Reklama

Siły zbrojne

Rosja zamawia bombowce frontowe. "Lekcje" z Syrii

Su-34 podczas operacji w Syrii. Fot. mil.ru
Su-34 podczas operacji w Syrii. Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło kolejną partię dwudziestu bombowców frontowych Su-34 dla Sił Powietrzno-Kosmicznych. Maszyny będą dostarczane w standardowej wersji produkcyjnej, natomiast na 2021 roku zaplanowano kontrakt dotyczący zmodernizowanej wersji Su-34M. Wprowadzone zmiany są oparte na doświadczeniach bojowych z Syrii.

Agencja TASS poinformowała o zawarciu kontraktu w pierwszym tygodniu czerwca przez Nowosybirskie Zakłady Lotnicze (NAZ) im. Czkałowa, wchodzące w skład Suchoj Aircraft Company. Dostawa „około 20 samolotów” ma zostać zrealizowana na rzecz ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej do końca 2023 roku. Zaznaczono iż chodzi o standardowy wariant samolotu, który będzie posiadał jedynie pomniejsze „modyfikacje wyposażenia oparte na doświadczeniach bojowych”.

Jednocześnie źródło agencji TASS w rosyjskich strukturach wojskowo-przemysłowych informuje, że na 2021 rok zaplanowano zawarcie umowy dotyczącej pierwszej partii maszyn zmodernizowanych w oparciu o doświadczenia bojowe z konfliktu syryjskiego. Rosyjskie bombowce Su-34 są tam obecne od 2015 roku i biorą udział w działaniach wspierających siły rządowe.

Zmodyfikowany wariant bombowca oznaczony Su-34M, opracowywany jest w ramach programu Syczi (ros. Сычи – gatunek sowy, po polsku nazywany pójdźka). Celem jest przede wszystkim unowocześnienie układu wykrywania i celowania oraz systemu walki elektronicznej. Zmiany obejmą m.in. instalację radaru Sz141M i modułu celowniczego K-102M na bazie mikroprocesorów Elbrus. Maszyny mają być wyposażone w kompleks rozpoznania i walki elektronicznej BKR-3.

Przewidziano również nowe wyposażenie podwieszane: Zasobniki rozpoznawcze UKR-RL wyposażone w stacje radiolokacyjną M402 Pika-M o zasięgu 300 km i rozdzielczości 1-1,5 w trybie mapowania lub nawet 30 cm w trybie wykrywania i śledzenia. Zasobniki rozpoznania wizualnego UKR-OE z kamerą HD Antrakt i działającym w podczerwieni systemem M433 Raduga-WM oraz zasobniki walki elektronicznej UKR-RT z elementami systemu Chibiny-10. Zmiany te skierowane są na zwiększenie przeżywalności maszyny i jej możliwości w zakresie zadań rozpoznania i walki elektronicznej.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Taka wschodnia jakość

  Czy nadal co samolot to inne wykonanie ?

  1. To już się chyba skończyło, podobno pierwsze 16 "seryjnych" tylko takie było, nie licząc prototypów. Trzeba w tym względzie docenic miechaników że jednak ogarniaja jakos ten bajzel. Z drugiej strony wiadome dlaczego tych pare sztuk spadło w katastrofach. Tego z ptakami w silnikach nie liczę, bo czegoś takiego to żaden samolot nie przetrzyma.

  2. Tani

   Spadly dwa bo sie zderzyl trzech zabitych jeden uratowany.Dwa zderzyly sie and Lipieckiem oba wyladowaly. Jeden przesarzowal ladowanie samolot jest pomoca naukowa w szkole wojenne./lezal na plecach/po remoncie u producenta do szkolnictwa. Ten co mial ptaka to Su-30 sm w Syrii dwoch zabitych. Jesli wezmiemy warunki atmosferyczne w Rosji to wypadkow i tak jest malo. Co do bajzlu to bym sie nie zgodzil to stara sprawdzona bardzo dobra i wytrzymala konstrukcja. Ona tez po raz pierwszy w historie lotnictwa wojskowego sowietskiego i rosyjskiego dostanie ogrzewane hangary na lotnisku Woronez Baltimor. Wyprodukowano go ok 126szt . Jeszcze raz spadly dwa w wyniku kolizji.

