonty PO CZTERECH LATACH UŻYWANIA??? To może należało zostać przy skSach, bo jako reprezentacyjna to ta broń się nie udała.

 2. MSBS Grot

  Moim zdaniem poprzednie karabinki były ładniejsze. Może nie były tak zaawansowane technicznie, ale tu chodzi przecież tylko o prezencję. Co jak co ale nic nie wygląda tak ładnie jak klasyczna broń z drewnianą kolbą i bagnetem.

  1. Perla Lubelska

   To taka ustawka ze niby Polska pszczola potrafi

  2. Hektor

   Zasadniczo, to FB Radom powinna po prostu dla jednostek reprezentacyjnych uruchomić ponownie produkcję przedwojennego karabinka wz. 29.

  3. X

   Mnie te "odstające" kolby przy "prezentuj broń" budzą dziiiwne skojarzenia...

 3. LMed

  Żle się to czyta. Takie to wojsko.

 4. Kopara

  Prawdą jest ze plastikowe kolby pękają od bruku Czyli co? Musztra do D####

 5. Żenada....sory ale 300 karabinków za to może być nowych...pakiet na 200 lat?

 6. podejrzliwy

  Przypuszczalnie chodzi o plan rozwinięcia pułku reprezentacyjnego w dywizję reprezentacyjną.

 7. Tutejszy

  Ruskie karabinki wytrzymały beż żadnego wsparcia 40 lat. Ciekawe ile te wytrzymają.

 8. Capek

  3 mln pln za czyścidelko druciane i szmatke?

  1. Pan Tomek

   Tak. Czego Kolega nie rozumie?

  2. Capek

   DOWCIPNY tomek romek i atomek Pożycz drucika?

 9. tut

  Można z tego żartować, ale według mnie wymianę elementów broni w taki sposób aby nie było widać efektów zużycia. Co budzi wątpliwości co do trwałości i jakości dostarczonej broni. Jeszcze jeden wesoły aspekt. Czyżby nasza władza bała się, że żołnierze będą strzelać z broni paradnej? A do kogo? :)

  1. Gieniek

   Do władzy kolego Bo ta właśnie OD 5-lat daje im.popalić Stare GACIE TO NORMA

 10. Cat

  Przecież oni tak rzadko strzelają i 3 miliony.

 11. Zaq

  Wiadomo co jak co ale defilada musi być.

 12. Maćko

  KOLEDZY pasta do butów jest? To tylko pastowac bo to MAKIETA

 13. Rezerwa 61

  Rusznikarz BIERZE 3 mln za 150 sztuk USTAWKA

 14. Hubert

  Pewnie chodzi o zestaw kluczy imbusowych, które można w Castoramie kupić za 3zł. Ewentualnie zapas regulatorów i tłoków...ciekawe czy też gubią, na plus dla kolegów to że jak spadnie na polbruk to słychać, nie to co w lesie. A może wymiana plastikowego chwytu na gumowy. A może lufy bojowe..

Reklama