Reklama

Siły zbrojne

Kanadyjskie Hornety nie trafią na Ukrainę

Fot. Cpl Pierre Habib/DND Canada.
Fot. Cpl Pierre Habib/DND Canada.

Siły zbrojne Ukrainy nie zdecydowały się na pozyskanie używanych samolotów bojowych CF-18 Hornet, które miały być oferowane przez Kanadę.

Według doniesień rosyjskich mediów Kanadyjczycy zaoferowali Ukrainie przekazanie do 20 myśliwców CF-18 które, zostały wycofane z eksploatacji w Royal Canadian Air Force. Kijów nie przyjął propozycji, z uwagi na konieczność poniesienia kosztów związanych z rozpoczęciem ich eksploatacji (wsparcie techniczne, szkolenie personelu).

Doradca prezydenta Ukrainy Jurij Borisow zwrócił uwagę, że w chwili obecnej ukraińskiej armii brakuje nawet podstawowego wyposażenia. Trudno więc oczekiwać, że Kijów byłby w stanie wydzielić środki finansowe na przeprowadzenie kosztownej i czasochłonnej operacji wprowadzenia do eksploatacji maszyn nowego typu, że Ukraińcy używają obecnie wyłącznie samolotów bojowych produkcji radzieckiej/rosyjskiej.

Siły powietrzne Kanady otrzymały w latach 80. XX wieku łącznie 138 myśliwców typu CF-18 Hornet. Według dostępnych informacji w czynnej służbie pozostaje nie więcej, niż 80 z nich. Część maszyn została wcześniej wycofana z eksploatacji w ramach redukcji strukturalnych. Obecnie Kanadyjczycy wykorzystują operacyjnie Hornety w ramach wzmocnionej misji Baltic Air Policing na Litwie. Maszyny tego typu wykonują również działania przeciwko terrorystom z organizacji Państwo Islamskie w Iraku.

W toku eksploatacji kanadyjskie myśliwce były wielokrotnie modernizowane. Zakres prac objął m.in. integrację pocisków AIM-120 AMRAAM, instalację nowej stacji radiolokacyjnej, środków łączności, systemów transmisji danych i zobrazowania oraz integrację z nahełmowym systemem celowniczym. Maszyny, oznaczone oficjalnie CF-188 były wcześniej używane bojowo m.in. w trakcie operacji Pustynna Burza i Pustynna Tarcza oraz w operacjach NATO w Kosowie w 1999 roku i w Libii w 2011 roku.

 

Reklama

Komentarze (19)

 1. ja

  Można to zrobić inaczej. Hornety dla Amerykanów. F-16 z USA dla Polski. A nasze MiGi dla Ukrainy. Wszyscy zadowoleni. Ukraińcy produkują silniki i części zamienne dla MiG-ów. Nie wiem jak z uzbrojeniem.

  1. aron

   Powinniśmy zrobić wielką wyprzedasz Mig29 i Su22 na Ukrainę.PT-91 Twardy np. do Gruzji,śmigłowce i tak będziemy mieli nowe,BWP itd wyprzedać cały ten nasz złom i zacząć w końcu reformę naszej armi

  2. j

   Takie rzeczy to tylko 6 grudnia. Ewentualnie 24 ;)

 2. Mirosław Znamirowski

  Zamiast Ukrainie rząd Kanady powinien "wcisnąć" te myśliwce krajom bałtyckim. Litwa, Łotwa i Estonia powinny na bazie tych maszyn sformować wspólną eskadrę myśliwską i od tego momentu swoimi siłami wykonywać misję Baltic Air Policing.

  1. fdfdg

   lepiej żeby kraje bałtyckie kupiły gripeny od szwecji tak jak to zrobiły węgry czechy i słowacja. Tylko, żę skad kraje na 2 mln mieszkancow maja znalezc na to kAse :Dxd

 3. Polonia

  Dokupimy F-16V i to wystarczy.