 2. Tani

  Tojest pomoc dla zakladu. Superjet lezy i alternatywa to34. W tym roku zaklady wykonuja ostatnia partie starego zamowienia. I....rzad pomoze. Co do samolotu to Su-30 z innym ukladem miejsc. Takim jak F-111. Rosjanie wycenili go na 100 mln dolcow wiec nie ma kupca. Byly plany przeniesienia produkcji do Komsomolska ale zrezygnowano z przyczyn politycznych. Przeniosa ,kiedy zacznie sie produkcja Ms-21. Ja w nim wad nie widze to stara sprawdzona konstrukcja duzo uniesie ma tankowanie w powietrzu i bez problemu przyjmie silniki z Su-35. Bo to przeciez w 40 % Su-27 UB.

 3. Nie to co F35 którym kółka się chowają przy lądowaniu... pewnie też było to w trybie stealth

  1. Hmmm

   Na 10 wyprodukowanych su57 dwa uległy wypadkowi, tyle w temacie.

  2. Już dwa?

 4. andrzej.wesoly

  Piękny z wyglądu samolot, ale do walki - tylko w Syrii. Ogromne wloty powietrza do silników, w nich wirujące łopatki sprężarek silników, z tyłu długie, rozgrzane dysze wylotowe, szeroki kadłub - jednym słowem SPO jak w Kamazie...

  1. Cóż

   Wloty powietrza można zasłonić kratką która kosi wpadające do środka fale. Podczerwieni nie da się wyeliminować z samolotu, od tego będzie miał laserowe głowice do oślepiania rakiet.

  2. Davien

   Taak, jak widać alternatywna fizyka Putina w pełnym rozkwicie:)

  3. H

   kratka nie kosi fal a jedynie odbija do odbiornika

 5. Paradoks

  Zgrabny konwencjonalny samolocik Paradoksalnie Rosjanie planują Władywostok jak bazę docelową Po co?

  1. Zbigniew

   Ktoś jeszcze nie wie po co Rosja tak działa? Przecież Putin przyznał że marzy o odbudowie ZSRR wraz z obozem państw jakim wtedy dysponowali. Rosja niosła i będzie nieść płomień rewolucji w świat.

  2. Gnom

   A co dzieje się na Dalekim Wschodzie. Agresywne zakupy i plany produkcji broni ofensywnych w Chinach, Korei i przede wszystkim Japonii (patrz lotniskowce). Tam wisi w powietrzu duży konflikt, a chętnych na "cudze" ziemie i złoża na morzu jest pod dostatkiem.

  3. Davien

   Taak, bo maszyny uderzeniowe to broń defensywna, Posejdon to tez pewnie wg ciebie broń defensywna? a chetni na cudze ziemie na Dalekim Wschodzie sa dwa panstwa: Rosja i Chiny.

 6. vvv

  su-34 jest tak dobry ze ma udzwig niewiele wiekszy niz f-16 a gabaryty f-15 :)

  1. Ale porownaj sobie chociazby zasiegi trollu.

  2. i 4x tyle zuzytego paliwa:) na niecałe 2x większy zasieg bojowy:)

 7. fog

  Czyli co...? Znowu generalicja szykuje się do wojny która już była...? Latający na wysokości 5-7 km nadajnik fal radiowych będący jeszcze do tego solidnym źródłem podczerwieni...to jaka ma być ta przeżywalność pilotów... ;] Dużo, tanich rakiet przeciwradarowych i przeciwlotniczych, lekkie ręczne wyrzutnie z głowicami termobarycznymi. Artyleria samobieżna od 122mm w górę z amunicją precyzyjną i przedłużonym zasięgiem. Lekkie, tanie środki wskazywania celów...i mnóstwo tanich radarów pola walki...

 8. StuG

  "Doświadczenia bojowe z Syrii" - bombardowanie szpitali ?

  1. bender

   Zapewne chodzi o zwykłe doświadczenia eksploatacyjne. Choć może nie tak zwykłe. Mieli to wcześniej: https://www.defence24.pl/wiadomosci/rosyjskie-problemy-z-bombowcami-su-34-analiza

 9. michalspajder

  Stealth to one nie sa, ale wykonuja zadania im postawione. Inaczej Rosjanie by ich po prostu nie zamowili, tak jak nie zamowili wielkich ilosci czolgow t14 Armata ani SU57. Poniewaz nie sa to konstrukcje dojrzale.

