Reklama

Siły zbrojne

Kolejne samoloty dla Lotniczej Akademii Wojskowej

Fot. Wojsko Polskie, www.wojsko-polskie.pl
Fot. Wojsko Polskie, www.wojsko-polskie.pl

Dwa samoloty Diamond DA-20 C1 wylądowały na dęblińskim lotnisku, zasilając tym samym flotę Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego należącego do Lotniczej Akademii Wojskowej.

Flota Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL) rozrośnie się dzięki temu do 10 samolotów tego typu. Wspomniane ACSL posiada je na wyposażeniu począwszy od 2013 roku. Docelowo w ACSL LAW będzie latało 14 maszyn DA-20.

Samolot Diamond DA-20 z awioniką Glass Cockpit jest dwumiejscowym, trójkołowym samolotem turystycznym, przeznaczonym do szkolenia podstawowego. Podkreśla się, że sprawdza się on również jako szybki i wygodny środek komunikacji dla osób podróżujących w celach biznesowych. Wojsko Polskie podkreśla w komunikacie, że znakomitą rekomendacją jest fakt, że maszyna została wybrany na samolot szkolenia podstawowego przez US Air Force Academy.

Obecne DA-20 trafiają do Dęblina na bazie umowy zawartej w dniu 14.05.2020 roku z firmą JB INVESTMENTS sp. z o.o., która opiewa na dostawę sześciu samolotów tego typu. Ostateczny termin dostawy samolotów przypada na grudzień 2020 roku. Wartość kontraktu to prawie 12 milionów złotych. Środki pochodzą z dotacji celowej MON w ramach Planu Modernizacji Technicznej (8 100 000zł) oraz środków własnych  LAW (ponad 3 635 000zł). 

Wojsko Polskie/JR

Reklama

Komentarze

    Reklama