Reklama

Siły zbrojne

Katar kupuje rakiety PAC-3

Katar wybiera rakiety PAC-3 dla swoich systemów przeciwlotniczych – fot. dams.defenseimagery.mil
Katar wybiera rakiety PAC-3 dla swoich systemów przeciwlotniczych – fot. dams.defenseimagery.mil

Siły zbrojne Kataru zadecydowały o pozyskaniu produkowanych przez Lockheed Martin pocisków PAC-3 dla zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot.

Według komunikatu Lockheed Martin Katar stanie się ósmym użytkownikiem eksportowym pocisków przeciwrakietowych i przeciwlotniczych typu PAC-3. Produkcja będzie prowadzona w zakładach rozmieszczonych w Stanach Zjednoczonych, a głównym wykonawcą zamówienia będzie koncern Lockheed Martin. 

Zgodnie z informacjami producenta, pocisk PAC-3 jest zdolny do zestrzeliwania samolotów, śmigłowców, a także rakiet balistycznych i manewrujących. Jego zastosowanie zwiększa wydatnie siłę ognia wyrzutni Patriot, na których można obecnie montować segment nawet z 16 kontenerami rakiet PAC-3, podczas gdy wcześniej były to jedynie cztery pociski PAC-2.

Wcześniej Departament Obrony USA poinformował o podpisaniu kontraktu eksportowego na dostawę 152 rakiet PAC-3 Cost Reduction Initiative (CRI), które mają trafić właśnie do Kataru, a także do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i na Tajwan. Wartość umowy wynosi 543 mln USD, a jej zakres obejmuje także modyfikację wyrzutni i udzielenie wsparcia technicznego. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Moshe Schwantz

  Oby się pan kolego Wojmił jednak pomylił - mam dosyć bulenia ze swej pensji na te chore państwo i chorych decydentów. A co da nam pamięć - dzisiaj z samego ranka opisałem wyczyn słowny naszej głowy państwa związany z przetargiem na SPIKe-i (ileś lat temu), a i tak Komorowskiemu włos z głowy nie spadł i jego podwładnemu R. Szeremietiewowi. Pamiętajcie! Nie pytać, nie myśleć, spać, konsumować - twórzmy "nowy, wspaniały świat". Skoll.

  1. Wojmił

   Hmm Moshe... Odpowiadając krótko: - chyba się nie mylę, bo jak pierwszy raz zaproponowano Patrioty dla Polski (chyba 3 lata temu to było) to zaproponowano je ok 2,5x drożej niż dla ZEA (krótko po tym) - jeśli dobrze pamiętam... może mnie ktoś wspomoże, bo nie chciało mi się teraz dokładnie tego odtwarzać (tylko wspomagając niech nie kłamie), - ja na to państwo będę buli podatki bo to moje państwo - ale masz rację, że trzeba zwalczać chore zwyczaje i debilnych decydentów.. nie lubię, gdy te debile marnują moje podatki... - masz rację co do Spike a wcześniej NT-D (bo to od niej spike się wywodzi). W 1997 roku za SLD podpisano umowę, dzięki której WP miałoby już dawno po lepszych cenach te rakiety i... byłyby one u nas produkowane a nie w RFN... ale nastał rząd wariatów z AWS/UW którzy skasowali tę umowę... i włos im z głowy nie spadł... jeszcze jedno - Komoruski wydał zgodę na odbudowę od podstaw bazy lotniczej w granicach miasta! - czyli Krzesin w Poznaniu! Coś, co powinno być odbudowane jako lotnisko cywilne zostało odbudowane jako baza lotnicza - i to w sytuacji, gdy już wiele lat wcześniej uchwalono plany zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem okolic na domy jednorodzinne, ludzie zaczęli się budować - bo normalnie myślący ludzie wiedzieli, że bazy lotnicze nie mogą być w cywilizowanym kraju w granicach miasta - a tu taka niespodzianka...przeciwko Krzesinom jako bazie lotniczej protestowano już w PRL... bo cywilizacyjnie wiadomo, że miasta się rozrastają i z miast wojska się wyprowadza...

 2. Wojmił

  my za to samo zostaniemy policzeni x2,5... ta podwyżka wyniknie pewnie z nowszego oprogramowania...

 3. goścw

  Zapamiętajmy ceny i porównajmy je w przyszłości do tego co My zapłacimy za rakiety do"nie wybranego" jeszcze zestawu obrony przeciwlotniczej.

Reklama