Reklama

Siły zbrojne

Kolejne rosyjskie czołgi na Ukrainie

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Na wschodnią Ukrainę z terytorium Federacji Rosyjskiej wjechała kolumna sprzętu wojskowego, w tym 32 czołgi i 16 haubic holowanych D-30. Do Donbasu trafiły także amunicja i samochody ciężarowe, w celu wsparcia sił prorosyjskich.

Jak podaje Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, w rejon operacji antyterrorystycznej z terytorium Federacji Rosyjskiej przemieszczono kolumnę z posiłkami dla tzw. separatystów. Do Donbasu trafiły między innymi 32 rosyjskie czołgi i 16 haubic holowanych D-30 kalibru 122 mm.

Z Rosji przesłano na Ukrainę także 30 samochodów Kamaz z bojownikami i amunicją dla sił prorosyjskich. Tzw. separatyści otrzymali również co najmniej 3 pojazdy wyposażone w stacje radiolokacyjne. Ukraińskie władze informują, że trwa przegrupowanie do rejonu linii frontu sprzętu wojskowego i rosyjskich najemników.

Agencja Reutera donosi, że w ciągu ostatniej doby zginęło 5 żołnierzy sił Ukrainy, a 16 zostało rannych. Siły operacji antyterrorystycznej były ostrzeliwane z pomocą środków artyleryjskich, w tym także wyrzutni rakietowych Grad i moździerzy. Starcia miały miejsce między innymi w rejonie lotniska w Doniecku.

Wcześniej informowano o koncentracji wojsk Rosji na terenach kontrolowanych przez tzw. separatystów oraz o zagrożeniu ofensywą ze strony sił prorosyjskich. Doniesienia o przemieszczeniu się na terytorium Ukrainy rosyjskich czołgów wydają się potwierdzać obawy o możliwe wzmocnienie sił prorosyjskich w Donbasie po przeprowadzeniu „wyborów”, które odbyły się 2 listopada.

 

Reklama

Komentarze (13)

 1. J.S.

  @Piotr Kraczkowski Na początek proponuję wizytę u dobrego psychiatry. Współcześnie śmigłowiec szturmowy w klasycznej formie (tzn. bez wsparcia dronów rozpoznawczych i MLRS) to przeżytek na polu walki, podobnie jak samolot szturmowy (ten drugi ma jeszcze sens istnienia przy totalnej przewadze w powietrzu nad przeciwnikiem, dlatego należy się cieszyć z tego, że nigdy nie powstał żaden Skorpion/Kobra i Głuszec), będąc przy tym bardzo drogim wydatkiem, który lepeiej przeznaczyć na myśliwce wielozadaniowe. Pokazały to na przestrzeni lat liczne walki i ćwiczenia z ich udziałem, jak choćby wielka kompromitacja AH-64 w Karbali (zestrzeliwywanie/poważne uszkadzanie przez WKM-y i Szyłki!), czy też polsko-amerykańskie ćwiczenia Victoria Strike, podczas których AH-64, korzystające ze wsparcia MLRS zostały zmasakrowane przez stare (pochodzące z lat 70-tych) Osy, które dokonały tego praktycznie bez strat (nawet gdy podczas drugiej częsci ćwiczeń ograniczono ich zasięg, by poprawić wyniki na korzyść AH-64). I ciężko jest sobie wyobrazić atak śmigłowców szturmowych na kolumnę pancerną osłanianą przez Tonguzki, Buki, Tory i Pancyry. Najlepszy przykład to zniszczenie przez obronę przeciwlotniczą Rosjan/ separatystów całego lotnictwa (owszem przestarzałego) Ukrainy w ciągu paru miesięcy. Współcześnie to taki śmigłowiec szturmowy mógłby mieć problem z samodzielnym pokonaniem czołgu/BWP wyposażonego w systemem obrony aktywnej i dedykowaną amunicję do zwalczania śmigłowców jak np. Merkawa IV/Leopard 2 (z AMAP-ADS i DM11), rosyjskie czołgi też były i są wyposażane w PPK, nie do niszczenia czołgów przeciwnika, bo niestety głowica kumulacyjna poziomem penetracji głowy nie urywa (nawet wobec starych maszyn z lat 80-tych). Rosyjski nowy czołg Armata ma mieć na przykład dwa systemy obrony aktywnej, a dodatkowo rozważa/rozważono wyposażenie go w armatę/-y automatyczną, wiec może być samodzielnie bardzo niepezpieczną maszyną dla śmigłowców.

