Reklama

Siły zbrojne

Katar kupuje francuskie myśliwce Rafale

Fot. Dassault Aviation.
Fot. Dassault Aviation.

Spółka Dassault poinformowała, że władze Kataru podjęły decyzję o zakupie dwudziestu czterech samolotów wielozadaniowych typu Rafale.

Stosowny kontrakt ma zostać podpisany w Doha 4 maja, w obecności prezydenta Francji Francois Hollande’a. Dassault podkreśla, że w przeszłości Katar pozyskiwał od koncernu samoloty myśliwskie Mirage F1 i Mirage 2000, a także maszyny Alpha Jet.

Wcześniej wielokrotnie informowano o rozmowach prowadzonych w celu zawarcia kontraktu na dostawę myśliwców Rafale do Kataru. Obecnie jednak ujawniono ostateczną decyzję o pozyskaniu maszyn tego typu.

Obecnie katarskie siły powietrzne dysponują dwunastoma myśliwcami Mirage 2000-5EDA, które mogą zostać wsparte przez maszyny Alpha Jet w wykonywaniu zadań uderzeniowych. Realizacja kontraktu pozwoli więc również na istotne (w stosunku do obecnego stanu) zwiększenie liczebności lotnictwa Kataru w zakresie myśliwców wielozadaniowych.

W lutym bieżącego roku został podpisany pierwszy kontrakt eksportowy na myśliwce Rafale, obejmujący 24 maszyny dla Egiptu. Indie zadeklarowały z kolei chęć pozyskania 36 samolotów tego typu, na bazie umowy międzyrządowej. Wcześniej mówiono o pozyskaniu łącznie 126 Rafale dla indyjskich sił powietrznych, z których jednak zdecydowana większość miałaby powstać w Indiach. Nie są więc wykluczone dalsze zamówienia, również na morską wersję myśliwców.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Paweł

  A moze by tak Rafale lub Typhoony dla Polski? Co myslicie?

  1. Qba

   Nie spełniają wymagań MON o integracji z AIM-9X i JASSM.

 2. Wojmił

  Mamy su-22 które należy szybko wycofać, MiGi-29 które pociągną jeszcze z 10 lat i 48 F-16 - ciągle jeszcze nowoczesne bardzo które pociągną lat 20-25.. I czekamy na F-35 na ten mityczny samolot... który w Polsce pojawi się dopiero około 2025.... Powstaje dziura... Na dostawy w roku 2020 - kiedy suki i migi 29 będą już bardzo zabytkami powinniśmy już dziś rozpisać przetarg na właśnie ok 16-32 samolotów: Rafale, Typhoon (transzy 3) albo F/A-18...

  1. Qba

   Niedługo ruszy pdzetarg na 64 myśliwce

 3. Oj

  Jak mogą kupować taki nic nie warty złom!!!!! To się w głowie nie mieści!!!!! Nie kupili najlepszego, najtańszego i w ogóle NAJ aż po wieki F-16 !!!! No to jankesi muszą teraz doprowadzić Katarczyków do " porządku" i wysłać grupę lotniskową w pobliże Kataru hahahah....

  1. jw.

   A dlaczego nie kupili tego wspaniałego Gripena nie panie Oj? Kraje Zatoki Perskiej prowadzą wspólną politykę obronną i dlatego postanowily o nabyciu tego samego myśliwca. Wybór padł na samolot Rafale. Wcześniej ZEA zamierzała nabyć F-35 jednak brak zgody Izraela zablokował ostatecznie transakcję do krajów Zatoki Perskiej. Wcześniej ZEA wybrała F-16 Block 60 kosztem Rafale i Eurofightera. Poza ZEA samolotem F-35 zainteresowane były jeszcze takie kraje jak Jordania, Arabia Saudyjska, Bahrajn czy też Kuwejt. http://www.globalsecurity.org/military/world/gulf/f-35uae.htm

  2. gulf

   Widocznie Katar lubi kupować nic nie warty złom. Oprócz Rafale kupili złom w postaci ok. 10 baterii rakiet Patriot a nie tych wspaniałych SAMP/T.

  3. jon

   Patrolowego gripena tez nie kupili .

 4. mmm

  jak widzę szklany kokpit w airbusie to boje się jak cholera od razu mam francuski samochód przed oczami. Na poważnie te wszystkie transakcje z francuzami to wdzięczność, rekompensata za mistrale. Na bank zakup przez MON francuskich śmigłowców był wcześniej ugadany na zasadzie wy ruskim nie dacie mistrali my od was kupimy te badziewie dupiąc nasz przemysł.

  1. gromek

   :) powiedz mi co bys wolal, zaplacic 1 mld euro kary zgodnie z prawem na rzecz rosji nie oddajac mistrali i uslyszec cieple slowa z usa i europy, czy jednak nie placic kary, przekazac mistrale i wysluchac troche marudzenia z zagranicy. jezeli ktos mysli ze francja (predzej czy pozniej) nie przekarze mistrali rosji jest troche dziecinnny.

  2. jasio

   A dogadywali się w czarnej wołdze...

  3. Qba

   Przecież ten zakup oznacza inwestycje w nasz przemysł w postaci WZL w Łodzi, Dęblinie i Radomiu.

 5. Qba

  Ponoć jeszcze ZEA chce kupić 40, a Kuwejt 24.

  1. niezorientowany

   ZAE? Wszak oni uzytkuja ponoc fantastyczne jastrzebie

 6. Patriota

  W przemyśle zbrojeniowym we Francji nastały "złote czasy". Lawinowo kolejne kraje kupują zaawansowane i kosztowne francuskie uzbrojenie. Czy to efekt skutecznej polityki zagranicznej czy dobry stosunek jakość/cena francuskich produktów ?

  1. Tyberios

   Raczej przestali obwarowywać swoje produkty gigantycznymi i bzdurnymi warunkami w stylu serwis tylko we Francji (jeden z powodów dlaczego Rafale odpadał ciągle z różnych przetargów) i poszli po rozum do głowy. A właściwie przestali być aż tak... Francuscy lub jak kto woli aroganccy. Bo wychodzili często z założenia że potencjalnego kupującego ogromny zaszczyt spotkał że oni mu coś oferują.

  2. France parle

   Francuski sprzęt jest bardzo dobro ale cena była zawsze była wysoka przykład samoloty Mirage. Teraz trochę zeszli z ceny i od razu pojawiły się zamówienia.

  3. morgul

   to jest efekt konsekwentnej polityki zbrojeniowej i rozwoju potencjału produkcyjnego - brawo Francja !

Reklama