Siły zbrojne

Koniec prac nad najnowszym robotem saperskim. Może zastąpić dwa standardowe urządzenia

Northrop Grumman opracował robot CUTLASS nowej generacji – fot. Northrop Grumman
Northrop Grumman opracował robot CUTLASS nowej generacji – fot. Northrop Grumman

Northrop Grumman poinformował o zakończeniu prac nad robotem naziemnym CUTLASS najnowszej generacji.Nowy CUTLASS to typowy zdalnie sterowany robot saperski przeznaczony do sprawdzania i neutralizowania niebezpiecznych ładunków. Amerykanie nie precyzują jednak, co nowego wprowadzono do pojazdu tworząc z niego kolejną generację tej klasy urządzeń.

Więcej: Akcja saperów Marynarki Wojennej

Nie można uznać za nowości zastosowania w nim modułowej konstrukcji, dzięki czemu łatwo, w zależności od woli użytkownika, można zmieniać profil wykonywanych przez robota zadań. Wprowadzono możliwość wymiany zarówno ładunku, manipulatorów jak i sensorów. Ilość ich jest taka, że jak twierdzi Northrop Grumman jeden nowy CUTLASS może zastąpić dwa standardowo wyposażone pojazdy.

Więcej: Europoltech 2013 – ruszyły targi techniki policyjnej

Najważniejszą nowością jest nowy „trzypalcowy”, dziewięciostopniowy manipulator, który specjalnie przygotowano do operowania w ograniczonej przestrzeni. Jego wysoka sprawność pozwala na delikatne pobieranie próbek, które mogłyby stanowić dowód w śledztwie. Sam pojazd posiada sześć kół, pozwalających na poruszanie się w trudnym terenie i w każdych warunkach pogodowych z prędkością przekraczającą 12 km/h.

(MD)

 

Komentarze