  1. tank_buster

   1. Właśnie na bazie doświadczeń i z potrzeby zwiększenia przeżywalności na polu walki: - radar w Apaczu jest najwyżej jak to tylko było możliwe - nad łopatami wirnika, dzięki czemu aby mógł on wykrywać cele musi on wystawić ponad przeszkodę tylko go, a cały; - w najnowszym Apaczu dodana została możliwość sterowania bezzałogowcem, puszczając go przodem będzie on wykrywał zagrożenie dla śmigłowca, dzięki czemu będzie on mógł go uniknąć lub za jego pomocą wskazywać cele - jest on mniejszy, a tym samym trudniejszy do wykrycia przez wroga; - Amerykanie stworzyli dla Apacza Hellfire naprowadzanego radarowo, dzięki któremu może on razić cele będąc ukryty za przeszkodą/nie narażając się na ogień nieprzyjaciela 2. Zasięg uzbrojenia śmigłowców rośnie - za chwilę będą mogły one masakrować czołgi spoza zasięgu rakiet Tunguzek, Torów i Pancyrów. A jak będą latały nisko to radary zestawów przeciwlotniczych średniego i dalekiego zasięgu nie będą w stanie je wykryć, dzięki czemu będą bezpieczne od ich rakiet. 3. Systemy Obrony Aktywnej to nadal przyszłość, a nie teraźniejszość, poza Izraelem świat się nie kwapi do wyposażania swoich pojazdów bojowych w te drogie urządzenia, które w dodatku da się pokonać. 4. Armatą nie strasz, bo to odległe i mniejsze zagrożenie niż sprawia wrażenie. Podsumowując śmigłowce szturmowe nic nie straciły ze swojej groźności. Jak się wie, jak je użyć i posiada odpowiednią broń, to nadal są śmiertelnie groźne dla pojazdów, nieważne jak bardzo opancerzonych.

  2. Piotr Kraczkowski

   Ma pan rację, że helikoptery można stosunkowo łatwo zestrzelić. USA straciły w Iraku w miesiąc 130 helikopterów. "Tygrys UH" jest jednak inny nawet od zwykłego Tygrysa. Każdy Tygrys to nowa koncepcja i nowa generacja opracowana z myślą o zagrożeniu, które pan opisuje. Każdy jest o ok. 30% mniejszy od Apacza, czyli ok. 30% pocisków trafiających Apacza przelatuje obok Tygrysa. Dodatkowo Tygrysy mają na całym kadłubie ukryte sensory wykrywające cele oraz nadlatujące rakiety i pociski. Specjalny automatyczny system obronny rozprasza ciepło Tygrysa, wystrzeliwuje ciała maskujące itp. To nowe podejście do ataku i samoobrony wymusiło nawet pierwszą w świecie zamianę miejscami pilotów pilotującego i strzelającego, a ich funkcje zdefiniowano inaczej. "Tygrys UH" jako jedyny w świecie walczy na odległość 18 km i wyposaża pilota w sokole oko, czyli teleobiektyw w maszcie nad wirnikiem: "Tygrys UHT" z ukrycia sokolim okiem obserwuje i atakuje cele nie będąc widocznym dla przeciwnika. Z reguły leci nad wodą rzeki, szeroką ulicą w mieście, przesiekami i polanami leśnymi. Ponad korony drzew wzlatuje tylko rzadko, a stosowanie dronów przez Tygrysa uczyni go jeszcze mniej widocznym. Niedługo sterowane elektronicznie śmigła obniżą znacznie hałas powodowany przez Tygrysa. Celem jest tak szybkie pojawianie się, które pozwala na zestrzelenie, że zabraknie na to zestrzelenie czasu. Poza tymi rzadkimi sytuacjami Tygrys UHT leci w ukryciu blisko ziemi lub 18 km od wroga. "Tygrys UHT" ma mieć rakiety lecące 2000 m/sek, a pocisk lecący do Tygrysa z odległości ok. 18 km leci ponad 6 sekund, z reguły ok. 10 sekund. Tygrys UHT ma - lub będzie miał - system automatycznego odskoku w powietrzu przed nadlatującym pociskiem. Jako jedyny Tygrys ma pancerz komopozytowy oraz kompozytowe śmigła, przez które przenikają fala radaru, i które wytrzymują ostrzał pociskami do 23 mm. Małe wymiary, kompozytowy kadłub i kompozytowe śmigła obniżają wagę i pozwlają Tygrysowo walczyć przez 3 godziny bez tankowania i zbiorników zewnętrznych, a zaopatrzenie w paliwo i amunicę można powierzyć np. Caracalom. ___Dobrze wyszkolony pilot znający pofałdowanie własnego terenu jest w "Tygrysie UH" bezpieczniejszy i skuteczniejszy niż załoga czołgu.

