Reklama

Siły zbrojne

Kanada wycofuje okręt z międzynarodowych ćwiczeń. Powód: niesubordynacja załogi

Kanadyjski okręt HMCS „Whitehorse” – fot. US Navy
Kanadyjski okręt HMCS „Whitehorse” – fot. US Navy

Siły morskie Kanady musiały wycofać jeden ze swoich okrętów z międzynarodowych ćwiczeń morskich RIMPAC z powodu złego zachowania niektórych marynarzy.

Dowódca marynarki kanadyjskiej admirał Mark Norman osobiście poinformował, że z powodu trzech przypadków złego zachowania marynarzy z okrętu HMCS „Whitehorse”, zdecydował się wycofać tę jednostkę z międzynarodowych ćwiczeń RIMPAC 2014. Do mediów przedostała się również informacja, że admirał Norman powołał specjalną komisję, która ma zbadać, czy rzeczywiście następiło obniżenie poziomu moralnego i profesjonalnego w załogach kanadyjskich okrętów.

Sprawa o tyle szokuje, że RIMPAC to największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenia morskie na świecie. Część sił biorących w nich udział operuje z bazy na Hawajach, natomiast część - w oparciu o amerykańskie porty zachodniego wybrzeża. Jednostka obrony wybrzeża HMCS „Whitehorse” w czasie incydentów przebywała w porcie US Navy w San Diego. Po decyzji dowództwa okręt przypłynął 14 lipca bieżącego roku w nocy do kanadyjskiej bazy morskiej Esquimalt.

Okazało się, że do dwóch incydentów doszło na pokładzie jednostki i poradzono sobie z tym na miejscu, natomiast trzeci wypadek w mieście zakończył się aresztowaniem kanadyjskiego marynarza przez amerykańską policję.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Roman

    Widocznie nazwa okrętu Biały Koń mobilizuje marynarzy tego okrętu do zbyt bliskiej i dogłębnej identyfikacji z wysokoprocentowym napojem o tej samej nazwie. Chyba trzeba zmienić nazwę okrętu na inną wybraną z terytorium Yukon.

  2. asd

    To jest śmieszne. Przecież powinni ich wywalić za burtę.

Reklama