 4. Piotrek

  Nasze su 22 za te 20 starych szerszeni = good deal

  1. ewry

   Tobie się wydaje, że ty jesteś w jakiejś grze komputerowej manager military?

 5. gazek

  Aż się prosi, żebyśmy sprzedali Ukrainie nasze SU i MIG, i nabyli w ich miejsce używane F-16. Nóż się w kieszeni otwiera...

  1. Seba

   Ukraina nie ma kasy żeby zapłacić za węgiel a ty chcesz im sprzedać nasze samoloty.:))

 6. olo

  Zrobić wielką wyprzedasz na nasz złom Mig,Su,BWP,Twardy wszystkie Mi itd. i zacząć wymianę na nowsze zabawki F-18 super hornet ,F-15 Strike Eagle,Leopardy 2a5,Eurocopter Tiger,AgustaWestland AW149 itd:)

  1. Willgraf

   taaaa....znaczy mamy się uzbroić i zakupić jak powiadasz min. AW149 ..a kto zamontuje na nich koguty z napisem TAXI za parę milionów oczywiście na te koguty taxi kontrakcik ? bo do niczego więcej się nie nadają te latające taksówki AW149

 7. z prawej flanki

  po olbrzymiej ilości wszelakiej techniki wojskowej odziedziczonej z tytułu jej podziału po ZSRR - Ukrainie pozostało jeno wspomnienie ; jak sobie przypomnę te wszystkie analizy z początku roku ,czym to Kijów może się bronić przed zapędami Rosji i jakimże to potencjałem dysponuje na samym li tylko Krymie ,to mnie pusty śmiech ogarnia. Gdy skorumpowanej do szpiku kości Ukrainie i jej skostniałej gospodarce przyznano wraz z nami organizację arcykosztownych igrzysk pod nazwą "mistrzostwa Europy w piłce kopanej" ,to na pewno musiało być słychać jak na Kremlu zacierają ręce z zadowolenia. Nikt w tej całej Europie nie chciał dostrzec ,że choremu organizmowi zaaplikowano dodatkowo bezpotrzebne i groźne obciążenie ponad jego siły a oligarchia przejmuje w zamian za sponsoring kolejne obszary przemysłu i usług. Jeżeli Borysow opowiada bez ogródek ,że nie maja nawet podstawowego sprzętu to znaczy (o ile nie jest to rodzaj zasłony dymnej ,ale nie sądzę) ,że obietnica czy raczej groźba Putina o dotarciu rosyjskich tanków pod stolicę Ukrainy w 48 godzin - jest jak najbardziej realna.

 8. ari

  F 18 jak najbardziej ale tylko F/A-18F Super Hornet a nie ten złom.

 9. ari

  F 18 jak najbardziej ale tylko F/A-18F Super Hornet a nie ten złom.

 10. Przemo

  USA przekazuje radary, Kanada proponuje F-18... a my co śpiwory? Wpadnięcie Ukrainy w łapy Rosji jest zagrożeniem dla Polski a nie dla USA czy Kanady... a my robimy dużo za mało żeby wspomagać Ukrainę. Do KOPACZ, SIEMONIAKA i SZCZURKA zróbcie więcej żeby wspomóc realnie Ukrainę, kolejna Białoruś na polskiej granicy nie jest nam potrzebna.

  1. adr

   śpiwory to by się im przydały ale my wysłaliśmy poszewki na pościel

  2. Pytajnik???

   Pozwolę sobie uściślić że Ukraina jeszcze rok temu była w rękach rosji i jakoś żyliśmy, ale pomijając to ja podejżewam że bardzo dużo robimy dla ukrainy w dziedzinie sprzętu wojskowego często jest tak że największa pomoc idzie od tych państw które się tym nie chwalą. Ja bym przeforsował jeszcze jeden dill niemcy dają nam swoje leopardy jeszcze tak ze 100 - 200 a my dajemy swoje T-70 do ukrainy

