Reklama

Siły zbrojne

Kolejne Iskandery dla rosyjskiej armii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie siły zbrojne wprowadziły do służby kolejną jednostkę uzbrojona w taktyczny system rakiet balistycznych Iskander-M. Została ona rozlokowana w obwodzie astrachańskim na południu Rosji. 

Uroczyste przekazanie ponad 50 pojazdów, w tym co najmniej 5 wyrzutni pocisków balistycznych Iskander-M, odbyło się w Znamieńsku w Obwodzie Astrachańskim, nieopodal poligonu rakietowego Kapustin Jar.

W bieżącym roku rosyjskie siły zbrojne mają wprowadzić na uzbrojenie dwie brygady uzbrojone w system Iskander-M. Rakietowy moduł brygady składa się z około 100 pojazdów, w tym 10 wyrzutni zdolnych do odpalenia dwóch rakiet balistycznych Iskander-M lub pocisków manewrujących Iskander-K.

Czytaj też: Kalibry odpalane z wyrzutni Iskanderów? Rosja złamała traktat INF

Zestawy Iskander zastępują systematycznie starsze systemy Toczka-U. Do 2018 roku przezbrojone ma zostać 10 brygad rakietowych. Iskander-M jest balistycznym systemem rakietowym krótkiego zasięgu, mogącym razić cele oddalone o niemal 400 km. Z tej samej wyrzutni mogą być też odpalane również pociski manewrujące Iskander-K o zasięgu ponad 500 km wariant.

Ostatnie informacje mówią również o możliwości wykorzystywania pocisków manewrujących R-500S o zasięgu nawet 2 tys. km. Są one prawdopodobnie identyczne, jak zastosowane do ataków na cele w Syrii morskie pociski manewrujące Kalibr. Oznacza to nie tylko złamanie traktatów, ale też znacznie większe zagrożenie dla krajów takich jak Polska, Ukraina czy Gruzja. Dla przykładu wyrzutnie Iskander-M w Znamieńsku znajdują się nieco ponad tysiąc kilometrów od Tbilisi, a baza lotnicza w Łasku, gdzie stacjonują polskie F-16 jest niespełna 600 km od Kaliningradu. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Aron

  Czy NATO posiada odpowiedniki???

  1. WESOŁE USA

   Tak, amerykanie zawsze mogą np. na terenie Polski ustawić wyrzutnie swoich rakiet średniego zasięgu, a wtedy ruskim nie będzie do śmiechu. W przeszłości w Europie już były takie rakiety, co powodowało wysoka gorączkę władz na Kremlu.

  2. Extern

   To by oznaczało złamanie traktatu INF.

  3. Urko

   Posiadało 25 lat temu. Później NATO się rozbroiło, a Rosjanie nadrabiali technologiczne zaległości. Na obrazku BMG-109G: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/BGM-109G_Gryphon_-_ID_DF-ST-84-09185.JPEG

 2. Majkell.s

  Czy Polska armia ma odpowiedniki by szalonemu kremlowi odpowiednio odpowiedzieć ? Co na to Macierewicz - czy mamy już plan odpowiedzi ? Oprócz jakieś obecności : typu jankes !

Reklama