Siły zbrojne

Katar będzie niszczył czołgi wroga amerykańskimi Javelinami

Wyrzutnia Javelin ze zdjętą przednią osłoną kontenera pocisku. Fot. M.Dura
Wyrzutnia Javelin ze zdjętą przednią osłoną kontenera pocisku. Fot. M.Dura

Amerykański Departament Stanu poinformował Kongres o zgodzie na ewentualną sprzedaż do Kataru kierowanych rakiet przeciwpancernych FGM-148 Javelin o wartości około 20 milionów dolarów.

W piśmie do Kongresu przesłanym 24 maja br. Agencja do spraw współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa DSCA (Defense Security Cooperation Agency) wskazała, że razem z pięćdziesięcioma bojowymi rakietami Javelin (Category I) ze zintegrowaną z kontenerem głowicą optoelektroniczną (Category III Sensitive) oraz dziesięcioma pociskami ćwiczebnymi strona amerykańska zabezpieczy dodatkowo: niezbędne wyposażenie (w tym baterie i akumulatory), wsparcie logistyczne ALCCS (Assistance and Life Cycle Contractor support) na dwa lata i szkolenie.

Amerykanie uzasadnili swoją decyzję argumentem, że Katar stanowi ważny element zapewniający polityczną stabilności i rozwój ekonomiczny w rejonie Zatoki Perskiej, a sam zakup nie naruszy równowagi militarnej w regionie. Kontrakt będzie realizowany przez zakłady koncernu Lockheed Martin w Troy w Alabamie. Jak zwykle, formalną zgodę na sprzedaż tego uzbrojenia musi wyrazić Kongres.

Katar otrzyma w ten sposób pociski przeciwpancerne najnowszej generacji działające według zasady „wystrzel i zapomnij”. Operator może przy tym wybrać tryb ataku w linii prostej lub z góry (gdzie opancerzenie czołgu jest najsłabsze). Skuteczność javelinów podwyższają dodatkowo dwie głowice bojowe, z których pierwsza służy do detonacji pancerza reaktywnego.

Komentarze (1)

 1. gpm

  Przypuszczam, że to dostawa dla syryjskich jihadi-ystów. (al-Kaida zwana tam al-Nusrą.) Dalej przypuszczam że zgodnie z tamtejszymi realiami "za chwilę" część trafi do ISIS. Panowie specjaliści: czy Sztora potrafi to zakłócić?

  1. SZTORM

   Sztorm nawet starego TOW-a nie zagłuszył.

  2. Davien

   Sztora jest nieskuteczna wobec nowych ppk, w tym wypadku tylko systemy aktywne

  3. taka prawda

   Sztora nie zakłóci żadnego Javelina ani TOW-2(nawet takiego z końca lat '80), jedyny ratunek to systemy obrony aktywnej.