Reklama

Siły zbrojne

Kanada wyposaża śmigłowce w systemy antyrakietowe

 • Fot. Cyberdefence24
  Fot. Cyberdefence24

Kanadyjskie siły powietrzne zawarły kontrakt z koncernem Northrop Grumman na wyposażenie śmigłowców CH-147 Chinook w system aktywnej ochrony przed atakiem rakiet naprowadzanych na podczerwień.

W ten sposób kanadyjskie helikoptery otrzymają system DIRCM (directional infrared countermeasures system), który jest w stanie automatycznie wykryć zbliżającą się rakietę przeciwlotniczą, sklasyfikować ją jako zagrożenie, a następnie zakłócić jej głowicę z wykorzystaniem bardzo dokładnie naprowadzanego promienia laserowego.

W skład systemu wchodzi kilka detektorów promieniowania podczerwonego (rozmieszczonych na płatowcu w taki sposób, by zapewnić przeszukiwanie przestrzeni bez żadnych stref martwych) oraz głowica sterująca wiązką laserową. DIRCM został opracowany we współpracy koncernów Northrop Grumman i Selex ES.

Kanadyjczycy nie ujawnili, ani ilości zakupionych systemów, ani ceny i daty dostawy.

Reklama

Komentarze (2)

 1. dew

  Ciekawe jak beda przeciwdzialac szwedzkim i chinskim rakietom naprowadzanym na odbita wiazke lasera?

 2. Tyberios

  Oho już widzę te tabuny "januszy" którzy wylegną z wizjami laserów palących pociski. To tylko system do zakłócania działania głowicy termicznej a nie urządzenie do jej niszczenia. Choć trzeba przyznać, jest to w pytke pomysł.

  1. Janusz

   Ile kosztuja te laserowe antyrakiety i czy zwykle rakiety sa odporne na temperature lasera?

Reklama