 11. tom

  Fajne są te czerwone wyróżnienia w tekście dla mniej ogarniętych czytelników ;-)

  1. Przemo

   Dla mniej ogarniętych czytelników, co nie wiedzą co to hipertext : http://pl.wikipedia.org/wiki/Hiperłącze

  2. kruk

   czerwone wyróżnienia są linkami pane ogarnięty

 12. Gottard

  Nad czym tu myśleć. USA niech nam przekaże za free ze 100 F16C , ewentualnie Kanada i USAF wspólnie F18/B/C. My przekazujemy Mig29 i Su22 na Ukrainę. Wszyscy wygrywają. Ja uwielbiam F18, nasi sojusznicy Finowie też maja 18-tki możemy wspólnie ćwiczyć, integrować i doskonalić we współdziałaniu i wzajemnej wymianie doświadczeń. Mielibyśmy wtedy tylko 2 typy WSB zamiast 3 jak teraz. Można by wydzielić z tych F18 eskadrę lotnictwa morskiego , nasi piloci-marynarze mogliby trenować na amerykańskich lotniskowcach. Miodzio, wszyscy zadowoleni a Ukraina ma samoloty na kolejny sezon wojny.

  1. gazek

   Taki deal można zrobić ale dla F-16, a nie F-18. Nie wchodzi w grę, żebyśmy od nowa uczyli się latać i to na starych samolotach... Musimy znaleźć państwo, które będzie gotowe sprzedać swoje F-16 i kupić je. Nie będzie to za free najpewniej. Będziemy musieli do tego dopłacić podejrzewam, bo taniej sprzedamy MIG i Su. Chyba, że kupimy szmelc. Ale kierunek działania popieram, jak najbardziej.

  2. logik007

   Nasze Su 22 to nawet dla Ukrainy mała pociecha bo to złom ;). Ale Migi 29 mogli by wziąć tylko, ze nam F18 do niczego nie potrzebne bo raz że to znów wdrażanie nowego typu samolotu a dwa, że to są samoloty na lotniskowiec w zwykłej eksploatacji gorsze od F16 pod każdym względem i dotego drogie w utrzymaniu bo 2 silnikowe. Jedyny sensowny wariant to nasze migi 29 dla Ukrainy w zamian za amerykanskie F16 i to najlepiej niewiele starsze niż te co mamy, bo jakies wczesne wersje i tak dużo nam nie dadzą.

  3. edd

   wszyscy zadowoleni? Co z tego miałoby USA i Kanada?

 13. Novid

  Powinniśmy brać ?

  1. Osprey

   Stare i dość mocno zużyte.

 14. Hans Close

  Może to jest cyniczne co napiszę, ale taniej będzie porządnie dozbroić Ukraińców i ich rękoma odeprzeć dzikie hordy kacapskie, niż za rok-dwa być zmuszonym walczyć o Tallin, Warszawę, czy Berlin.

 15. ap

  Ciekaw jestem ilości wpisów "bierzmy natychmiast i używajmy tymczasowo zamiast Su-22".

  1. Tyberios

   Tony panie, tony...

 16. Mich

  Litwa, Łotwa i Estonia - powinni je kupić.

 17. ech...

  A może by tak - nasze zmodernizowane " nówki " 29 migusiem oddać na Ukrainę, a otrzymać F 16? Może ktoś w ambasadzie podsunie ten pomysł ?

 18. mg

  Kupić i zastąpić nimi nasze "suki" 20 szt w sam raz 10 do Gdyni dla BLMW żeby naszego bałtyku i ruskich pilnowały a reszta do Swidwina

 19. As

  Gdyby te Hornety były młodsze to można by dogadać się z Kanadyjczykami i zabrać je w zamian za przekazanie Ukraińcom Migów-29. Migi przyjęli by z chęcią bo mają zaplecze do ich eksploatacji

Reklama