Siły zbrojne

Katar bliski zakupu francuskich fregat antyrakietowych. Będą ochraniać mundial

Katar planuje zakup trzech francuskich fregat uzbrojonych w rakiety Aster-30 – fot. DCNS
Katar planuje zakup trzech francuskich fregat uzbrojonych w rakiety Aster-30 – fot. DCNS

Katar jest zainteresowany zakupem za około 2,5 miliarda euro od konsorcjum DCNS i MBDA trzech fregat ATMB wyposażonych w pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Aster-30.

Koncerny DCNS i MBDA proponują Katarowi trzy fregaty ATMB (défense antimissile balistique), specjalnie przystosowane do obrony przeciwko rakietom balistycznym. W związku z tym ich podstawowym uzbrojeniem mają być pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego zasięgu Aster-30. Szacuje się, że kontrakt ma mieć wartość około 2,5 miliarda euro. Obejmie on między innymi wyposażenie nowych jednostek pływających w najnowsze rakiety przeciwokrętowe Exocet.

Fregaty ATBM proponowane dla Kataru mają być opracowane na bazie fregat Delta sprzedanych w pierwszych latach XXI wieku do Singapuru. Będą to jednostki o wyporności około 4000 ton. Jak na razie wiadomo, że proponowane są one z różnymi wariantami wyposażenia pokładowego, które Katarczycy mogą sobie dowolnie kompletować. Przykładowo jako radary dalekiego zasięgu proponowane są stacje GM400 (Thales Raytheon Systems) lub SMART-L (Thales Nederland).

Zakłada się, że prace rozpoczną się w 2015 roku z założeniem, że pierwszy okręt ma być w linii już w 2020 roku Jest to o tyle ważne, że Katar planuje wykorzystać nowe okręty  do obrony przeciwrakietowej stadionów piłkarskich, na których w 2022 roku mają się odbyć mistrzostwa świata.

Komentarze (1)

  1. Tomek

    No niech kupują, bo mistrzostw piłkarskich w Katarze najprawdopodobniej nie będzie.