Reklama

Siły zbrojne

Kanadyjskie myśliwce atakują Państwo Islamskie

Kanadyjskie myśliwce CF-18 Hornet i tankowiec CC-150 Polaris biorą udział w działaniach przeciw ISIS - fot. RCAF
Kanadyjskie myśliwce CF-18 Hornet i tankowiec CC-150 Polaris biorą udział w działaniach przeciw ISIS - fot. RCAF

Kanadyjskie samoloty CF-18 Hornet przeprowadziły pierwsze naloty na cele Państwa Islamskiego w Iraku. Operujące z nieujawnionej bazy w Kuwejcie myśliwce zrzuciły kierowane laserem bomby GBU-12 i powróciły bezpiecznie na lotnisko. Działania rozpoczęto pomimo ataków islamskich terrorystów w Kanadzie.

Royal Canadian Air Force biorą udział w operacjach przeciwko Państwu Islamskiemu od 30 października. Kontyngent bazujący na terytorium Kuwejtu składa się z sześciu myśliwców CF-18 Hornet, samolotu do tankowania w locie CC-150 Polaris oraz dwóch maszyn rozpoznawczo-patrolowych CP-140 Aurora. Dokładne miejsce ich stacjonowania jest tajne ze względów bezpieczeństwa.

Pierwszy atak przeciwko celom ISIS w Iraku para kanadyjskich myśliwców przeprowadziła w niedzielę 2 listopada, po trzech dniach patroli, podczas których ze względu na złą pogodę nie doszło do kontaktu z przeciwnikiem. Zgodnie z komunikatem RCAF nalot został przeprowadzony przez dwa CF-18 Hornet, które zrzuciły 500 funtowe (ok. 250 kg) bomby kierowane laserem GBU-12 na cele w rejonie Faludży w środkowym Iraku. Misja bojowa trwała cztery godziny i podczas jej realizacji myśliwce wykonały tankowanie w locie z samolotu CC-150 Polaris.

Wielu obserwatorów, zwłaszcza kanadyjskich, zwraca szczególną uwagę na fakt, że kraj nie ugiął się przed groźbami Państwa Islamskiego ani atakami terrorystów które miały miejsce tydzień wcześniej i pociągnęły sobą ofiary śmiertelne. Kanadyjska misja w ramach koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu ma potrwać sześć miesięcy, z możliwością dalszego przedłużenia.

Kanada jest bardzo aktywnym członkiem NATO i angażuje się w misje na całym świecie. Od września myśliwce Royal Canadian Air Force wzmacniają również działania Baltic Air Policing, stacjonując na Litwie. Pododdział Królewskiego Pułku kanadyjskiej armii jest z kolei obecny w Polsce i uczestniczył w ćwiczeniach Anakonda 2014.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Tomzz

  Baza Doha jest jedyną bazą, udostępnioną SP państw obcych, na terytorium Kuwejtu. Nie może więc pozostać nieujawniona.

 2. Wojmił

  Przez idiotyczną krucjatę Busha który wpakował zachodni świat w Irak teraz trzeba drogo bombardować bo na wysłanie wojsk naziemnych społeczeństwa zachodnie się nie zgodzą (bo straty)...

  1. :)

   Nie wiem, czy krucjata Busha była taka idiotyczna - nienawiść do Zachodu narastała w świecie islamskim przez lata i eksplodowała 11.09.2001. Może po prostu ktoś gdzieś uznał, że skoro jednak wojna, to lepiej u nich, niż u nas (w Europie i USA)?

 3. Pawel

  "Operujące z nieujawnionej bazy w Kuwejcie myśliwce (...). Kontyngent bazujący na terytorium Kuwejtu składa się z sześciu myśliwców CF-18 Hornet"

 4. Pokrewny

  Pewnie długo się leci z Kanady na Bliski Wschód... Opłaca im się tyle lecieć, tankować w powietrzu itp. żeby tylko kilka bombek zrzucić?

  1. 123

   A gdzieś ty wyczytał, że lecieli z Kanady? Oni stacjonują w Kuwejcie. Czytaj ze zrozumieniem!

Reklama