Reklama

Siły zbrojne

Kolejna brygada US Army wyposażona w transportery Stryker DVH

Transporter Stryker DVH (Double-V-Hull). Fot. US Army
Transporter Stryker DVH (Double-V-Hull). Fot. US Army

US Army poinformowała o zatwierdzeniu zakupu partii transporterów opancerzonych Stryker DVH (Double-V-Hull) dla trzeciego brygadowego zespołu bojowego, który będzie wyposażony w wozy tego typu.

Zakres kontraktu, zawartego 10 września br. obejmuje konwersję 66 bazowych transporterów Stryker do standardu Stryker DVH. W celu wyposażenia kompletnej brygady konieczny jest zakup 337 transporterów, jednakże ze względu na ograniczenia budżetowe, związane z automatycznymi cięciami budżetowymi wymaganymi przez Budget Control Act (sequestration) kolejne zakupy transporterów będą dokonywane partiami, w zależności od dostępności środków finansowych. Obecnie przewiduje się, że wyposażenie kolejnej brygady US Army w DVH zakończy się w 2016 roku.

Zakontraktowane 10 września br. transportery będą pierwszymi seryjnymi wozami Stryker DVH, zbudowanymi na bazie klasycznych transporterów Stryker w ramach programu Stryker Exchange. Program Stryker Exchange został rozpoczęty w odpowiedzi na potrzebę ograniczenia kosztów zakupów transporterów tego typu. Koszt wozu, zbudowanego na podstawie klasycznego kto Stryker w ramach programu jest o ok. 1/3 niższy niż nowego DVH.

Transporter Stryker DVH jest wyposażony w podwójne dno kadłuba, zaprojektowane w celu rozproszenia energii wybuchu min i ładunków IED, wzmocnione zawieszenie o nośności 55 000 funtów (ok. 25 t), a także kilka mniejszych usprawnień, jak np. instalację elektryczną o zwiększonej mocy. US Army zamówiła łącznie 760 nowo wyprodukowanych transporterów Stryker DVH, które trafiły na wyposażenie dwóch brygadowych zespołów bojowych. Wozy zebrały pozytywne opinie użytkowników w Afganistanie, zarówno ze względu na dużą odporność na skutki wybuchu min i IED, jak i na niezawodną konstrukcję, w tym układ napędowy ze wzmocnionym zawieszeniem. 

(JP)

Reklama

Komentarze

    Reklama