Siły zbrojne

Kongsberg z kontraktem na system NASAMS dla Australii

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Norweski koncern Kongsberg otrzymała kontrakt od rządu Australii zamówienie za 1,6 miliarda koron norweskich (187 milionów dolarów) na dostawę elementów systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu NASAMS.

Podpisana obecnie umowa to efekt porozumienia zawartego pomiędzy australijskim rządem a norweskim koncernem Kongsberg i australijską firmą Raytheon Australia w marcu 2019 r. To właśnie wtedy wybrano system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Enhanced NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile System) z dwoma rodzajami wyrzutni rakietowych w ramach programu modernizacji australijskich wojsk lądowych Land 19 Phase 7B program.

Głównym dostawcą baterii będzie firma Raytheon Australia, a duża część elementów wchodzących w skład tych baterii ma zostać wyprodukowana przez miejscowy przemysł. Wśród nich mają być m.in. nowe radary trójwspółrzędne opracowane przez australijską firmę CEA Technologies z Canberry, wykorzystujące aktywne anteny ścianowe.

Cały kontrakt jest szacowany na około 2,5 miliarda dolarów australijskich (ok. 1,77 mld USD).

Komentarze (4)

 1. Bolko Mały

  Poprad z radarem AESA juz mamy.Teraz czas na efektory 18km w pulapie uderzenia.TRZYMAM kciuki za Mesko i 700mln z MON na PK6.

  1. Razparuk

   co ma PK6 do pułapu 18km to nie wiem. Poza tym że PK6 był "misiem" przemysłu..

  2. Marek

   Tylko, że ten "miś" wystarczy do tego, żeby Poprady uzyskały znacznie większe od obecnych możliwości.

  3. mick8791

   Póki co nie ma żadnych PK6 - to tylko fakt medialny tak samo jak PL-01 Concept. Ponadto plan był taki, że PK6 ma mieć średnice 130 mm, podczas gdy Grom/Piorun ma 72 mm + różnica w długości więc raczej trudno zakładać, że PK6 może 1 do 1 zamienić Grom w Popradzie.

 2. Australis

  Bravo My !!!!! HAHAHAHA Droga ta obrona przed Indonezja Chiny ostatnio prowadzą tam akcje modernizacji.na razie ruda stali wegiel cynk i olow oraz zboze mają od Nas.W czym im płaci Indonezja?

 3. Meskowiak

  Prezes mowi ze następne 438 mln są potrzebne na szybko.Dlaczego? REXEL wycofal sie z umowy na paliwo, i trzeba bedzie kombinować

 4. Wojciech

  Czas na nasze PK6 to powinien być priorytet, mamy wszystko aby doprowadzić projekt do końca i tylko zamawiać!