Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa bombowca Tu-95. "Czarna seria rosyjskiego lotnictwa trwa"

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjski, turbośmigłowy bombowiec strategiczny Tu-95 (według NATO typu Bear) rozbił się 8 czerwca br. podczas startu z lotniska Ukrainka w regionie amurskim. Dwie osoby z załogi zginęły, pięć innych jest rannych i przebywa w szpitalu. Trzy dni wcześniej w Rosji rozbiły się dwa inne samoloty wojskowe.

Według wstępnych informacji jeden z czterech silników Tu-95 zapalił się podczas startu i samolot rozbił się na końcu pasa startowego. Na szczęście na bombowcu nie było uzbrojenia (jest on zdolny do przenoszenia broni jądrowej), ale maszyna wypełniona paliwem i tak szybko spłonęła.

Natychmiast rozpoczęto dochodzenie i uziemiono pozostałe samoloty tego typu. Jednocześnie do miejscowego szpitala zostali wysłani najlepsi specjaliści od oparzeń, co oznacza, że stan rannych jest bardzo ciężki.

Wiadomość o katastrofie Tu-95 wywołała spore poruszenie w ministerstwie obrony FR. 4 i 6 czerwca br. doszło bowiem do dwóch innych wypadków lotniczych w czasie ćwiczeń. W pierwszym pilot został ranny, gdy 4 czerwca niedaleko Astrachania musiał się katapultować z myśliwca MiG-29. Konsekwencją było zawieszenie lotów na tych samolotach do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. W drugim wypadku został uszkodzony bombowiec taktyczny Su-34, któremu podczas lądowania w Woroneżu źle otworzył się spadochron hamujący. Na szczęście pilot wyszedł z tego bez szwanku pomimo, że samolot przewrócił się na grzbiet.

Dla ministerstwa obrony FR zawieszenie lotów na Tu-95 jest o tyle dotkliwe, że bombowce te często wykorzystywano do prowadzenia długotrwałych, propagandowych lotów patrolowych w pobliżu krajów NATO. Teraz takie rozpoznanie będzie można prowadzić tylko za pomocą drogich w eksploatacji samolotów Tu-160.

Reklama

Komentarze (25)

 1. Podpułkownik Wareda

  Ja, w przeciwieństwie do niektórych komentatorów, nie wiem - czy Rosja to kolos na glinianych nogach, czy też nie? Nie mam wiedzy specjalistycznej, aby to potwierdzić lub temu zaprzeczyć. Rzeczywistą ocenę Federacji Rosyjskiej zostawiam specjalistom. Niech oni to rozstrzygną - na wszelkie możliwe sposoby. Natomiast zastanawia mnie co innego: otóż, usiłuję odgadnąć - ile trzeba mieć złej woli ocierającej się o szaleństwo i wręcz horror, aby publicznie cieszyć się i autentycznie wyrażać zadowolenie z powodu tragedii ludzkiej. Przypomnę, że w powyższej katastrofie lotniczej rosyjskiego bombowca strategicznego zginęły dwie osoby, a pięć innych zostało ciężko rannych, prawdopodobnie mają bardzo rozległe oparzenia ciała. Można nie lubić, nawet gardzić Rosją, Rosjanami i wszystkim co rosyjskie, także jej kulturą, sztuką, literaturą, muzyką - to można zrozumieć! Ale cieszyć się z powodu tragedii ludzkiej? Byłem przekonany, że w świecie ludzi cywilizowanych, są wyraźnie określone granice szaleństwa. A jednaj nie są! Komentarze pod powyższym artykułem typu: "jeszcze jeden, jeszcze jeden", "no to można atakować Rosję (...)", "no i bardzo dobrze (...)", "kolejna dobra wiadomość!" - przekraczają granicę szaleństwa. To bardzo smutne i wstyd - dla nas wszystkich. Wiem, że nie wszyscy forumowicze, którzy czytają artykuły na D24 zachowują się w ten sposób i tak samo reagują. Tym bardziej powinni dawać odpór powyższym zachowaniom. Koniecznie i zdecydowanie.

  1. Roman

   Kolego Podpułkowniku Wareda.... Rosja na własne życzenie zrobiła się wrogiem Polski. Dlatego - rozumiejąc tragedie ludzi, którzy zginęli - należy się cieszyć z tego typu sytuacji, i oby ich było jak najwięcej. Gdyż słabsza Rosja, to większe bezpieczenstwo Polski...

  2. Leo

   Rosyjski trolu, my tu po prostu nie lubimy Rosjan za historię naszych relacji i dlatego im tak źle życzymy.

