Siły zbrojne

Katastrofa francuskiego Mirage 2000D

fot. wikimedia
fot. wikimedia

W Nigrze rozbił się francuski myśliwiec Mirage 2000D wracający z misji bojowej nad Mali. Według francuskich sił zbrojnych przyczyną katastrofy była usterka techniczna. Załoga przeżyła wypadek.  

Rzecznik francuskich sił zbrojnych pułkownik Gilles Jaron potwierdził, że w poniedziałek 9 czerwca b.r. myśliwiec Mirage 2000D uległ katastrofie na terenie Nigru. Przyczyną wypadku była najprawdopodobniej usterka techniczna. Pilot i nawigator katapultowali się z uszkodzonej maszyny i nie odnieśli obrażeń.

Samolot wracał do bazy francuskich sił powietrznych w stolicy Nigru Niamey z misji bojowej w rejonie Goa w Mali, gdzie armia francuska prowadzi działania zbrojne przeciwko islamistycznym bojówkom. Do katastrofy miało dojść według francuskich sił zbrojnychmniej wiecej w połowie drogi między tymi miastami.

W ramach operacji Serwal Francja rozpoczęła  11 stycznia 2013 roku operacje militarną przeciwko Islamistom, którzy przejęli kontrolę nad środkowym oraz północnym Mali. Żołnierzy francuskich od samego początku działań zbrojnych wspierało lotnictwo bombardując pozycję rebeliantów. W nalotach brały udział głównie samoloty Mirage 2000 i Rafale. Mimo szybkiego zwycięstwa wojsk francuskich oraz zdobycia głównych miast w pierwszym kwartale 2013 roku sytuacja w północnym Mali wciąż daleka jest od stabilizacji. W chwili obecnej Francja utrzymuję w tym kraju kontyngent liczący 1600 żołnierzy. Ich działania wspiera  6 myśliwców rozmieszczonych w Nigrze wśród, których był Mirage 2000D utracony w poniedziałkowej katastrofie.  

(AH)

Komentarze