Reklama

Siły zbrojne

Katar kupuje w USA rakiety i śmigłowce za 11 mld USD

Katar zakupi w USA systemy obrony powietrznej Patriot, śmigłowce Apache oraz pociski przeciwpancerne Javelin. Fot. Chief Warrant Officer 4 Daniel McClinton/US Army.
Katar zakupi w USA systemy obrony powietrznej Patriot, śmigłowce Apache oraz pociski przeciwpancerne Javelin. Fot. Chief Warrant Officer 4 Daniel McClinton/US Army.

Władze Kataru podpisały porozumienie odnośnie zakupu w Stanach Zjednoczonych uzbrojenia za łączną kwotę 11 mld USD. Jego zakres obejmuje pozyskanie systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, śmigłowców bojowych Apache oraz pocisków przeciwpancernych Javelin. 

List akceptujący ofertę został podpisany przez katarskiego ministra obrony podczas wizyty w siedzibie Departamentu Obrony. Jak podaje Defense News za agencją AFP, zakres transakcji ma objąć „około 10” zestawów Patriot, jak również 24 śmigłowce bojowe Apache i 500 pocisków przeciwpancernych Javelin. Łączna wartość zakupów dokonywanych na rzecz sił Kataru ma wynieść według informacji Departamentu Obrony 11 mld USD.

W listopadzie 2012 roku rząd Kataru złożył wniosek o zakup w Stanach Zjednoczonych 11 baterii systemu Patriot z 246 pociskami MIM-104E GEM-T i 768 rakietami PAC-3, pociskami przeznaczonymi do testów oraz wyposażeniem dodatkowym. Szacowana wartość transakcji miała wynieść 9,9 mld USD. Obecnie mówi się o pozyskaniu przez Katar „około 10” baterii Patriotów z prawie 250 pociskami PAC-3 i niemal 120 rakietami GEM-T, za kwotę 7 mld USD. Według serwisu Defense News Raytheon zamierza do końca bieżącego roku podpisać z katarskimi władzami kontrakt na dostawę Patriotów o wartości około 2 mld USD.

Wcześniej informowano także, że Katar zamierza pozyskać w USA 24 śmigłowce bojowe AH-64D Longbow Apache Block III wraz z bogatym pakietem uzbrojenia i wyposażenia dodatkowego obejmującym między innymi 12 stacji radiolokacyjnych AN/APG-78 (Longbow), systemy ostrzegania o odpaleniu pocisków przeciwlotniczych, urządzenia służącymi do prowadzenia zakłóceń radioelektronicznych oraz 576 rakiety AGM-114R Hellfire II i 295 pociski FIM-92H Stinger, wykorzystywane na śmigłowcach jako rakiety powietrze – powietrze. Łączna wartość pakietu w skład którego wchodziło 24 maszyn AH-64 i wyposażenie dodatkowe szacowana była na 3 mld USD. Kontrakt na zakup rakiet przeciwpancernych Javelin za kwotę 122 mln USD miał natomiast objąć 50 wyrzutni i 500 przeciwpancernych pocisków kierowanych tego typu.

Pozyskanie zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot powiązywane jest w komentarzach z zagrożeniem pociskami balistycznymi, odpalanymi z terytorium Iranu. Katar jest jednym z  członków Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Pod egidą organizacji budowany jest zintegrowany system obrony przeciwrakietowej, mający docelowo chronić państwa Rady. Katar jest również istotnym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie. Na terytorium kraju znajdują się bowiem instalacje wojskowe wykorzystywane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Komentarze

    Reklama