  1. Gnom

   Nie wyglądają jak stealth, co nie znaczy, że nie mogą mieć jakichś systemów maskowania innych niż tylko kształty i pokrycia. A zamawiają bo czymś trzeba zastąpić niemożliwe/bezsensowne przywrócenie produkcji Su-24 i Tu-22 w całym szeregu zadań wg ich taktyki.

  2. Kosmo

   Co do T-14 Armata to był z powodzeniem testowany w Syrii a kilka dni temu dostał certyfikację która pozwala na jego eksport wstępne propozycje zakupu wystosowały Algeria Egipt Indie Wietnam oraz Białoruś Więc nie wiem czy to taka nie dojrzała konstrukcja

  3. Eter

   Ponieważ nie dysponują ani finansowaniem ani technologia aby je wymienić. Ruskie maja dużo złomu i nic lepszego nie są w stanie wyprodukować.

 10. raKO

  Rozumiem, że obecna wersja nie sprawdza się najlepiej nawet w bombardowaniu z pułapu 6km pasterzy uzbrojonych w broń ręczną. Zabawne.

 11. Fanklub Daviena

  "Zasobniki rozpoznawcze UKR-RL wyposażone w stacje radiolokacyjną M402 Pika-M o zasięgu 300 km i rozdzielczości 1-1,5 w trybie mapowania lub nawet 30 cm w trybie wykrywania i śledzenia." - dlatego Rosja za bardzo się nie pcha w AWACSy, bo mają za małą przeżywalność na polu walki, więc muszą być daleko od niego odsunięte. Tymczasem postęp w radarach sprawił, że maszyny wielkości Flankera/Su-34 mają ten sam zasięg (limitowany horyzontem), przy nieporównywalnie większej przeżywalności. 300 km mniej więcej odpowiada horyzontowi przy pułapie lotu 7-8km... AWACS dla Rosjan owszem, niszowo nad Syberią, Arktyką czy oceanem, ale przy S-400 w Kaliningradzie, to natowski nawet nie mógłby latać nad Polską, tylko musiałby się trzymać nad Niemcami i guano a nie dawałby obraz sytuacji nad Rosją i Białorusią...

  1. Maras2

   Pika-M to radar slużacy do mapowania terenu, śledzenia i wykrywania obiektów naziemnych tudziez morskich. Jednak AWACS ma trochę więcej możliwości.

  2. JPC

   zalozmy z to co napisales to prawda a nie wierutna bzdura (oczywiscie osiagi radarow wedlug ciebie nie maja nic wspolnego z wymiarami ukladu antenowego) to zadam pytanie, ilu oficerow taktycznych wcisniesz na poklad mysliwca... radze uwaznie rozszyfrowac skrót AWACS, wtedy zrozumiesz jaka bzdure wypisales.... aha i co ma radar SAR i zasobnik rozpoznawczy wspolnego z AWACSem??

  3. Robert

   Przeżywalność tego złomu to ułamki sekund...

 12. Fencer

  Su-34 ma masę startową ok. 34 000 kg a masę użyteczną uzbrojenia, maks. 8000 kg, czyli mniejszą niż nasz F-16, przy masie startowej prawie dwukrotnie mniejszej!!....To typowe dla rosyjskich samolotów, które konstruuje się przede wszystkim, do uderzeń jądrowych, czyli....aby uniosły ładunek jądrowy...

  1. jajcarz z ciebie

   @Fencer Ładunek jądrowy waży 8 ton :)

  2. Obserwator

   Su-34 z ładunkiem 8 t bomb ma zasięg bojowy około 1100 km, natomiast F-16 z ładunkiem 1,8 t ma zasięg około 550 km...

  3. Davien

   Fencer, nasze F-16 maja maksym,alna masę startową 23 tony wiec nie wyjdzie to prawie 2x mniej niz dla Su-34. Ale udżwig istotnie większy: 9770kg dla Jastzrębi i 8000 dla Su-34.

 13. FeliXX

  Zamawiają bombowce bo te używane w Syrii kończą sie już a i te w Rosji to złom. Samoloty z innej epoki . Coś jak ruskie samoloty w czasie II Wojny . Jeden niemiecki wart był 30 rosyjskich a może i wiecej. Na współczesnym polu walki będą jednorazówkami jak nasze stare śmigłowce Mi-2 . Pilot był liczony na 1,5 wylotu śmigłowiec na 1

 14. Nowator

  A jedna podczerwień i raduga Tutaj Rosjanie zaskoczyli LM

Reklama