Reklama

Siły zbrojne

Koniec negocjacji Arabii Saudyjskiej z BAE ws.ceny Eurofighterów

Zakończyły się negocjacje cenowe za sprzedaż samolotów Typhoon do Arabii Saudyjskiej – fot. BAE Systems
Zakończyły się negocjacje cenowe za sprzedaż samolotów Typhoon do Arabii Saudyjskiej – fot. BAE Systems

Według agencji Reuters koncern BAE Systems uzgodnił ostateczną cenę z Arabią Saudyjską za opóźnioną o kilka lat dostawę samolotów Eurofighter Typhoon.

W ten sposób zakończyły się toczące od 2007 r. negocjacje dotyczące dostawy 72 myśliwców Eurofighter - wstępnie za 7,4 miliarda dolarów. Umowa znana jako „Salam deal” była renegocjowana po tym jak Arabia Saudyjska zażądała bardziej nowoczesnych systemów uzbrojenia i wyposażenia dla oferowanych jej Typhonów.

Jest to ważny sygnał dla innych krajów muzułmańskich, które wahały się by złożyć zamówienie na te samoloty (Bahrajn, Katar i Malezja). Nie podano ostatecznie uzgodnionej ceny, ale według BAE Systems nie odbiegała ona od wytycznych otrzymanych od udziałowców w październiku 2013 r.

Sukces dla koncernu jest tym większy, że nastąpił w dwa miesiące po niepowodzeniu, jakim była rezygnacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich z zakupu 60 Typhonów za około 9,8 miliarda dolarów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.