 2. Are

  A napięcie w Donbasie rośnie jak wrzód z ropą. Obecnie najprawdopodobniejsza jest wersja, że incydenty zaczną mocno narastać, za chwilę rosyjska TV zacznie pokazywać sceny jak to ukraińskie wojska masakrują cywili i ... postradzieccy wybawiciele w barwach "wojsk pokojowych" wejdą dalej, do Mariupola i w stronę Odessy. A jak się sytuacja dobrze rozwinie to i wkroczą do Charkowa. Tylko jakiś dobry pretekst jest potrzebny. Te trzy kolumny z kilkudziesięcioma czołgami bez żadnych widocznych oznakowań (potwierdzone przez obserwatorów OBWE) właśnie w tym celu wjeżdżają. Pytanie tylko kiedy te zielone ludziki bez dystynkcji zaczną na poważnie te preteksty tworzyć? Obstawiam dzień jutrzejszy, tj. poniedziałek.

 3. Willgraf

  ile kosztuje utrzymanie żołnierza w Kacapskiej armii ??? a ile w UE i USA ? ile kosztuje kacapski sprzęt produkowany przez kacapskie fabryki ??? w CCCP 70-80 % ludności było powiązane z armią - gdyż armia była wszędzie - zatem koszty na armie-sołdatów to koszty na utrzymanie społeczeństwa - w krajach demokratycznych kosztu utrzymania armii to zabrana kasa innym TO WŁAŚNIE ZAGROŻENIE kacapskich zbrojeń - tam wydany 1 dolar to w UE i USA potrzeba wydania min 100usd należy sobie zdać z tego sprawę ! i ich naród od prawie 100 lat był nastawiony na ekstremalne warunki życia z tego sobie też należy zdać sprawę - nie należy lekceważyć przeciwnika zanim się nie zrozumie jego potencjału - podczas II wojny 70 % taboru kolejowego sovietów wywoziło ludzi na SYBIR a tylko 30% pracowała na rzecz wojny ojczyźnianej - zatem ocena ROSJI według zachodnich czy też naszych kryteriów ekonomicznych to ślepa uliczka

  1. pewu

   A jaki jest stopień marnotrawstwa, korupcji i defraudacji w Rosji a jaki w krajach zachodnich?

 4. edi

  problem kaCCCPskich tanków rozwiąże CBU-105....

  1. Willgraf

   a coś kolega wie o 1000 NOWYCH SAMOLOTÓW ??? bo tyle potrzeba ,żeby dać sobie rade z paroma tysiącami nawet tych starych T-72 na szerokości frontu 1000-2000km

 5. jang

  rosyjscy komentatorzy twierdza,ze Ukraina to.... /POZA CENZURA/ jednocześnie ich wódz dołuję cały naród rosyjski/nie oligarchów/ by tę Ukrainę zdobyć....Logiki w tym zupełnie brak Dlatego trochę mi cierpnie skora Z takich idiotyzmów może być wojna!!