  3. lp

   Panie Wareda, nigdzie na tym portalu nie widziałem postów gardzących zwykłymi ludźmi, obywatelami Rosji, Rosyjską kulturą, sztuką, literaturą czy baletem ... radość wyrażana przez niektórych ( w tym mnie ) dotyczy kolejnych symptomów potwierdzających raczej gorszą niż lepszą ( głoszoną przez propagandowe media rosyjskie) sytuacje w rosyjskich siłach zbrojnych ..

 2. M D

  Nareszcie jakieś dobre wiadomości z Rosji.

 3. Roni888

  Problemy z łodziami podwodnymi, problemy z samolotami. Rosja to kolos na glinianych nogach. Szkoda tylko ludzi ,którzy przez głupotę rządzących ucierpią.

 4. kapral

  I tak się kończy machanie zardzewiałą szabelką. Tylko poległych żal.

 5. szamot

  Porównajcie to cudo do B-52 (data oblotu ten sam rok.podobne lata produkcji)

  1. vvv

   b-52 a nowe b-52 to zupelnia inna bajka. obecne b-52 zachowalo ksztalt i nazwe. z pierwowzorem ma tyle co nowy paasat z tym z lat 70tych

 6. jang.

  O ile zrozumiałem komunikat z Kremla to informowanie o śmierci żołnierzy rosyjskich w czasie pełnienia służby stało sie parę dni temu na skutek dekretu p Putina przestępstwem i podlega penalizacji. To jak biedacy umrą to będą tajemnica wojskową.I po problemie???

 7. czu

  Autor ! Szacun ! Prawie sie popłakałem ! Ruskie tak jak Polacy i na drzwiach od stodoły widocznie polecą.

 8. racjus

  Jeszcze jeden, jeszcze jeden

 9. Autor

  były to planowane ćwiczenia polegające na reakcji samolotu na wybuch silnika przy starcie. Test przeszedł pomyślnie a dwaj piloci zostali już wskrzeszeni i wyjechali na wakacje na Dominikanę

 10. bonVlad

  no i KTO STANOWI ZAGROŻENIE DLA BEZPIECZEŃSTWA!? Czy winszować IM że atomowy/rakietowy straszak grozi samym ruskim?

 11. Kilo

  "Jednocześnie do miejscowego szpitala zostali wysłani najlepsi specjaliści od oparzeń, co oznacza, że stan rannych jest bardzo ciężki." - oznacza to, że propaganda pokazuje jak dbają o żołnierzy puszczanych w starym sprzęcie w powietrze. Stanu rannych nie znamy.

 12. Pit

  Wielka rossija

 13. Rafale

  Rosjanie i tak zaraz wyskoczą, że to efekt wyszukanego i drobiazgowego sabotażu przeprowadzonego przez USA wespół z Macierewiczem, a Ruscy wszystko to łykną jak pelikany...

 14. Leo

  No to jak rozbije się jeszcze Tu-160 to nie będą mieli czym straszyć NATO...

 15. carlos93

  No i bardzo dobrze: leciwe Tu-95 niedługo się rozlecą, a Tu-160 okażą się zbyt drogie w eksploatacji i przestaną tak często wylatywać na patrole :)

 16. Olender

  Zwiększona eksploatacja sprzętu + niedostateczny serwis... co tu komentować... Szkoda załogi... A będzie tego coraz więcej...

 17. Lechu

  Leco Ruskie leco...

 18. ooo

  uuuuups ;)

 19. Rs

  Pewnie przywracają złomy do użytku i przy intensywnym użytkowaniu zawodzą.

 20. Anty Rusek

  No to można atakować Rosję połowa sprzętu się sama rozwali,a połowa zostanie zniszczona przez USA i sojuszników. A tak głośno sobie rozmyślam...

 21. red

  Ten Su-34 raczej pójdzie do kasacji uszkodzenia zbyt duże

 22. rm

  sprzęt wysokiej jakości...

 23. Gustlik

  Kolejna dobra wiadomość!

 24. ydyma

  Czekam na szczek trolli, zwłaszcza z mniejszości ukraińskiej typu olo.

 25. grzegorzb3

  Towarzysz Putin wzorem towarzysza Stalina powinien zarządzić przeprowadzenie śledztwa w sprawie sabotażu i domagać się postawienia winnych przed sądem ludu pracującego wsi i miast. Kto jest winny to nie trzeba szukać sama nazwa lotniska - Ukrainka wskazuje, że mogli to być jednie "banderowcy z UPA", którzy sabotują wysiłek ukraińskiego ludu pracującego. Towarzysz Putin powinien nawiązać do szczytnych tradycji Gułagu. Wszak procesy z sabotażystami za czasów towarzysza Stalina zaczęły się o tzw. procesu prompartii, która skryła się we władzach kopalni Donbasu.

Reklama