- Wiadomości
Kolejne Apache Guardian dla US Army
Firma Boeing otrzymała od U.S. Army kontrakt na wyprodukowanie dodatkowych 7 śmigłowców AH-64E Apache Guardian za sumę 130 mln dolarów. Dostawa tych maszyn zostanie zrealizowana do 31 marca 2017 roku.

Jest to już trzynasty aneks do umowy dotyczącej produkcji i dostaw śmigłowców AH-64E. Łączna wartość skumulowanego kontraktu przekroczyła w ten sposób sumę 1,28 mld dolarów. Obejmuje on wyprodukowanie 79 fabrycznie nowych maszyn Apache Guardian. Do tego należy dodać plan modernizacji do standardu „E” niemal 700 śmigłowców AH-64D należących do U.S. Army.
Apache Guardian jest nie tylko najnowszym śmigłowcem szturmowym US Army, ale też jednym z popularniejszych produktów eksportowych firmy Boeing w ostatnich latach. Jak dotąd maszyny tego typu trafiły do Arabii Saudyjskiej i Tajwanu, na dostawy czeka między innymi Korea Południowa. Wśród przyszłych nabywców wymieniane są np. Indie.
Boeing AH-64E Apache Guardian to bardzo daleka modernizacja wariantu “D”. Śmigłowce posiadają kompozytowe łopaty śmigła oraz nowe przekładnie i głowice, zdolne do przeniesienia mocy z potężniejszych silników T700-GE-701D. Zmiany te poprawiły osiągi, a zwłaszcza prędkość i wznoszenie.
Modernizacji uległa też elektronika, awionika i oprogramowanie śmigłowca, co umożliwiło zastosowanie ulepszonego radaru Longbow typu AESA oraz systemu optoelektronicznego o wyższej rozdzielczości i dokładności M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor), nazywanego też Arrowhead. Dodatkowo załoga AH-64 zyskała możliwość kontroli uzbrojonych i nieuzbrojonych maszyn bezzałogowych (UAV). Podstawowe uzbrojenie Apache Guardian stanowią pociski kierowane Hellfire, kierowane i niekierowane rakiety 70 mm oraz działko kalibru 30 mm.
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS