Reklama

Siły zbrojne

Kolejne problemy z jakością „irackich” BTR-4

  • Test uzbrojenia BTR-4 dla Iraku -fot. Ukoboronprom
    Test uzbrojenia BTR-4 dla Iraku -fot. Ukoboronprom

 Irak wstrzymał wyładunek ze statku kolejnej partii zamówionych na Ukrainie transporterów opancerzonych BTR-4. Inspekcja wykazała pęknięcia kadłubów niektórych pojazdów. Strona ukraińska wstrzymuje się od komentarzy.Jeśli informacje zostaną oficjalnie potwierdzone, to będzie to kolejna dostawa ukraińskiego sprzętu dla Iraku, która wykazuje poważne problemy techniczne. Irak zamówił łącznie 420 wozów BTR-4 w ukraińskim państwowym koncernie Ukrspecexport.

Czytaj też - Irak kupuje amerykański sprzęt za 1,9 mld dolarów

Kontrakt podpisano w 2009 roku i już przy pierwszej dostawie transporterów BTR-4 pojawiły się problemy. Iraccy inspektorzy stwierdzili defekty w podstawowym uzbrojeniu wozów – działkach ZTM-1 kalibru 30mm. Spowodowało to opóźnienie pierwszej dostawy. Druga partia, licząca 63 wozy została już przyjęta u prducenta bez zastrzeżeń. Było to we wrześniu 2012 roku.

Czytaj również - Ukraiński przemysł obronny - wzrost 0 520%

Wozy załadowano na statek w marcu tego roku i w kwietniu dopłynęły one do celu, lecz ich rozładunek rozpoczęto dopiero w sierpniu. Wstrzymano go jednak na polecenie odbiorcy.Strona Ukraińska kategorycznie odmówiła komentarzy informując, że „dostawy przebiegają zgodnie z planem”.

(JS)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama