Reklama

Siły zbrojne

Kongres wzywa do dostarczenia broni Ukrainie

Dostawy broni śmiercionośnej dla Ukrainy mogłyby objąć np. ppk Javelin. Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army.
Dostawy broni śmiercionośnej dla Ukrainy mogłyby objąć np. ppk Javelin. Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army.

Komisja Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów USA (The U.S. House Armed Services Committee) podjęła decyzję o zatwierdzeniu w budżecie obronnym 200 mln USD na broń zakup broni dla Ukrainy na 2016 rok.

Za przyjęciem dokumentu (H.R. 1735, the National Defense Authorization Act for 2016), którego celem jest przede wszystkim „przeprowadzenie znaczących reform w Departamencie Obrony” głosowało 60 członków Komisji, przeciw było dwóch. Jeszcze w maju projekt ustawy przedstawiony zostanie do zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów. Pieniądze przekazane mają być w roku 2016 na szkolenia, wyposażenie, wsparcie logistyczne, zapasy i usługi dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz zakup broni. Dokładnie chodzi tu o „broń śmiercionośną o charakterze defensywnym”.

Celem nowych regulacji jest „ochrona i obrona ukraińskiego narodu przed atakami ze strony wspieranych przez Rosję separatystów” oraz „obrona suwerennego terytorium [Ukrainy] przed zewnętrznymi agresorami”.

Przewodniczący Komisji Mac Thornberry zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone zrobiły już sporo na odcinku zapewnienia „nieśmiercionośnego wsparcia bezpieczeństwa” Ukrainy, w tym obiecane w zeszłym miesiącu 75 mln USD, jednak, jak zaznaczył, broń defensywna i szkolenia są także konieczne dla wzmocnienia obrony Ukrainy. „Jestem zaniepokojony, że prezydent nie zrobił wystarczająco dużo, aby zapewnić szkolenia wojskowe oraz wsparcie dla Ukrainy, które pozwoliłyby lepiej się bronić [Ukrainie] oraz zwiększyć koszty angażowania się w tak agresywne działania przeciwko Ukrainie dla Rosji”.

Projekt Komisji związany jest z ustawą o wydatkach na obronę USA. W sumie chodzi o 611,9 mld USD. Zgodnie dokumentem Komisji, 515 mld USD ma być przeznaczone na obronę narodową, 89,2 mld USD na sytuacje kryzysowe związane z konfliktami zbrojnymi, a pozostałe 7,7 mld USD jest sumą na obronność, której wykorzystanie nie będzie wymagało autoryzacji Kongresu. 

Budżet Departamentu Obrony musi zostać zatwierdzony przez obie izby Kongresu oraz podpisany przez prezydenta Baracka Obamę. Wcześniej parlamentarzyści wielokrotnie wzywali amerykańskiego prezydenta, jednak decyzja o dostawach broni śmiercionośnej na Ukrainę nadal nie została podjęta, choć administracja nie wyklucza takiej możliwości.

Reklama

Komentarze (6)

 1. piotr

  zamiast dazyc do zakonczenia konfliktu to USA wybralo wariant dolewania benzyny do ognia i tak nie dostana Ukrainy Putin do tego nie dopusci ,szkoda tylko ze zginie tylu niewinnych ludzi przez polityke .

  1. xXx

   Wielu niewinnych ludzi ludzi zginie przez politykę Putina chciałeś napisać. USA w przeciwieństwie do Rosji nie najechało Ukrainy

  2. ursus

   Prawda. Zamiast 200 mln $ na broń mieli tam wysłać żołnierzy US Army i ustabilizować sytuację. USA wybrało inaczej, bo dzięki temu UE zacznie podnosić wydatki na wojsko. Masz rację -szkoda ludzi, ale wydaje się, że jest to też jakimś kupnem czasu dla innych. Rosja rozumie tylko argument siły i żadne dozbrajanie kogokolwiek jej nie zatrzyma. W tym kontekście bardzo bolą informacje nt. śladowych ilości techniki wojskowej pozyskiwanej przez nasz kraj. Takie czasy, że chcemy czegoś ileś w dobrej jakości, ale i tak kupimy mniej. Żeby chociaż granatników ppanc i piorunów pozyskać ze sporym zapasem. Do tego wymienić BWP, ukończyć "Kraby" - na nowoczesne czołgi jakoś nie liczę (nie z Niemiec). Mam dziwne wrażenie, że my tych 130 mld na zbrojenia mieć nie będziemy.

  3. laslo

   Dążyć do jakiego zakończenia konfliktu,w stylu rosyjskim-nigdy.Wydaje mi się jakbym słyszał Ławrowa lub Putina.Broń USA powinna być już dawno na Ukrainie,wtedy byłoby już po konflikcie.Dlaczego Rosjanie robią tyle szumu w sprawie dostaw broni?Wiadomo jak walczą separatyści i jaki jest poziom wyszkolenia armii rosyjskiej.Jedno i drugie pozostawia wiele do życzenia.

 2. tadek

  Amerykanie wywiązują się z układu zawartego z Ukrainą o pozbyciu się przez nią broni atomowej w zamian za ochronę..jedyne państwo na Świecie które dotrzymuje swych zobowiązań, jak USA się wycofa z układu to przywróci poprzedni potencjał atomowy, Ukrainy ..

  1. xrmm

   Przeczytalem 3 razy dla pewnosci, sugerujesz, ze Usmani oddadza swoje glowicie Ukrainie, ewentualnie, ze odbuduja ich potencjal atomowy? Jesli tak to mamy kandydata na post roku.

 3. Garry

  Sugerowałbym drobną poprawkę w tytule - "(...) w budżecie obronnym 200 mln USD na broń zakup broni dla Ukrainy (...)" - zbędne jest słowo "broń". Pozdrawiam.

 4. OMEN

  Taa...Sądzę, że gdy ruski pójdą "na ostro" , to kongres nie będzie czekał do 2016r.i da broń Ukraińcom.

 5. HUSSAR

  Nareszcie dostaną broń!!!!!!

 6. Ale jaja

  Mam nadzieję, że Rosjanie zechcą poczekać co najmniej do 2016 roku budżetowego w USA.

Reklama