Reklama

Siły zbrojne

Kolizja niemieckich Eurofighterów. Nie żyje dwóch członków załogi

Podczas ćwiczeń niemiecki Eurofighter zderzył się z samolotem cywilnym - fot. Bundeswehr/Gygas.
Podczas ćwiczeń niemiecki Eurofighter zderzył się z samolotem cywilnym - fot. Bundeswehr/Gygas.

W wyniku kolizji w powietrzu z niemieckim myśliwcem Eurofigter w Północnej Nadrenii-Westfalii rozbił się dyspozycyjny odrzutowiec typu Learjet. Dwaj członkowie załogi prawdopodobnie zginęli w katastrofie. Uszkodzony myśliwiec zdołał dotrzeć na lotnisko.

Wypadek miał miejsce w poniedziałek, 23 czerwca, około godziny 12:40 w rejonie miasta Olsber. Dokładne okoliczności zdarzenia nie są znane. Wiadomo, że dwa niemieckie myśliwce typu Eurofigter Typhoon prowadziły ćwiczenia w zakresie walki powietrznej. Jeden z nich zderzył się w locie z samolotem dyspozycyjnym Learjet należącym do firmy czarterowej GFD, zależnej od koncernu Airbus.

Zmodyfikowana maszyna dyspozycyjna była wykorzystywana do zrzucania celów powietrznych dla pocisków rakietowych naprowadzanych termicznie i wielokrotnie brała wcześniej udział w działaniach z samolotami wojskowymi. 

Nie są znane bezpośrednie przyczyny kolizji Lerajeta z samolotem bojowym Eurofigter. Po incydencie uszkodzony myśliwiec zdołał wylądować w rejonie Kolonii wraz z drugim samolotem tego typu. Learjet rozbił się w terenie wiejskim dystryktu Olsberg-Elpe i stanął w płomieniach. Los dwóch znajdujących się na pokładzie osób nie został potwierdzony. Okoliczności zdarzenia bada odpowiednia komisja.

Reklama

Komentarze (5)

 1. ArturG

  W zderzeniu prawdopodobnie zginelo 2 pilotow maszyny treningowej. Ich szczatki lub czesci cial sa jeszcze poszukiwane. W sprawie pilotow jak i personelu naziemnego wszczeto sledstwo. Jeden eurofighter ma byc powaznie uszkodzony.

 2. Maciek

  W zdarzeniu bral udzial 1 EF, dlaczego wiec naglowek jest w liczbie mnogiej?

 3. Gen65

  "Kolizja niemieckich Eurofighterów." - a w którym momencie się te niemieckie Eurofightery zderzyły ??? Problemy z logiką i językiem polskim.

 4. Shock

  News zywcem przepisany z Onetu czy WP(nie pamietam gdzie to widzialem), tylko tytul zmieniony z gloopiego "Mysliwiec zderzyl sie z samolotem"(mysliwiec to statek czy rower?) na tamtym portalu na rownie gloopi "Kolizja Eurofighterow" - tak jakby to dwa Typfoony sie zderzyly i ich piloci zgineli! Co za ludzie pisza te newsy?

 5. podbipięta

  RIP

Reklama