Reklama

Siły zbrojne

Kolejny poślizg w budowie dużego okrętu desantowego. Moskwa stawia na Mistrale

Iwan Grien w stoczni Jantar fot. A. Nitka
Iwan Grien w stoczni Jantar fot. A. Nitka

Jak podała stocznia Jantar w Kaliningradzie duży okręt desantowy Iwan Grien proj. 11711 zostanie przekazany rosyjskiej flocie dopiero w 2015 r. Jest to kolejne opóźnienie jakie notuje realizacja budowy tego okrętu.

Projekt jednostki będącej przedstawicielem uzupełnienie nowego typu okrętów desantowych opracowany został przez Niewskoje PKB z Sankt Petersburga. Kontrakt na jego budowę został podpisany 1 kwietnia 2004 r., zaś położenia stępki miała miejsce 23 grudnia 2004 r. Ze względu jednak na brak funduszy aż do 2008 r. prace stały właściwie w miejscu. W między czasie projekt został znacznie zmodyfikowany w celu uproszczenia budowy oraz obniżenia jej kosztów czego konsekwencją była rezygnacja z zainstalowania części uzbrojenia oraz wyposażenia elektronicznego. Ostatecznie kadłub został zwodowany 18 maja 2012 r., zakładano wtedy że wejdzie do służby już w 2013 r.

Tak się jednak nie stało, nadal brakuje środków na jego ukończenie. Na pewno wpływ ma na to budowa śmigłowcowców desantowych typu Mistral mająca najwyższy priorytet.

Czas pokaże czy najnowsza deklaracja zostanie zrealizowana, w każdym razie według aktualnych zapowiedzi próby stoczniowe Griena mają się rozpocząć w sierpniu/wrześniu 2014 r.

(AN)

Komentarze (1)

  1. Krakus

    Jedno jest pewne - im silniejsza Rosja, tym gorzej dla Polski. Decyzję Francji o sprzedaży Mistrali do Rosji przyjąłem z głębokim smutkiem, niestety, w czasach pokoju mało kto patrzy obiektywnie w przyszłość...