Reklama

Siły zbrojne

Kazachstan dostanie od Rosji systemy przeciwlotnicze S-300

Wyrzutnia i radar systemu S-300PS - fot. mil.ru
Wyrzutnia i radar systemu S-300PS - fot. mil.ru

Rosja nieodpłatnie przekaże Kazachstanowi pięć dywizjonów przeciwlotniczych systemów dalekiego zasięgu S-300PS. Będą one pochodzić z rosyjskich jednostek przeciwlotniczych i zostaną dostarczone do końca 2014 roku. 

Informacja na temat wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Kazachstanu przekazał osobiście minister obrony Rosji, Siegiej Szojgu podczas wizyty w stolicy tego kraju, Astanie. Systemy S-300 maja też stanowić element jednolitego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej z Rosją, którego stworzenie ratyfikowano w 2013 roku. Regionalne centrum dowodzenia tego systemu znajduje się w Kazachstanie. 

Powstaje w ten sposób jednorodna struktura kontroli i obrony powietrznej na południowych i wschodnich rubieżach Wspólnoty Niepodległych Państw. Podobne działania trwają również na zachód od Rosji. Obecnie trwa integracja do systemu białoruskiej obrony powietrznej.

Systemy rakietowe S-300PS zostaną przekazane Kazachskim siłom zbrojnym wraz ze wsparciem szkoleniowym, które ma zapewnić ich właściwe wprowadzenie do służby i funkcjonowanie w zintegrowanym systemie obrony. Obecnie Kazachstan posiada na uzbrojeniu niewielką liczbę systemów S-300 starszych wersji, oraz bardzo już przestarzałe S-200 Wega.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.