 6. kol

  Głupota ludzi, którzy komentują ten portal nie zna granic. Zniszcząc t-72 nie wygramy wojny bo Rosjanie mają w swoim wyposażeniu inny, liczniejszy sprzęt, kończąc na atomie! Dlaczego porównujemy swój mizerny potencjal do jednej z najlepszych i największych armii świata?! Nawet Chiny nie mają takiej technologii zbrojnej co Rosja! Ktoś wspomina o sankcjach, tylko dlaczego zapomina, ze to broń, ktora krzywdzi dwie strony? JEŚLI W GOSPODARCE BEDZIE STAGNACJA TO NICI Z OPL, SAMOLOTÓW V GENERACJI CZY SCORPENOW!

  1. Hans Close

   "Ktoś wspomina o sankcjach, tylko dlaczego zapomina, ze to broń, ktora krzywdzi dwie strony?" ----------------------------------------- Zanim gruby schudnie chudy zdechnie. Kacapy powinny nareszcie poczuć swoje miejsce w szeregu państw na świecie. O wielkości i sile państwa decyduje głównie gospodarka. Co przyjdzie po wielkiej armii skoro nie stać rządu aby ją odpowiednio wyposażyć i utrzymać? PKB nominalny w mln USD Rosja .................1 899 056 Włochy ..............2 198 730 UK .....................2 417 570 Brazylia ..............2 492 908 Francja ...............2 776 324 Niemcy ..............3 577 031 Japonia ..............5 869 471 Chiny .................7 298 147 USA ..................15 094 025 UE .....................17 577 691 źródło: Wikipedia Zresztą w dziedzinie wydatków na armię kacapy są poniżej UK i Francji. Poniżej roczne wydatki na zbrojenia: Rosja 61mld $ Francja 65mld $ UK 69mld $ Chiny 98mld $ USA 663mld $ W najważniejszej dziedzinie mającej wpływ na technologiczną dominację prymitywne kacapy wydają niewspółmiernie mało do ekstraklasy naukowo-technicznej: Roczne wydatki roczne na badania i rozwój (B+R) Intel 7,5 mld USD Volkswagen 9,7 mld USD Rosja 28 mld USD Chiny 284 mld USD UE około 350mld USD USA 450 mld USD Prymitywna Kacapia to kolos (pod względem powierzchni - 13% powierzchni Ziemi) o glinianych nogach, prymitywny karzeł pod względem technologicznym. Skoro mowa o "przeniesieniu sił NATO" to proponowałbym Moskwę, Petersburg i Wołgograd a azjatycką dzicz za Ural. ;) Kacapy pohukują groźnie, prężą mięśnie, robią agresywne miny, spuścili ze smyczy wyliniałego i bezzębnego Żyrkowskiego aby warczał na Zachodnią Cywilizację, ale... ...ale ich siła jest jedynie w ich szczerbatych gębach, oto dowody: POPULACJA: Populacja Rosji 140 ml Populacja USA 350mln Populacja UE 650 mln (USA + UE = 1mld obywateli Zachodu!) GOSPODARKA - PKB w mln USD Rosja .................1 899 056 Włochy ..............2 198 730 UK .....................2 417 570 Brazylia ..............2 492 908 Francja ...............2 776 324 Niemcy ..............3 577 031 Japonia ..............5 869 471 Chiny .................7 298 147 USA ..................15 094 025 UE .....................17 577 691 BADANIA I ROZWÓJ, Roczne wydatki roczne na B+R Intel 7,5 mld USD Volkswagen 9,7 mld USD Rosja 28 mld USD Chiny 284 mld USD UE około 350mld USD USA 450 mld USD NAUKA Nagrody Nobla Rosja 30 Niemcy 80 UK 112 USA 320 ZBROJENIA Roczne wydatki na zbrojenia: Rosja 61mld $ Francja 65mld $ UK 69mld $ Chiny 98mld $ USA 663mld $ !!! Kacapy to kolos pod względem powierzchni (około 13% lądów), na glinianych nogach (gospodarka, nauka, technologia, kultura, zdrowie)

 7. Piotr Kraczkowski

  Tygrysy UHT zmasakrowałyby taką kolumnę T-72 na odległość 18 km - bez strat własnych!

