Reklama

Siły zbrojne

Kolejne rakiety Iskander w zachodniej Rosji

Fot.mil.ru
Fot.mil.ru

Zachodni Okręg Wojskowy rosyjskich sił zbrojnych otrzymał 10 wyrzutni pocisków rakietowych Iskader-M. Na poligonie rakietowym Kapustin Jar odbyła się uroczystość przekazania pełnego systemu rakietowego kolejnej brygadzie rakietowej stacjonującej w zachodniej Rosji. 

Jak podała agencja ITAR-TASS, na głównym rosyjskim poligonie rakietowym odbyła się uroczystość przekazania 100 jednostek sprzętu składającego się na brygadowy system taktycznych pocisków balistycznych 9K720 Iskander-M. Obecny przy tej okazji przewodniczący przemysłowo-wojskowej komisji przy rządzie Federacji Rosyjskiej Oleg Boczkariew podkreślił, że po raz pierwszy system został przekazany siłom zbrojnym w całości. Dotychczas producenci poszczególnych komponentów dostarczali je oddzielnie. Przeznaczony dla brygady zestaw składa się ze 100 jednostek sprzętu w tym 10 pojazdów-wyrzutni rakiet Iskander-M.

Po przeszkoleniu i zgraniu jednostki w zakresie obsługi nowego sprzętu na poligonie Kapustin Jar brygada uzbrojona w dostarczone właśnie pociski Iskander-M trafi na zachodnią granice Federacji Rosyjskiej. Nie ma obecnie informacji co do tego, gdzie rozmieszczona będzie ta jednostka. Najbardziej prawdopodobne jest iż nowe uzbrojenie trafiło do 152. Brygady Rakietowej stacjonującej w Obwodzie Kaliningradzkim lub 448. Brygady Rakietowej z Kurska w południowo-zachodniej Rosji.

Obecnie w Zachodnim Okręgu Wojskowym w systemy Iskander-M uzbrojona jest tylko jedna, 26. Brygada Rakietowa stacjonująca w Ługach, nieopodal Petersburga.

Iskander-M jest balistycznym systemem rakietowym krótkiego zasięgu, mogącym razić cele oddalone o niemal 400 km. Obecnie testowany jest również wariant Iskander-K, wyposażony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. 

Zestawy Iskander zastępują systematycznie starsze systemy Toczka-U. Do 2018 roku przezbrojone ma zostać 10 brygad rakietowych. W bieżącym roku rosyjskie siły zbrojne powinny wyposażyć w system Iskander-M jeszcze jedną brygadę. Będzie ona stacjonować w centralnym lub wschodnim okręgu wojskowym. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. ddasdsa

  Po co im iskandery?? ktoś ich atakuje ? haha

  1. b.

   Nie, to oni beda atakowac. Szybko, precyzyjnie, bezkarnie.

 2. gazek

  Mamy problem, ponieważ aktualnie nie ma skutecznej obrony na rynku przeciwko tym pociskom. Naszym priorytetem powinno być znalezienie/opracowanie jakichś środków neutralizacji dla tego zagrożenia.

 3. Qba

  Rozmieszczenie ich blisko polskich granic daje możliwość wyprzedzającego ataku na system dowodzenia naszych sil zbrojnych. Cały obszar Polski jest w ich zasięgu. A wówczas jeden wielki chaos.

  1. Amoroso

   Dlatego powinniśmy mieć okręty podwodne z pociskami manewrującymi. Ich celem powinno być jak najszybsze wyłączenie Iskanderów z gry w teoretycznym konflikcie.

Reklama