Reklama

Siły zbrojne

Kierowane pociski snajperskie trafiają w ruchomy cel [Video]

Fot. US Army
Fot. US Army

Kierowane pociski do wielkokalibrowych karabinów wyborowych kalibru 12,7 mm przeszły pomyślnie testy DARPA, wielokrotnie i precyzyjnie trafiając w ruchomy cel. Amunicja typu EXACTO (ang. Extreme Accuracy Tasked Ordnance) umożliwia precyzyjne rażenie celów zarówno wysoko kwalifikowanym snajperom, jak też strzelcom bez specjalistycznego wyszkolenia. 

Amerykańska agencja badawcza DARPA ogłosiła kolejny sukces w pracach nad amunicją Extreme Accuracy Tasked Ordnance (EXACTO), która może zmieniać swoją trajektorię po wystrzeleniu, znacznie podnosząc nie tylko zasięg skutecznego ognia, ale też szansę zniszczenia pierwszym strzałem ruchomego celu. 

Właśnie te możliwości zostały sprawdzone podczas ostatniego, ujawnionego właśnie testu. W lutym bieżącego roku przeprowadzono serię strzelań z dużej odległości do celu poruszającego się ze zmienną prędkością, oraz "wykonującego uniki". Co istotne, pocisk EXACTO trafiał ze zbliżoną skutecznością, niezależnie od tego, czy został wystrzelony przez zawodowego snajpera, czy strzelca z podstawowym doświadczeniem w obsłudze broni. Jest to dowód na niezawodność i łatwośc obsługi, co stanowi kolejny krok w stronę wprowadzenia strzeleckiej amunicji kierowanej na uzbrojenie amerykańskich sił zbrojnych.

Prace nad pociskiem tego typu trwają w DARPA od wielu lat. Amunicja EXACTO kalibru 12,7 mm jest obecnie najmniejszym pociskiem zdolnym do samodzielnego manewrowania podczas lotu. Nie posiada on stateczników, lecz zmienia swoją trajektorię dzięki otwieraniu i zamykaniu specjalnych kanałów sterujących wewnątrz samego pocisku. Dzięki temu amunicją EXACTO można strzelać ze standardowej broni, wyposażonej w odpowiedni system celowniczy, pozwalający na wprowadzenie korekty. Ze względu na możliwość miniaturyzacji, zarówno układu sterowania jak i niezbędnych do skutecznego działania kanałów sterujących wewnątrz pocisku, amunicja kalibru 12,7 mm jest obecnie najmniejszą, w której możliwe jest zastosowanie takich rozwiązań.

Pociski EXACTO powstały na podstawie doświadczeń z Afganistanu, gdzie okazało się, iż w warunkach zmiennego wiatru i ekstremalnych czynników pogodowych trudno jest razić ruchome cele na dużych dystansach. Wprowadzenie amunicji z korektą trajektorii w czasie rzeczywistym pozwoli snajperom atakować cele z większej odległości, ale też ułatwi prowadzenie precyzyjnego ognia z ruchomych platform, takich jak pojazdy czy śmigłowce. 

Reklama

Komentarze (9)

 1. Mezalians

  Nawet garnki robią w Polsce słabe

 2. Urko

  Osobiście czuję się jak dinozaur. Dawniej było tak, że strzelało się i nigdy nie było wiadomo, czy się trafi, czy trzeba będzie poprawiać. Teraz jakiś dureń z laserem, tylko dlatego że ma dostęp do nowszych technologii zrobi mi z 2km z dupy durszlak. Chyba już czas umierać, więc żegnam...

 3. oko

  czym toto sie naprowadz ? i jak ?

  1. MrAnderson

   Laser

 4. gość

  DARPA. Amerykanie to nadludzie, którzy tworzą broń o której normalnym ludziom się nie śniło. I o to w tej propagandzie chodzi.

 5. morgul

  czy nasz przemysł zbrojeniowy może się w czymś wyspecjalizować ? rozumiem że nie budujemy lotniskowców myśliwców 7 generacji i atomowych łodzi podwodnych ale jakieś mniejsze proste i skuteczne narzędzia ( karabinki, karabiny, granatniki amunicję taką jak powyżej, kamizelki kuloodporne, łączność, pociski kierowane ) Izrael, Szwecja .. to razem nie jest w połowie Polska a jednak oni potrafią a my... :( podwozia do KRABA nie umiemy pospawać o GAWRONACH nie wspominam :(

  1. Karol

   Jednak jakąś podstawową wiedzę wypadałoby mieć żeby przystępować do komentowania.

  2. lsd

   W Polsce powstałby zarówno Gawron i Krab, niestety mamy w kraju samych ekspertów od krytykowania i ludzi decyzyjnych którzy zbyt łatwo ulegają takim nastrojom. Krab to doskonała broń, bez względu na problemy z podwoziem. Gawron czy też Iryda też byłaby dzisiaj do dyspozycji, gdyby tylko pozwolono wykonać prace tak jak zakładano od początku. Nie ma żadnej tragedii w tym, iż występują problemy techniczne. To naturalne. Gdyby stwierdzono, iż nie ma żadnych nie uwierzyłbym. U nas każdy chce się wtrącać w pracę innych. Może zajmijmy się tym na czym każdy najlepiej się zna. Nikt nie bierze chyba pod uwagę iż produkcja to proces, który trzeba cały czas udoskonalać i zawsze znajdzie się jakiś problem do rozwiązania.

 6. Tyberios

  Ot technika!

 7. Wojmił

  I to się nazywa postęp... Dlaczego w Polsce nie wpadli na ten pomysł i go nie zrealizowali? Nie kosztował on dużo w porównaniu do efektów jakie przynosi... miliardów na to nie wydano lecz jedynie miliony... Nie stać nas na częste wymienianie luf (czołgów, artylerii itp) ale za to moglibyśmy chociażby być dobrzy w amunicji... ale nic takiego się nie stało.. nie mamy odpowiednika takiego NAMMO np... a proszę spojrzeć na Izrael np - nie starają się produkować dużych systemów uzbrojenia - ale w małych wchodzących w skład większych - są świetni...

  1. Dareios

   Jak wyczytasz z artykułu ten projekt jest rozwijany od wielu lat. I nie sądzę że kosztował jak to piszesz Jak wyczytasz z artykułu ten projekt jest rozwijany od wielu lat. I nie sądzę że kosztował jak to piszesz jedynie "parę milionów". Jak sam widzisz to nie jest kwestia "o zrobimy sobie amunicję kierowaną" tylko zaawansowany technologicznie projekt. To jest trochę komiczne, pojawia się informacja o jakiejś nowince to od razu ktoś przejawia oburzenie "dlaczego my tego nie produkujemy". Tak jakby to było coś na zasadzie pomysłowego Dobromira który jak tylko wpadnie na pomysł to zabiera się za realizację. I to nie jest tylko kwestia kasy, bo przypuszczam że Polska jakby się uparła to taki koszt by mogła ponieść, ale to jest kwestia doświadczenia i zaplecza technologicznego I nie rzucajmy się od razu na głębokie wody. Najpierw nauczmy się robić choćby dobre podwozia, a potem można iść dalej. Aby iść na studia najpierw trzeba skończyć podstawówkę.

 8. yoko

  Mieszane uczucia. Expert walił kilka razy a FTU tylko raz. Co to za porównanie? Powinno być raczej odwrotnie żeby pokazać jaki to cymes.

 9. yoko

  Mieszane uczucia. Expert walił kilka razy a FTU tylko raz. Co to za porównanie? Powinno być raczej odwrotnie żeby pokazać jaki to cymes.

Reklama