  1. :)

   tak, tak..a za Tygrysami wjezdzaja Pumy, Leopardy, podwodne drony z bombami cynkowymi :) juz to znamy Potrze...znamy z Twojego bajania i bzdurotez kwadartowych, ktorymi nad codzienne tutaj raczysz aaa..jaka pogoda dzis w Berlinie? tez pada? :)

  2. Adriano

   Herr Kraczkowski pomylił się chyba w liczbie kilometrów w pisując jedynkę na początku xD Pamiętajmy że sprzęt z euro w nazwie nie jest taki dobry jak go reklamują przykład:Eurofighter. Na miejscu Francuzów olałbym Niemców i zrobił śmigłowiec samodzielnie bo ich poprostu na to stać raz już się odłączyli od programu i zrobili Rafale'a który jest lepiej dopracowany i pierwszy miał radar AESA i jest Omnirole. Nie wszystko co niemieckie jest takie dobre!

 8. fenix

  spike produkowane w Polsce nie były wypróbowane na czołgach w akcji z dobrze wyszkoloną załogą ( sam koszt nowego czołgu wysoki + chętnych do ryzykowania swoim życiem by obsługiwać taki czołg) dodatkowym plusem ze to terytorium Ukrainy i istniej możliwość zbadania takiego wraku oraz lepsze dopasowanie naszych pocisków

  1. z prawej flanki

   zaryzykowałem i przeczytałem twój komentarz ; drugi raz chyba tego błędu nie popełnię...

 9. olo

  Czy USA i Europa są ślepe. Ja wiem że nie chcą wysyłać wojsk na Ukrainę bo wolą do Afryki czy Iraku ,ale dlaczego nie uzgodnić dalszych sankcji i wsparcia sprzętowego dla ukraińskiej armii. Ukraina liczy ponad 40 milionów ludzi z czego ponad 30 chcących walczyc o ojczyznę obywateli i spokojnie może wystawić 1-2 miliony Gwardii Narodowej tylko muszą być w co ubrani i uzbrojeni. Rosji nie stać na otwarty konflikt typu Afganistan bo padnie na pysk szybciej niż ZSRR a Ukraina nie ma innego wyjścia niż walczyć do ostatniej kropli krwi.

  1. pewu

   USA i UE nie są ślepe. Doskonale widzą, że Rosjanie latem stracili tyle żołnierz ile Amerykanie przez 10 lat wojny w Afganistanie. Z zachodniego punktu widzenia wojna jest prowadzona na terenie nieistotnym gospodarczo, czyli nic nie traci. Lepiej, żeby Putin na długo ugrzązł w Dombasie niż w Estonii.

  2. wolf

   Zachowanie Zachodu to takie zaganianie szczura. Trzeba mu zostawić miejsce to trafi tam gdzie chcesz, jak za mocno przyciśniesz to zaatakuje. Co oznacza "Rosja padnie na pysk"? Obalenie Putina? A kto tam przejmie władzę? generałowie, inni KGBiści? Czy kraj nie pogrąży się w chaosie wojenek odśrodkowo - narodowych? Czy zgromadzona tam broń jądrowa będzie bezpieczna? Te pytania dla Zachodu są ważniejsze niż bezpieczna i wolna Ukraina. Nie pierwszy raz poświęca się kraj dla bezpieczeństwa i interesów Zachodu (my to znamy najlepiej).

