Reklama

Siły zbrojne

Katar inwestuje w łączność satelitarną

Fot. Thales.
Fot. Thales.

Koncern Thales podpisał z siłami zbrojnymi Kataru kontrakt dotyczący stworzenia wojskowego systemu komunikacji satelitarnej. Będzie on wykorzystywany przez marynarkę wojenną i wojska lądowe w celu zapewnienia bezpiecznej łączności dalekiego zasięgu.

Stworzony na bazie rozwiązania komunikacyjnego Thales Nexium, przeznaczonego dla łączności o krytycznym znaczeniu, katarski system satelitarny będzie stanowił uzupełnienie dla stosowanej obecnie komunikacji radiowej i przewodowej. Zapewni on pełną kompatybilność sieci.  

Thales stworzy w Katarze centrum operacji sieciowych, używane do planowania i zarządzania całym systemem, którego operatorem będą katarskie siły zbrojne. Dostarczy również komponenty nadawczo-odbiorcze do łączności satelitarnej oraz służące do przetwarzania i kodowania transmitowanych danych. Całość oparta jest na opracowanej przez Thales technologii System 21, stosowanej m. in. przez niektóre kraje NATO.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Roman

  Zastanawiające, że emirat Katar tak rozszerza swoje możliwości militarne na miarę prawie jakiegoś mocarstwa zdolnego do prowadzenia operacji przynajmniej w skali całego regionu. Dla przypomnienia emirat Kataru to państwo nad Zatoką Perską o powierzchni 12 tys km2, z ludnością nieco ponad 2 mln. Zaś siły zbrojne tego emiratu to 12 tys żołnierzy (dwanaście tysięcy). Przy takim potencjale łączność dalekiego zasięgu przy wykorzystaniu narodowego systemu satelitarnego jest niewątpliwie bardzo potrzebna, ale być może dla prowadzenia i kierowania akcjami dywersyjnymi w innych krajach arabskich.

  1. kzet69

   Raczej tworzą polowe centrum łączności dla USA i NATO w przypadku konfliktu z Iranem

 2. Pan_Polak

  Mają kasy jak piasku… to pakują pieniądze w armie ile wlezie. Jak by Polska miała takie możliwości finansowe jak niektóre kraje wiodące to byśmy mieli... to samo co mamy obecnie bo na stołkach nieudacznicy i obca agentura.

Reklama