Reklama

Siły zbrojne

Kanadyjscy żołnierze w Polsce

Fot. MCpl Gerald Cormier, Imagery Technician, 3rd Canadian Division Headquarters
Fot. MCpl Gerald Cormier, Imagery Technician, 3rd Canadian Division Headquarters

Do Polski, w ramach wymiany rotacyjnych sił, przybyli kanadyjscy żołnierze, którzy uczestniczą w operacji Reassurance. Przez najbliższe sześć miesięcy będą brali udział w międzynarodowych ćwiczeniach odbywających się na wschodniej flance NATO.

Do końca sierpnia do Polski ma przybyć 210 żołnierzy z 1. Kanadyjskiej Zmechanizowanej Grupy Brygadowej z Edmonton, leżącego w prowincji Alberta. Mają zrotować swoich kolegów z 5. Zmechanizowanej Grupy Brygadowej z 2. Dywizji, którzy biorą udział w operacji Reassurance od stycznia 2016 roku. Dowódcą nowego komponentu został mjr Lonnie Campbell.

W czasie pożegnania żołnierzy kanadyjski minister obrony Harjit S. Sajjan powiedział, że Kanada jest zobowiązana do wsparcia sojuszników i partnerów na całym świecie. Dlatego też operacja Reassurance pozwala siłom zbrojnym na możliwość do współpracy w postaci szeregu działać szkoleniowych.

Przerzucani obecnie do Polski żołnierze wezmą udział w szeregu międzynarodowych ćwiczeń poligonowych, mających potwierdzić ich gotowość do współdziałania operacyjnego z żołnierzami innych państw Sojuszu oraz jego partnerami. Żołnierze kanadyjscy obecni są rotacyjnie w państwach Europy Środkowo-Wschodniej od maja 2014 r.

Operacja Reassurance do tej pory stanowi największy potencjał wsparcia kanadyjskich sił zbrojnych w celu wspierania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednakże od przyszłego roku Kanada będzie dowodzić jednym z batalionów sił NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Prawdopodobnie zostanie on rozlokowany na Łowie.

Czytaj więcej: Kanadyjski batalion NATO na wschodniej flance. Resort obrony potwierdza

Reklama

Komentarze

    Reklama