  3. z prawej flanki

   zamiast wymyślać swoje fantastyczne scenariusze d/t relacji ; Rosja/Zachód - lepiej od czasu do czasu posłuchać o czym i co mówią wielkie ich figury w/s tego konfliktu i jakie progowe warunki odnośnie jego wygaszenia/eskalacji stawia na ten przykład Kreml. Gdy o tym wszystkim się już gdzieś dowiesz ; przestaniesz stawiać tu w kontekście owej wiedzy ,podobnie głupie pytania - na ten przykład o pomoc wojskową dla Kijowa ,czyli jej całkowity brak. Nie zastanowiło Cię jeszcze ,czemu jedynym akceptowalnym asortymentem w tej materii są kevlary i kamizelki? Uzmysłów sobie proszę ,że to właśnie Ukrainy nie stać na otwarty konflikt z Rosją ,gdyż wtedy realną groźbą dla Kijowa jest utrata co najmniej połowy państwa ; dlatego zamiast regularnego żołnierza wykrwawiają się w Donbasie tzw.ochotnicze bataliony ,bo ci którzy je tam posyłają muszą przed swymi zwolennikami udowadniać ,że się jeszcze nie poddali a "operacja antyterrorystyczna" przebiega zgodnie z planem. Ciekawym ,kto jeszcze w to wszystko tam wierzy i co będzie - jak przestanie?

 10. fenix

  Doskonała okazja by tanio wypróbować nasze SPIKE w walce z czołgami rosyjskimi !

  1. wolf

   Jeden spike to 100 tys. dolarów, więc jakie tanio. Poza tym dział fantazji piętro wyżej.

  2. advisor

   A wtedy Rosjanie wypróbują na nas TOS-y i Uragany. I komu będzie ciepło w gacie? Rozbrajają mnie Internetowi "wojownicy" i "bohaterowie". Sankcje, szturmy, bombardowania by robili... za co i z czego? Czym dostarczysz te wyrzutnie SPIKE na pole bitwy? Ciężarówką? Najłatwiejszy cel pod słońcem, taki transport nie przeżyłby godziny od wyjazdu z bazy w teren walk. Poza tym tylko w grach komputerowych sekwencja "namierz-odpal-zapomnij" jest taka prosta i oczywista. Już z litości o jakimkolwiek bombardowaniu nie wspomnę. Pamiętaj, że każda szanująca się armia na parę "niespodzianek" na wypadek otwartego konfliktu. Nikt nie ujawnia wszystkich swoich kart. Niedocenianie przeciwnika zgubiło bardzo wielu cwaniaczków. Rzeczywistość byłaby taka, że dostalibyśmy baty 10 razy szybciej niż na początku II WŚ. A wielcy bohaterowie zza klawiatury pierwsi by uciekli z kraju. Więc albo pomyśl, zanim coś napiszesz, albo nie pisz wcale.

 11. Doradca Sołysa

  Mam pytanie, czy 4-ch ludzi z naszymi wielkokalibrowymi karabinami wyborowymi TOR potrafi obezwładnić rosyjski czołg w ruchu, mając na takie zadanie 20 sekund i czołg jadącymi na wprost, ale bez szaleństwa z prędkością, jak to w terenie dopiero zdobywanym. Załóżmy, że chodzi o obronę średniego miasta w Polsce przed kolumną czerwonych czołgów. Czołg porusza się po asfalcie, więc nim nie telepie i musi się poruszać, aby zająć teren. Czy współczesny czołg ze zniszczonymi głowicami / celownikami jest jeszcze skuteczny i czy to realne zadanie? Załóżmy, że strzelcy są rozmieszczeni na wyższych piętrach budynków i zajęli pozycję ok. 800 m - 1 km przed napastnikami.

  1. lordperfect

   może rozśmieszyć na jakieś 10 minut

  2. kolo

   Mogą jeszcze strzelać na celownikach mechanicznych (te są zbyt małe dla snajpera z 800m

  3. Junak

   Za dużo gier komputerowych...

 12. zdzich

  Sankcje i jeszcze raz sankcje.Cofnięcie rosji do poziomu sprzed rewolucji październikowej.To powinien być cel wspólnoty międzynarodowej.Wtedy zagrożenie ze strony kremla dla świata zostanie wyeliminowane.

  1. szary

   Błysnąłeś nie ma co. I według Ciebie tak biernie dadzą się sprowadzić. Widać że nigdy nie miałeś do czynienia z Rosjanami i nie masz pojęcia o bieżące sytuacji, w tym nastrojach w Rosji.

 13. podbipieta

  Dajcie mi jakiegos ppanca na tą moskiewską swołocz bo wyjdę z siebie jak posęł Wipler.A dziś piątek więc pije piwo.Bo postne.

Reklama