Reklama

Siły zbrojne

Kanadyjskie myśliwce na Litwie

Kanadyjskie CF-18 Hornet i rumuńskie MiG-21 LanceR podczas wspólnych ćwiczeń. - fot. RCAF
Kanadyjskie CF-18 Hornet i rumuńskie MiG-21 LanceR podczas wspólnych ćwiczeń. - fot. RCAF

Sześć kanadyjskich myśliwców CF-18 Hornet i niemal 200 żołnierzy wzmocni od września kontyngent NATO w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach. Pozostaną tam do końca roku wpierając kolejną zmianę misji Baltic Air Policing. 

Kanadyjczycy kontynuują swoją obecność w Europie Wschodniej i nie kryją iż jest ona związana z agresywna postawą Rosji. Od 29 kwietnia do 22 sierpnia personel i samoloty Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych stacjonowały w rumuńskiej 71. Bazie Lotniczej Câmpia Turzii w ramach misji „Operation Reassurance”. Kryptonim ten noszą działania szkoleniowe mające na celu wzmocnienie interoperacyjności kanadyjskich lotników i personelu naziemnego z europejskimi członkami NATO, ale też zasygnalizować gotowość wsparcia sojuszników w wypadku zagrożenia.

W obliczu agresywnych działań Rosji w centralnej i wschodniej Europie, ważne jest abyśmy podtrzymywali interoperacyjność z naszymi sojusznikami w regionie.

Oświadczył minister obrony Kanady Rob Nicholson

Po zakończeniu wspólnych ćwiczeń i czteromiesięcznej obecności w Rumunii, Kanadyjczycy przygotowują się do transferu sprzętu i personelu na Litwę. Grupa zadaniowa, która bierze udział w misji składa się nie tylko z sześciu myśliwców CF-18 Hornet, pilotów i personelu technicznego niezbędnego do ich obsługi. Dodatkowo grupę tworzą formacje dowodzenia i kontroli oraz wsparcia i planowania misji, komórka wywiadu oraz oddziałów zabezpieczenia. Łącznie to niemal 200 osób personelu, reprezentujących siedem różnych formacji kanadyjskiego lotnictwa. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. staszek

  czy kanada jest taka wrażliwa na zagrozenia Rosją w Europie Srodkowo-wschodniej? nie sądzę raczej kanada czuje pismo nosem..... ruski zbroja się do interwencji na Alasce celem zajecia tamtejszych złóż naftowych, gazowych etc, wiec hornety teraz sobie lataja na litwie licząc ze jak pod kołem podbiegunowym zrobi się goraco to NATO pomoze Kanadzie przeciwko ruskim....... proste

 2. mk

  Do czego są te szpikulce na tych migach, bawią się w husarię?

  1. Ming

   "Szpikulec" to urządzenie zbierające dane o ciśnieniu i temperaturze (np. w celu zmierzenia prędkości)

 3. Md

  Patrząc na to zdjęcie można zacytować tytuł artykułu dot. naszej defilady, który ukazał się na defence "Połączenie tradycji i nowoczesności"

 4. tyml

  Dlaczego nie stacjonują na Alasce ?? tam tez Rosja jest od drugiej waszej strony i tam atakujcie sobie, a EU zostawcie w spokoju.

  1. CBM

   dlatego że są sojusznikami z NATO, ruski trollu

  2. jaan

   Używaj Yandexa. Trochę lepiej tłumaczy z rosyjskiego niż google.

  3. Scrapp

   Śmieszny jesteś ruski trollu :D Kto niby i kogo ostatnio zatakował w Europie? Odpowiedź brzmi nie Kanada, nie USA, tylko taki bardzo duży kraj, ktorego nazwa zaczyna się na literę 'R'. I to właśnie ten kraj jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Europie, a USA jedynym który może utrzymać tu ład na zdrowych zasadach a nie ustępstwach wobec Rosji.

 5. mw

  Przynajmniej na Kanadzie można polegać

 6. totenkopf

  te rumuńskie mig-i to się nadają co najwyżej do pilnowania toalet przy lotniskach.Nie dość,że są wiekowe,to rumuńskie SP to mają ich jak na lekarstwo

Reklama