Siły zbrojne

Rosja zamawia bombowce frontowe. "Lekcje" z Syrii

Su-34 podczas operacji w Syrii. Fot. mil.ru
Su-34 podczas operacji w Syrii. Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło kolejną partię dwudziestu bombowców frontowych Su-34 dla Sił Powietrzno-Kosmicznych. Maszyny będą dostarczane w standardowej wersji produkcyjnej, natomiast na 2021 roku zaplanowano kontrakt dotyczący zmodernizowanej wersji Su-34M. Wprowadzone zmiany są oparte na doświadczeniach bojowych z Syrii.

Agencja TASS poinformowała o zawarciu kontraktu w pierwszym tygodniu czerwca przez Nowosybirskie Zakłady Lotnicze (NAZ) im. Czkałowa, wchodzące w skład Suchoj Aircraft Company. Dostawa „około 20 samolotów” ma zostać zrealizowana na rzecz ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej do końca 2023 roku. Zaznaczono iż chodzi o standardowy wariant samolotu, który będzie posiadał jedynie pomniejsze „modyfikacje wyposażenia oparte na doświadczeniach bojowych”.

Jednocześnie źródło agencji TASS w rosyjskich strukturach wojskowo-przemysłowych informuje, że na 2021 rok zaplanowano zawarcie umowy dotyczącej pierwszej partii maszyn zmodernizowanych w oparciu o doświadczenia bojowe z konfliktu syryjskiego. Rosyjskie bombowce Su-34 są tam obecne od 2015 roku i biorą udział w działaniach wspierających siły rządowe.

Zmodyfikowany wariant bombowca oznaczony Su-34M, opracowywany jest w ramach programu Syczi (ros. Сычи – gatunek sowy, po polsku nazywany pójdźka). Celem jest przede wszystkim unowocześnienie układu wykrywania i celowania oraz systemu walki elektronicznej. Zmiany obejmą m.in. instalację radaru Sz141M i modułu celowniczego K-102M na bazie mikroprocesorów Elbrus. Maszyny mają być wyposażone w kompleks rozpoznania i walki elektronicznej BKR-3.

Przewidziano również nowe wyposażenie podwieszane: Zasobniki rozpoznawcze UKR-RL wyposażone w stacje radiolokacyjną M402 Pika-M o zasięgu 300 km i rozdzielczości 1-1,5 w trybie mapowania lub nawet 30 cm w trybie wykrywania i śledzenia. Zasobniki rozpoznania wizualnego UKR-OE z kamerą HD Antrakt i działającym w podczerwieni systemem M433 Raduga-WM oraz zasobniki walki elektronicznej UKR-RT z elementami systemu Chibiny-10. Zmiany te skierowane są na zwiększenie przeżywalności maszyny i jej możliwości w zakresie zadań rozpoznania i walki elektronicznej.

Komentarze