Siły zbrojne

Kerry: tylko międzynarodowa konferencja uchroni Syrię od zniszczenia

Syria- walki o Qusayr. Fot. Sana
Syria- walki o Qusayr. Fot. Sana

Sekretarz stanu USA John Kerry przekonuje, że międzynarodowe rozmowy są jedynym rozwiązaniem, aby “uchronić Syrię” od zniszczenia. Nalegał wraz z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na konferencję w celu podjęcia próby zakończenia wojny domowej, w czasie której przez dwa lata zginęło co najmniej 93 tys. osób.

- Zgadzamy się, że jeśli dołożymy wszelkich starań, to nasze państwa są zdolne do rozwiązania tej sytuacji - powiedział Kerry po spotkaniu z Ławrowem na szczycie bezpieczeństwa w Brunei.

Waszyngton i Moskwa mają odmienne zdanie co do konfliktu w Syrii. Kreml popierał reżim syryjskiego prezydenta Baszszara al-Asada, a Waszyngton w ostatnim miesiącu obiecał wspierać militarnie działanie syryjskich rebeliantów.

Więcej: Przyjaciele Syrii wyślą broń rebeliantom. Rozpoczyna się nowa faza konfliktu

Kerry powiedział, że mimo różnić cele Stanów Zjednoczonych i Rosji „pozostają takie same.” Kraje te utrzymują, że „zwycięstwo pod względem militarnym nie uczyni z Syrii prawdziwego państwa” oraz że są zobowiązane do „próby podjęcia pokojowej rezolucji, ponieważ tylko pokojowe porozumienie gwarantuje ocalenie Syrii i zmniejszenie jej zniszczenia.”

(KR)

Komentarze