Reklama

Siły zbrojne

Kazachstan będzie dalej budował Eurocoptery

Podpisano memorandum na produkcję w Kazachstanie śmigłowców wsparcia ogniowego Eurocopter EC645 T2 (Eurocopter)
Podpisano memorandum na produkcję w Kazachstanie śmigłowców wsparcia ogniowego Eurocopter EC645 T2 (Eurocopter)

Prasa kazachska przekazała informację, że koncern Eurocopter oraz holding Kazachstan Engineering podpisały porozumienie o współpracy w produkcji lekkich uderzeniowych śmigłowców EC645 T2 w Kazachstanie.Montaż i konserwacja helikopterów powierzono wspólnemu przedsiębiorstwu Eurocopter Kazakhstan Engineering. Firma ta, a właściwie jej zakłady w Astanie jest obecnie odpowiedzialna za montaż i kompletowanie 45 śmigłowców wielozadaniowych EC145, na co kontrakt Eurocopter i Kazachstan Engineering podpisały w 2010 r.

CZYTAJ WIĘCEJ: Katastrofa niemieckiego Tigera

Śmigłowiec EC645 T2, którego produkcja ma się już niedługo rozpocząć w Kazachstanie został opracowany na bazie EC145. Jest to konstrukcja wielozadaniowa przy czym wersja zapewniająca wsparcie ogniowe może być uzbrojona w karabin 12,7 mm, działko 20 mm oraz różnego rodzaju wyrzutnie rakietowe. EC645T2 może być również wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania, ewakuacji rannych (przedział pasażerski może pomieścić do 10 osób) i do operacji specjalnych (w tym tych prowadzonych na morzu).

CZYTAJ TAKŻE: Eurocopter dostarcza EC135 do Japonii

Śmigłowiec porusza się z maksymalną prędkością 268 km/h, zasięg 663 km i długość lotu trzy i pół godziny. Wirnik główny o średnicy 11 m ma 4 płaty, ogonowy jest zabudowany wewnątrz ogona (fenestron). Maszyna waży 3650 kg ma długość 13,63 m i wysokość 4 m.

EC645 T2 nie jest ostatnim typem śmigłowca, jaki ma być produkowany w Kazachstanie. W maju 2012 roku poinformowano również o woli kupienia w Eurocopterze 20 śmigłowców transportu taktycznego EC725 Super Cougar na potrzeby kazachskiego ministerstwa obrony. Także te maszyny mają być składane w zakładach Eurocopter Kazahstan Engineering.

Maksymilian Dura

 
Reklama

Komentarze

    Reklama