Reklama

Siły zbrojne

Kolejny budżet obronny wyższy od poprzedniego

Michał Jach. Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Fot. Defence24.pl
Michał Jach. Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Fot. Defence24.pl

…dobijamy do 50 mld złotych na obronność. Budżet trzeci rok z kolei rośnie o ponad 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego. To bardzo dobre wiadomości dla wojska, bo będą zarówno pieniądze na modernizację ale też na bieżące życie - na wynagrodzenia kadry i pracowników cywilnych, na różne działania socjalne. Ale mnie najbardziej interesuje podniesienie kondycji technologicznej sił zbrojnych i ich wyszkolenie. Na to jest coraz więcej pieniędzy, choć jak w każdej armii zawsze można powiedzieć, że mogłoby być więcej.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Kasa

  Tylko żeby Przeznaczać więcej pieniędzy na zakupy nowego sprzętu + rozwój technologiczny polskich firm.

  1. Roman

   Z każdym rokiem jest mniej emerytowanych trepów LWP którzy bardzo mocno obciążają budżet MON. Niestety, to skutek PRL który utrzymywał prawie pół milionową armię! Teraz trzeba tych trepów na usługach ZSRR utrzymywać .

 2. Borg

  A kiedy K2 black panter pl?

 3. rene

  Zlikwidować 500+ i przeznaczyć wszystko na nowoczesny sprzęt dla wojska do tych 50mld to już by było coś. Ktoś wspomniał że w tym roku 500+ może kosztować nawet 100mld zeta dałoby to sprzętu w kwocie 25mld za rok ta sama sumka itd. Dzieci się więcej od tego nie rodzi więc to marnotrawstwo

  1. Pobierający 500+

   Jeśli nie chcesz pobierać 500+to nie składaj wniosku. Nikt Cię nie zmusza byś pobierał świadczenie... Pieniądze zostaną w budżecie :)

  2. Piotr

   500 plus kosztuje 40 mld zł czyli mniej niż budżet MON.

 4. Lol

  I znow z budzetu MONu kasa pojdzie na budowe drog lokalnych i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe? Kasy na papierze jest wiecej, a w rzeczywistosci wydaja na rzeczy nie zwiazane z obronnoscia

  1. y

   Dla mniej inteligentnych - to też należy do wzmocnienia bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.

 5. Pro publico bono

  Brawo dla Rządu. A ci co narzekają powinni dostać 11% mniej, a nie więcej. Zawsze takim źle.

 6. KrzysiekS

  Nawet największe pieniądze można źle wydac. Wydawajcie je dobrze.

 7. Ggggfc

  Ci w monie ratują się czym mogo to kupią tutaj kilka samochodów to tutaj kilka habic A tu jeden czołg A tu sto karabinów na stulecie odzyskania niepodległości polski Ale czegoś tu brakuje jednostek dużego znaczenia wale na otwartym polu np 5000 tyś czołgów Abrams I już jest pole do popisu

  1. polak mały

   Przypadkowi decydenci nie rozumiejący potrzeb WO ani praw rynku; pierwsze krzyczymy, kupujemy F 35 a potem negocjujemy cenę Brak obrony przeciwlotniczej czyni z nas tarczę. Minimalne zakupy przypadkowego sprzętu, pod publiczkę, tworzą chaos. Setka kapelanów i100 000 kosynierów nie powstrzyma wroga. Panie Błaszczak ma pan wykształconych generałów niech pan z nimi konsultuje a nie z prezesem.

  2. Gort

   Dokładnie tak. Finlandia prowadzi konkurs na samoloty wielozadaniowe chociaż korzsta z f-18, bo chcą mieć wybór... Nasi politycy po prostu oświadczają, co kupią a potem jest zdziwienie, że negocjacje offsetowe nie idą z korzyścią dla kraju. Dlaczego po fatalnym potraktowaniu Polski w programie Homar nie wybrano kontroferty z produkcją efektorów w Polsce? Chcę znać podstawy wyboru takiej ścieżki. co konkretnie zdacydowało, cena, czas dostawy, wybór dowództwa polskiej artylerii, możliwość łatwej integracji z systemem Topaz?... co? " To Ludzie zdecydowali.. " tak samo jak ciągle decydują w programie Mustang, który blokuje rozwój WR Langusty, tak samo jak blokują decyzje w sprawie Narwi. Bo brak decyzji w kluczowych programach, to też decyzja, tylko że na szkodę armii. Od wychowania historycznopatriotycznego jest minister kultury, od budowy dróg i mostów infrastruktury a od handlu węglem energii. Mon jest od budowy sił zbrojnych zdolnych bronić naszego terytorium a do tego nie wystarczy wrzucać do budżetu. Yrzeba wydać z głową. Porownajcie proszę nsszroczny budżet do budżetu Szwecji, Finlandii. Gdzie są te polskie miliardy?

 8. Zbyszko

  Polska powinna budować sobie pociski balistyczne żeby mogła się obronić ,sprzęt który kupujemy za granicą wystarczy na 2 dni wojny.Gdyby Iran i Korea nie posiadały pocisków balistycznych downo zostały by napadnięte.

 9. Eclipse97

  Nam trzeba by bylo potrzeba ze 100 miliardow euro, zeby wyprowadzic wojsko z tego marazmu , w ktorym tkwi dzisiaj. 50 miliardow ,smiechu warte

 10. MikeF15

  50 miliardow zl. Co to jest 12 miliardow euro. Za to mozna kupic gora 5 okretow podwodnych 4 fregaty rakietowe, i ze 3 baterie Patriotow. A gdzie reszta piechota ,wojska opl, lotnictwo itd. Z takim budzetem nie mozemy byc pelnoprawnym sojusznikiem USA.

 11. MikeF15

  50 miliardow zet ,ja myslalem ze to gdzies okolo 80 miliardow €. Co to jest to 50 miliardow raptem 7 milardow €. Starczylo by na 5 lodzi podwodnych i 5 np fregat. Agdzie reszta ,lotnictwo opl ,piechota. Smiechu warte.

 12. werte

  Bieżące życie również rośnie panie Jach. I to całkiem szybko. Zwłaszcza w kwestii wydatków. Zatem nie ma się z czego cieszyć bo i tak nie potraficie tych pieniędzy na wojsko wydawać z sensem.

Reklama